• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
30.04.2024 17:00

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Въпроси към Ники Кралчев

Започната от niky, 17.05.2005 07:28

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ВЕЛИНСКИ

Николай, как махаш черната брада ако е тръгнала сериозно вече? Предполагам, метода на киснене в белина за 1 минута или пускането на сиамски водораслояди SAE са доста бабешки?

zmeq

И аз това се чудя, че моя анубиас е брадясал.
 Ако го извадя от водата за 3-4 дни и накисна само корените във вода няма ли да стане. Поне квото съм чел излиза, че може и над вода да са листата. Пък и моя е захванат за едно дърво и ще е лесно.
 Някой с мнение по въпроса  :roll:

tishovsx

За анубиаса...
Моя бе като поп... :twisted: каво направих, извадих го и ръбовете третирах с равни части 1:1 белина и вода, с една клечка и памук на нея, след 5 минути брадата стана зелена и на чешмата го измих, брадата падна, след тая операция, на растението му нямаще нищо, дори сега е изкарало ново листо....
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

zmeq

Абе не знам за вас ама на мене листа ми растат, проблема е, че водораслясват ако има такава дума, винаги имам по 2 светло зелени растящи в момента листа. Ще взема да пробвам с белината (дано не окепазя нещо).
10х за съвета :)

Raven

само не  оставяй анубиаса директно на атмосверен въздух защото ще изсъхне,нищо че е сухоземно растение по принцип.разликата между влажноста на въздуха в тропическите джунгли и София е голяма :wink:
покрии го отгоре с някакъв плътен съд , отрязана бутилка от минерална вода примерно.
но не вярвам че брадата ще исчезне,има два метода за борба с нея - сиамци и просто подобряване на условията в аквариума.нулеви фосфати и амоняк,ако има други растения особено бързорастящи - създаване на добри условия за развитието им,общо взето биологични методи за борба с нея - описвани са много пъти във форума.
дори и да премахнеш брадата с узсушаване,белина или облъчване с изотопи , след като върнеш растението във същия аквариум - тя пак ще се появи.
трябва да се премахват условията за появата и.
от личен опит мога да твърдя че 90 процента от проблемите с водорасли се дължът на несъобразено количество риби,останалите 10 процента са комплексни фактори.
когато има брада това е признак че има излишък на органични вещества а това означава -РИБИ.за разлика от някои от другите водорасли брадата не се нуждае от светлина- може да вирее и на тъмно,при нея закона на Лайбих за минималните количества не важи - тая може да се храни само със фосфати или само с азот ,без значение ие.основна грешка която се прави при тръгване на водорасли е да се започнат смени на водата и намаляване и даже нулиране на стоиностите на азот и микроелементи- точно тогава тръгват водораслите защото те за разлика от визшите растения могат да поминуват и с много оскъдни дажби.водораслите са като болестите които нападат слабите и истощени от недохранване организми, ако растенията са повече от рибите ,ако са здрави и вървящи , ако им е осигурена необходимата пълноценна храна то тогава водорасли не би трябвало да има.не случаино дъната на африканските езера са гъсто покрити с водорасли- там няма растения.
при мен брада няма,но рибите са ми нищожно малко спрямо растенията,само ако намаля количеството на нитрати ми тръгват зелени нишковидни водорасли но когато усиля дозата калиев нитрат и кача нитратите на 10 милиграма на литър - водораслите исчезват.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

kraltchev

Niky,

Ако имаш от тия водорасли дето са като 1-2 мм точки по анубиасите или стъклото то фосфора ти е малко. Тия водорасли изчезват за 2-3 дни ако фосфора във водата е малко по-висок от настоящия.

Т5 лампите са най-великото нещо - тънички, мощни (ако използваш "НО" - тия дето имат висок интензитет, щото има и обикновени Т5) и изобщо не зе загряват.  Дори тук са скъпи и не ги използваме често.

Не знам нищичко за Аquastar и Grоlux лампите. Днеска написах голяма статия за осветлението ще видиш какво ми е мнението за специални лампи :-D

--Николай

kraltchev

Велинкси,

Черната брада (тука съкратено и викаме "bba") е супер чудовище.  Ако иска се маха ако иска седи си.

Както всички други водорасли, но особено брадата, ако можеш да я видиш вече си закъснял доста.

Ако я имаш вече най добрия метод е много бавен.  Просто почваш да ставаш много редовен в чистенето на аквариума всеки 4-5, никакви отклонения.  След няколко месеца (6-8) брадата постепенно изчезва.  Комедия.

Затова най-доброто е да напълни човек аквариума със японски скариди (1 на 4 литра вода) оште преди да са се появили водорасли.  Скаридите ядат всичко дето е водорасло и могат да си го натъпчат в устата.  Де да можех да покажа филмче на мойте скариди как захапват брадата и почват да правят лицеви опори опитвайки се да я откаснат.  3-4 минути се борят така клатейки се нагоре-надолу се едно ебат брадата ама тя е стара и не се дава.

Има един съвсем нов способ за борба с брадата, доколкото чувам гарантиран. Охлювите Неритина изчистват всичко дето го полазят като със шкурка, дори брадата не им се опъва.  Но са още рядка работа дори и тука, а и снасят големи грозни яица дето дори имат белезникава черупка и изглеждат грозно в аквариума.  Бебета охлюви не зе люпят щото им трябва солена вода.

--Николай

kraltchev

Zmeq,

Преди 2 години сложих един голям анубиас с доста брада в черен найлонов чувал и чувала сложих въ закрита кофа за боклук.  След 4 месеца в такива условия анубиаса беше образувал нов лист, а брадата изобщо не и стана нищо.  

След 7 месеца анубиаса умря, а аз извадих дървото към което беше прикрепен и го изчетках от брадата.  Евала на брадата тва е истинско чудовище.

--Николай

77

Цитат на: "kraltchev"Niky,

Ако имаш от тия водорасли дето са като 1-2 мм точки по анубиасите или стъклото то фосфора ти е малко. Тия водорасли изчезват за 2-3 дни ако фосфора във водата е малко по-висок от настоящия.

Т5 лампите са най-великото нещо - тънички, мощни (ако използваш "НО" - тия дето имат висок интензитет, щото има и обикновени Т5) и изобщо не зе загряват.  Дори тук са скъпи и не ги използваме често.

Не знам нищичко за Аquastar и Grоlux лампите. Днеска написах голяма статия за осветлението ще видиш какво ми е мнението за специални лампи :-D

--Николай
аква стар и гро лукс са фито лампите на немската фирма sylvaniа ,у нас 4 фито лампи 54 вата плюс ел баласт струват около 150 лева :D чакам статията ти :D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

kraltchev

77,

Чел съм за тия лампи всъщност но си имам собствено мнение.  Мнението си е мнение, ама ако можеш да купиш тия 4 лампи с баласта хич не чакай.  За тая цена общата мощност е 220 вата, правилно ли разбирам? Ако е така 'зимай веднага.

--Николай

Boby_

Цитат на: "kraltchev"Черната брада (тука съкратено и викаме "bba") е супер чудовище.  Ако иска се маха ако иска седи си.
Мдам, за съжаление си адски прав. Направо няма отърване.

Цитат на: "kraltchev"Просто почваш да ставаш много редовен в чистенето на аквариума всеки 4-5, никакви отклонения.  След няколко месеца (6-8) брадата постепенно изчезва.
Не винаги, не винаги. Аз чистя редовно, сменям ежеседмично по 1/3 от водата в аквариума, а на брадата изобщо не и пука от това - съжителстваме си с нея вече няколко години. Филтрацията ми е достатъчна. Може би разковничето е в това, че нямам никави растения, освен тези, които сами са попаднали в аквариума (т. е. брадата и зелени водорасли, които обаче не виреят добре, щото малавийците не им прощават :lol: )

Цитат на: "kraltchev"Затова най-доброто е да напълни човек аквариума със японски скариди (1 на 4 литра вода) оште преди да са се появили водорасли...
.
.
.
Охлювите Неритина изчистват всичко дето го полазят като със шкурка, дори брадата не им се опъва.  
А колко са големи въпросните скариди и охлювите Неритина и дали имат шансове да устоят на 30-тина гладни малавийци? Питам без капка ирония - наистина искам най-сетне да се отърва от гадната брада, при това - без да се налага да дезинфекцирам всичко в аквариума.  :lol:  


Иначе поздравления за страхотните акваируми! Е, някак стоят празни без стадо Мбуна, което да опасе всичко, но това явно е въпрос на вкус.  :wink:

miTko

Цитат на: "kraltchev"

Има един съвсем нов способ за борба с брадата, доколкото чувам гарантиран. Охлювите Неритина изчистват всичко дето го полазят като със шкурка, дори брадата не им се опъва.  Но са още рядка работа дори и тука, а и снасят големи грозни яица дето дори имат белезникава черупка и изглеждат грозно в аквариума.  Бебета охлюви не зе люпят щото им трябва солена вода
Това  е  много интересно! Напиши още, моля те, ако знаеш нещо за тях - латинско наименование (да ги потърсим в нета), снимки ако имаш... :roll:
Разни мои АКВАРИУМИ 


miTko

Цитат на: "Niky"http://cars.er.usgs.gov/pics/nativemollusks/nativemollusks/nativemollusks_39.html
Мерси, само да се  освободя и ще прочета! Те не изглеждат зле дори... :)
Разни мои АКВАРИУМИ 

NikolaV

Цитат на: "miTko"
Цитат на: "kraltchev"

Има един съвсем нов способ за борба с брадата, доколкото чувам гарантиран. Охлювите Неритина изчистват всичко дето го полазят като със шкурка, дори брадата не им се опъва.  Но са още рядка работа дори и тука, а и снасят големи грозни яица дето дори имат белезникава черупка и изглеждат грозно в аквариума.  Бебета охлюви не зе люпят щото им трябва солена вода
Това  е  много интересно! Напиши още, моля те, ако знаеш нещо за тях - латинско наименование (да ги потърсим в нета), снимки ако имаш... :roll:
http://www.gastropods.com/5/Shell_8665.html
http://www.sweb.cz/maniakva/neritina.htm - много интересна статия предполагам :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.mimbon.de%2Farchiv16%2F33.jpg&hash=4d2a4d770e419f949f186ff2e930f6e376c6584e

Similar topics (4)

36722

Публикации: 18
Прегледи: 7571

14475

Публикации: 1
Прегледи: 3045

38563

Публикации: 7
Прегледи: 3464

11657

Публикации: 3
Прегледи: 2731