• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.07.2025 14:48

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми

лозови корени

Започната от ilqn, 06.04.2009 18:44

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ilqn

06.04.2009 18:44 Last Edit: 06.04.2009 18:49 by ilqn
имам корени от лоза и искам да попитам как трябва да ги третирам защото на места са ожулени , а искам да са изравни цвета им !! варил съм ги 3 часа и нещо !! кажете как да постъпя . мс предварителни  8-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FPq1eNPaA.jpg&hash=2b1bd29aac5c59b947e55d1be4202b4327596573

zambo

Накисни ги . След около седмица ги извади и почисти всичко което е загнило по тях . Цвета им навсякъде никога няма да стане еднакъв . Но с времето разликата в отенъците ще намалее .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

ilqn

а на колко време да сменям водата и ?

Emsi

Аз лично сменям всеки ден, стига да не са във варел там разправията е по голяма.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi186.photobucket.com%2Falbums%2Fx150%2FEmsiHamar%2Fp1090220.jpg&hash=e2a7ed083fce9507ea103e0aaee935b5f29e527c

zambo

Цитат на: ilqn - 06.04.2009 20:21
а на колко време да сменям водата и ?
Не я сменяй . Целта ти е да се разкиснат гнилите части , а не да се разтвори танина .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

ilqn

еми нетряя ли максимално да се изчисти танина и после да неми оцвети водата в аквариума
: 06.04.2009г 21:09ч
сега се обели още една кораа ама не насякадее и отдолу стана без никакув цвят (бяло)  :duvar: сиг пак тряаа да го вара за да потъмнеее  ?

Лора

Цитат на: ilqn - 06.04.2009 21:46
еми нетряя ли максимално да се изчисти танина и после да неми оцвети водата в аквариума сега се обели още една кораа ама не насякадее и отдолу стана без никакув цвят (бяло)  :duvar: сиг пак тряаа да го вара за да потъмнеее  ?

Сиг тряаа да ти напраа забележка.
Постарай се да пишеш като човек, не като 16 годишен. Ако с такъв правопис се явиш на матура, няма да вземеш диплом.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

ilqn

още ядове  :duvar: нескаа реших да вида какво става с корените и дръпнах една нишка и стана мн лошо . започна да се бели целия корен сиг ще трява пак да го варя  =-O  и се обели само тази част която беше под земята  !!! кажете кво да го права и дали с киснене ще потъмнее или трябва варене  ?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FgxKOvF9.jpg&hash=8f84155836af0f0ea9abfa869f33bc04494a7576

zambo

Илияне , остави дръвцето да си кисне на спокойствие . След няколко дни го извади и почисти от изгнилото по него . И така докато премахнеш всичката гнилоч . Като го поставиш в аквариума и неиска да потъва гозавържи за камък и готово .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

ico

В другите теми за корени се споменава на много места, че с калиев перманганат ще потъмнеят корените. Слагаш едно пакетче в десетина литра вода и топиш корените, за всеки случай си пазиш ръцете. После ги изкисваш няколко дни, като често сменяш водата и ще имаш много тъмни корени.
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

abaro

Цитат на: ico - 10.04.2009 03:00
В другите теми за корени се споменава на много места, че с калиев перманганат ще потъмнеят корените. Слагаш едно пакетче в десетина литра вода и топиш корените, за всеки случай си пазиш ръцете. После ги изкисваш няколко дни, като често сменяш водата и ще имаш много тъмни корени.

И много манган в аквариума.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

doychin

Здравейте,
Виждам, че темата е от преди доста време, но все пак реших, че е по-добре да не отварям нова.
Моля да ми дадете съвет относно следния проблем:
Купих си лозов корен (уж обработен). Повече от половината му кора беше обелена и изглеждаше доста красив. Първо го киснах във вряла вода за около 3 дена, като сменях водата на няколко часа. След това го киснах в студена вода за около 2 седмици, като сменях водата всеки ден. Очаквах да спре да отделя танин, защото не искам да ми оцветява водата в аквариума, но не се получи така. Разтърсих се из форума и видях, че трябва да се вари продължително със доста сол. Направих и това - 3 часа го варих и после пак го оставих да кисне в студена вода. Отново никакъв ефект. Знам че танина не е вреден за рибоците, но въпреки това кажете ми как да го спра. Да продължавам ли да го варя със сол или нещо друго? За калиевия перманганат видях че само дизинфекцира. Не успях да обеля останалата част от кората. Трябва да го изрежа на дълбоко за да се махне. Това свързано ли е със отделянето на танин? Изобщо дайте съвет на начинаещия, защото вече нямам търпение да си го сложа в аквариума, а пък не знам какво да правя.
Благодаря предварително!

Raven

Явно трябва всеки път да пиша  едно и също нещо или да издиря всички препратки за варене със сол и да ги изтрия.

Не се вари със сол!
Солта не дезинфекцира по добре от калиевият перманганат.
При варенето по този начин дървесината се пропива със сол която след това се отделя във водата и подтиска растенията и рибите.
За това просто се вари с чиста вода и след това се маха всичко меко и излишно,добре е това да се направи с твърда телена четка на ръка или четка на бормашина или ъглошлайф ако корена е по голям.

Обработвал съм корен за 700 л. аквариум и докъто не пуснах ъглошлайфа ми се откачи ръката да го жуля с телена четка за ръжда на ръка. Търкаш докъто падне всичко което има да пада,кората е добре да се махне защото с времето под водата се отлепва и загнива.

Танини ще пуска колкото и да го вариш и киснеш - ще си пуска.
Няма как да се отървеш от това,просто трябва да се примириш- плюсът е че са полезни за аквариума като цяло.
С течение на времето ще пуска п малко със смените на водата,но дори и след две години пак си оцветява.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

petkob

Не можеш да минеш с едно варене, щом бързаш. Освен действието върху самия корен варенето помага да се отстранят кората и останалите меки части. Докато не ги махнеш тях, коренът не е готов за вкарване в аквариума. А след като ги махнеш, много е възможно с радостна изненада да установиш, че коренът вече не прави водата кафява. Така поне се получи при мен.
"Това са моите принципи. Ако не ви харесват, имам и други." - Граучо Маркс

sliven

То,пък 1 корен!Рейвън давай (предлагам)такива твърдоглави пичове да ги игнорираме.Вие се напъвате със Замбо,те си правят...?Аз се отказах вече.Пич,що ни слушаш кларалара.Илян ли си,къф си? :karamse: 
Едно е да искаш,Второ е да можеш,а пък,Трето и Четвърто е да го направиш-"Мъжки времена"от Николай Хайтов

Similar topics (5)

19925

Започната от Ribara90


Публикации: 0
Прегледи: 2813

3202

Публикации: 26
Прегледи: 17232

54546

Публикации: 29
Прегледи: 14831

53865

Публикации: 2
Прегледи: 3212

38477

Публикации: 2
Прегледи: 2490