Има ли разлика касаеща рибите в състава на питейната студена вода и тази от кранчето на топлата ?
Искам да използвам темата да попитам дали някои е правил тест на чешмяната вода в Пловдив за нивото на твърдостта и Ph ? :)
според мен кои знае каква разлика няма ! най-много в топлата твурдостта да е незна4ително по висока , поради голямото коли4ество котлен камък което обикновено се отлага в бойлерите. иначе относно твърдостта и киселинността немога да ти кажа точни цифри ! но до колкото си спомням твърдостта не е висока ! ако не ти се дават пари за тестери а пък те интересува точно отиди до Дискуса ! там правят тест за смешни пари !
Цитат на: BPEMETO - 20.01.2007 13:25
Има ли разлика касаеща рибите в състава на питейната студена вода и тази от кранчето на топлата ?
Искам да използвам темата да попитам дали някои е правил тест на чешмяната вода в Пловдив за нивото на твърдостта и Ph ? :)
ами аз мисля че може би има защото все пак ако не се ползва водата в бойлера си стои няколко дена.... но за твърдостта мисля че няма значение. Аз по принцип я ползвам като ми свърши препарат за изчистването на хлора и не ми се чака да престоява вода...
И двамата говорите за бойлери ... аз нямам бойлер =) и говоря за водата от Топлофикация. Тази топла ( гореща ) вода не е за пиене и предполагам не се пречиства по същия начин като студената, но от друга страна и топлата не е "отровна" :))) Разлика трябва да има, но каква ли е тя ? *UNKNOWN*
Аз в моя слагам и топла и студена. В една кофа 10л смесвам 3л топла и 7л студена и Aquatan. От една година правя така и нямам проблеми. Тъй че слагай смело топла вода ако е необходимо. Лятото само с студена слагам.
Бе гледай зимата да я стопляш някак водата, щото докато наливаш може да прецакаш някое растение или риба - поне 15С да е.
Топлата вода, която се затопля от престъпниците от Топлофикация е питейна. Това става в абонатната станция.
Няма смисъл да се търси под вола теле.
А наличието на котлен камък по тръбите и бойлерите предполага той да се е появил от някъде. Тоест топлата вода е вода, която е загубила част от своята твърдост и би трябвало да е по-мека.
Цитат на: theater - 21.01.2007 11:11
Топлата вода, която се затопля от престъпниците от Топлофикация е питейна. Това става в абонатната станция.
Няма смисъл да се търси под вола теле.
съгласен
Аз от години си сипвам вода директно от крана, като смесвам топла и студена до постигане на желаната температура. Проблеми не съм имал досега.
Аз пък викам, че всички си чешете пръстите и си докарвате тендовагинит. 8-)
До тук никой не изскочи с конкретни стойности на твърдост - обща и карбонатна. Повечето хора имат тестове, нека един с бойлер и един с топла вода от ТЕЦ да пусне малко данни.
[:-}
Никаква разлика няма в твърдостта - при мен общата твърдост както на студената, така и на топлата вода, се колебае около 4 GH.
Теоретично би трябвало да пада малко карбонатната твърдост. Разсъжденията ми са за вертикален бойлер. След като водата се загрее близо до точката на кипене /около 70 С/, бойлерът се изключва и се изчаква да се утаят карбонатите- в долната 1/3 от обема примерно. След това при изключен нагревател започва леко да се източва топлата вода. Идеята е такава- в горната част на бойлера е водата с по- ниска карбонатна твърдост. Оттам става и източването на бойлера. Нагревателят не се включва, за да не започне въртеливо вертикално движение на водата от нагряването на новопостъпилата студена вода. Това ще доведе до омесване на двата условни обема. Източва се бавно пак по същата причина- струята на постъпващата студена вода да не разбърка целия обем.
Ако някой тества отново такава вода, да даде резултати. И аз да знам хванал ли съм поне 3-ката :-D.
Жоро, ти тройката 100% си я хванал, ама аз нито имам бойлер у нас, нито пък софийската вода е с достатъчно висока карбонатна твърдост, че да си проличи разликата, така че ще оставя на друг експериментатор удоволствието. ;-)
Аз не съм на ТЕЦ и заради Жоро ще проверя довечера (стига да не забравя).
И аз май да взема да направя такава проверка. Отговарям на всички изисквания и нормативи- относително твърда вода и вертикален 80-литров бойлер, както и замерване по йон- селективния метод. За София май няма да има резултат с тази благина, която се лее от водопроводната им мрежа. Ще взема да си остана с една гола 3-ка, пък да чакам за поправка от друг град- не съм много добре със стомаха все пак :-).
Няма разлика в бойлера. Направих проба миналата вечер.
И във водопровода и в бойлера - kH=3, gH=4. (тестове на Сера) *DRINK*