• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 02:45

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Твърдост на водата и филтър BRITA

Започната от bonelez, 02.10.2009 23:01

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bonelez

Здравейте,

Да ви запитам нещо.Понеже водата ми тука е леко твърдичка (GH 18d и KH 13d) използването на филтрирана вода  през ей тоя филтър:
http://www.brita.net/bg/maxtra4stepfiltration.html?&L=38
дали е одачна идея?

Тестовете показаха твърдост на водата през филтъра GH 4d и KH 6d.Вярно, че пък така става малко по-мека от необходимото, но пак при смесване 50:50 се получиха следните резултати: GH 10 и KH 11d, което според моите скромни представи е ОК.

Освен, че ще е малко трудоемко да точа по 20л през еднолитровата кана с филтър всяка седмица някои други неща може ли да се прецакат:-)(то че може - може)

Аквариумът ми е 100х40х50, с 15 петители, които обичали по-мека и кисела вода, 5 скаларии и 2 анциструса.Китки има бая, някои от които обичат по-мека водица.
Ако е нужно по-подробно описание, питайте.

Въпросът е дали сега да тествам със смяната на водата да сложа филтрирана или да поизчкам малко, тъй като е стартиран преди 3 седмици и не ми се ще рязко да му променя параметрите...освен плавно и по-малко при смените да добавям филтрирана вода?

Дайте съвети.Ако някой има опита с този тип филтри да споделя.

Мерси!





NO CARRIER

Не се занимавай с глупости. Повечето растения ще ти вървят добре.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

barabata

Филтрите на тия кани на колко обем филтрирана вода ( или на колко време се подменят) и колко струват ?
Има вероятност освен пипкаво да излезе и скъпо ....

Едит:
Преди малко изрових каната да видя какво прави. В чешмата (Варна) GH го меря 9 , от каната го меря 7.  Водата от каната обаче има леко кисел вкус ...
Преди години (не помня вече кога) са ни подарили тази кана и след като опитахме водата каната беше забравена от бога. Остава сега да пробвам ако на чешмянката добавя една-две капки оцет дали ще измеря по-ниско GH и всъщност това да е действието на каната.
Не ми се мери ПХ в момента на водата - който иска да го мери.

Патрона на каната която имаме е за 100 литра вода при 10-12 германски градуса вода за филтриране ориентировъчно.

Аз съм против този непрактичен метод. По-добре да си купиш една система за Ро вода.
Тук производителя го е измислил да има честа смяна на консуматив от който всъщност са печалбите ...
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

bonelez

:-)
МММда допада ми съветът на NO CARRIER.Мерси!

Иначе п-хато е към 6,6 от филтъра.В сайта им споменават как работи - задържа частици, следва Йонно-обменно филтриране, активен въглен "Също така намаляват значително нивата на метали като алуминий, мед и олово" и накрая пак обирал някакви частици.Наистина, водата след филтриране е доста по-добра за консумация, поне на вкус.Ползвам я от година и половина, че тая чешмяната тука не само в аквариума не ме кефи, ми и за пиене е леко неприятна.Знам ли, малко по-натам може да пробвам примерно 10л при 40литровата смяна на вода и така малко от малко да омекотиме тоя камък-вода:-)За осмози и други инасталации не мисля....не е чак толкова трагично положението.Само тея петители, дето си мислех, че са хемиграмуси, да не ми се сърдят много:-)

Хубав ви ден!

bengan

 Ако много държиш да ползваш по мека вода то за твоя аквариум ( около 200 л.) спокойно можеш да използваш изворна вода Девин ( от тази с розовия етикет). Много мека и чиста вода. Ще ти трябват две бутилки по 11л. седмично което е 5.60 лв. (някои хора плащат по толкова дневно за цигари :-[ :-[). Това ще продължи докато се убедиш че твърдоста  на водата не е сред наи важните параметри за доброто развитие на растенията, пък и на повечето риби (ако не смяташ да ги развъждаш). Успех.

NO CARRIER

Може, ама колегата е в Брюксел и не е ясно там цените какви са.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

bengan

 Верно че от Брюксел ни пише, не бях забелязал. Но все ще имат някаква изворна ( не минерална) вода по магазините. За цените им съм спокоен при всички положения са по платежоспособни от нас. :-D :-D

Живко

Никой не се е родил научен.

bonelez

Ахаааа, това не го бях чел във форума.Много благодаря!Явно няма да го използвам тоя филтър за аквариума:-)
Пак мерси!

BOJO

Аз съм ползвал такъв филтър при смяна на вода в аквариум - 20 литра се сменят за около 2-3 часа.
Неефективно, пипкаво и изнервящо.

Корени в аквариума не омекотяват ли допълнително водата ?

Similar topics (5)

37428

Публикации: 7
Прегледи: 4368

14297

Публикации: 12
Прегледи: 7479

2871

Публикации: 4
Прегледи: 3702

1982

Публикации: 4
Прегледи: 3821

40971

Публикации: 3
Прегледи: 6687