• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 12:06

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Тест с оцет

Започната от pekov, 18.04.2007 11:09

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

pekov

Здравейте

Бих искал да попитам как мога да разбера кварцов ли е пясакът който ползвам чрез теста с оцет.
Каква "реакция" трябва да протече? Мисля 4е ако не е истински кварцов пясак,трябва оцетат да го "разтвори". Бих искал да попитам в правилна насока ли сам ?Надявам се че сам оцелил раздела.

Благодаря предварително!

zmeq

Ако е кварцов няма да стане нищо.

При варовик се наблюдава реакция с оцет - киселината разтваря калциевия карбонат.
Така че ако няма реакция приемаш, че е кварцов  :-)
Ако не е от трети материал де  :-(

pekov

Благодаря zmeq !

ceco

Аз мисля, че не трябва да е с оцет а с оцетна есенция.Никога не съм виждал такава есенция, но съм чел за това по немските форуми.Швабите така пробват камъните.

chandler

мани ги швабите, те все много знаят. и с оцет става. само че има и един друг момент. понякога като капнеш оцет на варовиков камък или малки камъчета, може да не стане реакция и да си помислиш, че камъкът не е варовит. в такъв случай, вземаш шкурка или нещо друго, с което да изчегърташ малко от камъка и капваш на това място. после гледаш дали закипява.
chandler

kratun

Цитат на: ceco - 18.04.2007 12:15
Аз мисля, че не трябва да е с оцет а с оцетна есенция.Никога не съм виждал такава есенция, но съм чел за това по немските форуми.Швабите така пробват камъните.
Не съм чувал за оцетна есенция. При декантирането (откаляване или отделяне на мъстта) на виното се получава смес, която се охлажда до минус 7 градуса по Целзий. В резултат на това се получава утайка  от калциев тартарат, който е основа за производство на оцетна киселина. Това е вещество с кристална структура и може да се използва за такива опити.
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

bengan

18.04.2007 18:54 #6 Last Edit: 18.04.2007 18:58 by bengan
  На оцетната киселина и в руските форуми и казват оцетна есенция, това си е концентрат на оцета, в теста за определяне вида на камъните(като кажехме камък на изпит по минералология в минногеоложкия направо ни гонеха демек има си научни названия на всеки камък) може да се използва и обикновен оцет но колкото по висока е концентрацията му толкова по изразителен е резултата.

Живко

Наливаш в една чаша светъл оцет/по-лесно се вижда през светъл :-D/. Пускаш едно идеално измито парче от камъка или малка шепичка грунд и гледаш.
Ако е варовик малки балончета ще се отделят от камъка.
Никой не се е родил научен.

Joro Vn

     Живко правилно подсказа, че е по- добре опитът да се извършиш в чашка с по- голямо количество оцет. Само с капване върху пясък или камък е възможен подвеждащ резултат, защото реакцията не е безкрайна и оцета ще се неутрализира доста бързо. Човек без опит е възможно да не разбере, че реакцията е протекла и е приключила. А в чашата тази реакция ще е ясно изразена, непрекъсната и продължителна.
     Освен оцет в домашни условия може да се използва също и кислол, както и други подобни препарати за почистване на калциеви отлагания по санитарни възли.

kratun

Цитат на: pekov - 18.04.2007 11:09
Здравейте

Бих искал да попитам как мога да разбера кварцов ли е пясакът който ползвам чрез теста с оцет.
Каква "реакция" трябва да протече? Мисля 4е ако не е истински кварцов пясак,трябва оцетат да го "разтвори". Бих искал да попитам в правилна насока ли сам ?Надявам се че сам оцелил раздела.

Благодаря предварително!

В заключение. Варовикът е калциев карбонат (Хидроксид:Ca(OH)2 (гасена вар), който има силни основни свойства и образува с CO2 от въздуха калциев карбонат) и всяко взаимодействие с киселина има следната химична реакция - киселина + основа = сол + вода. От това следва, че за експеримент могат да се използват всякакви киселини, например ябълчна (ябълков оцет), лимонена (лимонтузо), мравчена (ТРУДНО ЩЕ Я ИЗВЛЕЧЕТЕ, защото е съставна част от пчелната отрова  *JOKINGLY*), сярна, солна и т.н. Във всички случаи ще имате кипене и активно отделяне на газ, а колкото е по-концентрирана киселината, толкова по-дълго ще продължи реакцията.
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

pekov

Е на това му се вика изчерпателен отговор! Браво!

bengan

19.04.2007 09:59 #11 Last Edit: 19.04.2007 12:01 by bengan
  По този начин руснаците произвеждат СО2 за аквариум само със тебешир и оцет.

miTko

Цитат на: bengan - 19.04.2007 09:59
  По този начин руснаците произвеждат СО2 за аквариум само със тебешир и оцет.
Това вече не става - тебешира от години е гипсов. По-евтин им излиза май.
Иначе вярно е че може и с други разредени слаби киселини, но оцета е винаги с една и съща концентрация, обичайно 6%. Пък и с някоя силна киселина(солна, сярна, азотна) може да получиш друга реакция с друг материал и да си мислиш, че газа е СО2, а той да е нещо друго. ;-)
И друг път съм го писал, най-добре е материала да се натроши на ситно, да се сложи на дъното на чашка от кафе и да се сипе оцет. След това се слага ухото на чашката, като на раковина и се слуша. И малко мехурчета да излизат се чуват. Това е.
Разни мои АКВАРИУМИ 

Similar topics (5)

20808

Публикации: 2
Прегледи: 7380

1042

Започната от dido


Публикации: 16
Прегледи: 11090

10058

Публикации: 5
Прегледи: 3930

17026

Публикации: 11
Прегледи: 8049

4823

Започната от bigboy


Публикации: 15
Прегледи: 10091