• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 05:56

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Спорна статия за смяна на вода

Започната от Raven, 10.12.2009 10:50

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Raven

Наскоро попаднах на една спорна според мен статия публикувана в Аквапортала.
В статията  с помоща на изчисления се доказва че 70-90% смяна на вода един път седмично е най добрият вариант за обслужване на аквариум.

Стана ми интересно и се опитах да проведя някаква дискусия, но админът на Аквапортала ме БАН-на и ми изтри постовете, освен това ме приканиха да напусна форумът им.

Тъй като все пак статията е интересна и аз искам да продължа дискусията по нея- ще я отворя тук за да съм сигурен че няма да има  БАН, обиди и изтрити мнения.

Каква е мисълта ми:

В статията се лансира вредна според мен теза, не бих искал някой начинаещ акварист да започне да сменя ударно по 90% вода един път седмично защото според мен това ще доведе до проблеми с рибите му поради рязка промяна на стойностите на рН и срив в азотният баланс и стабилността на средата.

Това е статията:

http://www.aquaportal.bg/site/articles.php?id=129

Ако имате мнение по въпроса за статията- тук може да дискутираме.
Пак казвам- според мен статията е спорна а изводът направен в нея е погрешен и може да бъде вреден и опасен за някой начинаещ акварист.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

ogogogo

За достатъчно опитния акварист отговора е ясен!
Много малко са рибите които могат да останат равнодушни
към над 50% смяна на вода.
Дори без тестове това е видно за тези които са с по-голям
опит и е доста опасна препоръка за новобранците които могат
да загубят риби ако го опитат.
Но ако на някой му е кеф да си сменя по 100% през ден,нека си го
прави,но да не го препоръчва на всички и да не пише че това е едва
ли не расковничето на акваристиката.
И най-дългия път започва с една крачка!
http://i629.photobucket.com/albums/uu14/ogogogo_photo/1-11.jpg

}|{opukc

Чел съм статията, но честно да си призная през пръсти. Това не е важно.
Без да влизам в излишни дискусии аз и в Аквапортала написах моята схема за смяна на вода - а тя е 2х50% на седмица. Искам да отбележа, че се понася изключително добре от рибите ми. Действа много добре на перисталтиката им а именно - рибите се насират от кеф.
Когато бяха малки ги гледах - 9бр в един 120л аквариум/гол/ без особено добра филтрация и при много брутално хранене/4-5 дневно/ с всевъможни храни, които правят водата като 6 дневна боза и на цвят и на мирис. Та в този аквариум смяната на вода беше 2х30% на ден/сутрин 30%-вечер 30%/.
При такива условия отгледах прекрасни риби, които в нито един момент не се разсърдиха, че променям драстично параметрите на бозата.

kobra

Не съм прочел статията, признавам си без бой. Но мойто мнение е, че зависи и от рибите. Някой риби са много чувствителни към рески смени на водата и това няма да им се отрази много добре, за други това не е толкова фатално. Аз също сменям доста голям процент от водата  (за една седмица горе- долу), но не го правя наведнъж. Наведнъж 90% си е направо поставяне на рибите в нова среда и това колкото и да са адаптивни си е стрес (може да не умрът, но примерно стават по плашливи). Аз сменям по 20-30 % на всеки 3-4 дена, което за една седмица идва към 60 %(това също не е малко), но не го правя наведнъж за да не променям много рязко параметрите на водата. По този начин гледам дискуси и нямам проблеми от рода на стрес, загуба на апетит, болести и други. Но наведнъж 90% не бих го приложил дори и за планорбиси  :-D
водка в стил IT:
0.1л-demo
0.25л-trial version
0.5л-personal edition
0.7л-professional edition
1л-network edition
1.75л-enterprise
3л-for small business
5л-corporate edition
Ракия-home edition
(за отскок)-Service pack
Зелева чорба-Recovery tool
Мезе-plugins
Бира-patch

dok70

И тук да се отметна, че съм противник на подобни теории.
Могат да се изкарат доста статии на противоположното становище.
Всъщност не се сещам за друга статия в подкрепа на това твърдение.
Интересно ми е становището и препоръките на някой "жълтур" по въпроса.
Малко съм скаран с езика обаче. Ако някой може да помогне...
*DRINK*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

}|{opukc

ПП Искам да добавя само - при последния рестарт на големия аквариум/това е пълно разваляне на аквариума вкл. и вадене на грунда/, който направих, подмених водата на 100% - с маркуча вливах директно от чешмата и с кофа источвах вода. Не съм виждал рибите си толкова активни. През цялото време на стрес те си плуваха щастливо около ръцете ми и обираха каквото си намерят за храна. За такова нещо говоря. :-D
ППП - Да кажа, аз съм малко екстремен тип, но въпреки всичко за мен най-важното нещо остава човек да се научи да наблюдава средата. А дали акваристиката е математика за мен не е важно аз математиката вече почти я забрахих.... :duvar:

zoro40

Математиката в статията е вярна, но само толкова. Не се разглежда аквариума като система в която протичат непрекъснати процеси , а като буркан с разтвор на готварска сол.Статията задава повече въпроси, отколкото дава отговори. Съгласен съм, че по - чистата вода в аквариума е по - добра за рибите, но въпроса е как това да стане без да се стресират рибите, а тази статия не отговаря на този въпрос.

Raven

Аз по принцип съм малко  наплашен на тема рязка смяна на рН защото на два пъти си изтрепах рибите с тази магия.

Преди години реших леко да си подкиселя водата в един 160л. аквариум пълен с харацинки, сутринта пуснах една елова шишарка в аквариума с идеята да си изпия кафето, да извадя шишарката и да отида на работа.
Поради сутрешната ми неадекватност свърших само две от тези три неща- като се прибрах вечерта  шишарката си седеше в аквариума а всички харацини /около 40 бр./ бяха мъртви.
Оцеля само една жаба  и една боция на която и се беше обелила цялата слузна покривка- падаше на парцали.

рН беше около 5.5-6 , а преди това беше около 7.

След това в един 200 л. аквариум по неясни причини реших да вдигна рН, вечерта сложих в аквариума две три шепи счукани черноморски миди в една мрежичка от картофи.
На сутринта всичките ми плати бяха мъртви- около 25 броя, оцеляха две три от по старите плати.
Тогава вдигнах рН от 6.8 на 7.5


За това съм доста предпазлив с тия игри на рН.
Моето обикновенно е ниско поради сериозното подаване на СО2 и многото корени и пръст които имам в аквариума- понякога ми пада доста.
Ставал съм в 4 часа сутринта да меря рН- давало ми е 5.5.

Нрмално ми е около 6 - 6.5.
Ако сменя рязко цялата вода ще ми скочи с поне половин единица а това ми се струва много.
Да не говорим за азотният баланс и другите химически показатели на водата които не се взимат предвид- водопроводната вода е почти напълно мъртва,тя се пречиства с хлорни съединения а след това минава през активен въглен.
Има много голяма разлика между нея и едноседмична аквариумна вода- не е само рН и КН.


...................

Като чета тези неща за проблемите с големите риби и органиката винаги съм си мислел нещо.

Ако аз имах голям аквариум с едри риби непременно щях да помисля за дънен филтър вместо за такива смени на вода.
При дънният филтър няма никаква гниеща утайка в самият аквариум- цялата отива в канистъра.
Вече  самият канистър трябва да се мие по често, но пък това е по лесен начин за премахването и отколкото интензивното просифонване.
А и много по ефикасен- един грамотно направен дънен филтър ще премахне почти 100% от гниещите утайки.

Има готови има и самоделки от тези филтри.
Ето един готов:

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.fishroom.ru%2Ftov_photo%2F164.jpg&hash=6a019afac082764327335027f6b85dd495ea887a

Тук този пич си е направи една много лесна и ефикасна система според мен- искат се няколко метра пвц тръба, фитинги  и бормашина.
http://www.aqa.ru/drenaj_daxel




https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

kobra

Това с дънния филтър хубаво, но аз не искам да махна 100% от органиката и да оставя само камъчки, заради растенията. За мене е по- добре да си насея растенията и да сифонирам от време на време около тях. Така и грунда е чист, и нямам проблеми с рибките, хем и растенията си вървят.
водка в стил IT:
0.1л-demo
0.25л-trial version
0.5л-personal edition
0.7л-professional edition
1л-network edition
1.75л-enterprise
3л-for small business
5л-corporate edition
Ракия-home edition
(за отскок)-Service pack
Зелева чорба-Recovery tool
Мезе-plugins
Бира-patch

Raven

Това дъно върви при аквариум с едри риби- дискуси, астронотуси, алтуми...
При това положение така или иначе няма да имаш много растения- просто няма да е възможно.

В такъв аквариум може зад корена да се засади един мощен ехинодорус или гигантска криптокорина или валиснерия в саксия, а останалата част от дъното да е празна и чиста.

Такива дънни филтри обикновенно се правят в аквариуми в които твърдо се набляга на рибите а растенията са съвсем второстепенни и малобройни.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Ilianidis

Дори цялостна подмяна на водата е възможна, когато е престояла и коригирана.Но за вода от чешмата и дума да не става.Над 50% е вече рисковано за дребни и капризни видове рибета.Поне цял живот съм въдел най-различни,та всякакви варианти са минали през мен.Чешмяната вода почти не съдържа кислород,но затова пък е обогатена с други газове,и от тях се получава емболия на хрилете,рибата буквално се задушава в газирана среда.А относно пх,чак толкова сериозна роля не оказва.Аз меря нивата с контролер,показанията сутрин са ниски,поради наличие на цо2 от дишането- нивата са около 6,5-7,0. Надвечер,преди хранене се ускорява обмяната на веществата от рибите и пх се вдига до 7,5-7,7.Дори смяна с около 50-60% чешмяна вода в големия ми стабилизиран аквариум не променя пх фатално.Ако става въпрос за неработеща биофилтрация,то смяна на пх в ниски граници може да доведе до превръщането на амония в амоняк и да изтрови рибите много бързо,това е обаче рядко явление.

danislav

Да ви призная , прегледах статията, но не ми стана много ясна. Аз лично имам малък аквариум с две златни рибки( аквариума е без филтър и нагревател).Сменям водата през десетина дена на 100%. Изваждам рибоците, изхвърлям водата, промивам грунда от мръсотиите и пълня аквариума с вода директно от чешмата. После връщам рибите обратно и готово. Този номер съм го правил вече десетина пъти и рибите са си добре.Веднага щом са отново в аквариума започват да търсят и да ровят нещо в грунда. Ако нещо бъркам съветвайте, начинаещ съм.


П.п.  -   В моя квартал във Велинград водата във водопроводната мрежа не се хлорира. Тя е изворна и е хваната директно от извора.Лично съм проверявал с препарат, няма капка хлор.
Живеем в свят, който се самоунищожава...Нека спрем това!

}|{opukc

За да бъде ефективен един дъннен фитър, то върху него трябва да има предимно едър грунд, лава или ситен чакъл. Ако пасъка е ситен примерно то наличието на такъв филтър почти се обесмисля. В Германия примерно стила на правене на аквариум с дисуси е с много ситен грунд /0.5-0.8мм/. Аз лично не съм привърженик на толкова ситна фракция предимно заради растенията, но мисълта ми е, че през такъв тип грунд много трудно се просмуква каквото и да е та макар и с дънен филтър.
В по-горните си постове казах, че това е моя практика, мога и да не я прилагам по този схема а да мина на редовни 30% седмично. Но тъй като не виждам това да се отразява зле на рибите за мен не е проблем а и те си обичат чиста водица..

kobra

danislav рибките от твоя вид по принцип са доста издръжливи, така че при тебе няма да се усети много
водка в стил IT:
0.1л-demo
0.25л-trial version
0.5л-personal edition
0.7л-professional edition
1л-network edition
1.75л-enterprise
3л-for small business
5л-corporate edition
Ракия-home edition
(за отскок)-Service pack
Зелева чорба-Recovery tool
Мезе-plugins
Бира-patch

Denis The Hotstepper

Е ся е момента някой да банне темата, както в аквапортала :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P
Ей така за майтапа 8-)
После да я пусне отново разбира се!
Не знам аз ли съм ДЕНИС-Белята, ама не се сдържах да не го напиша O:-)
Иначе с интерес ще следя развитието на темата. Определено ми е интересно да видя мненията на всички!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi185.photobucket.com%2Falbums%2Fx190%2Fmataxata%2F1-4.jpg%3Ft%3D1268384406&hash=0618ef6c1fddc20c43d674df9e8648210e9e6deb

Similar topics (5)

21143

Публикации: 2
Прегледи: 3986

21681

Започната от odinra


Публикации: 10
Прегледи: 6939

6295

Публикации: 3
Прегледи: 4728

15693

Публикации: 3
Прегледи: 3370

6471

Публикации: 8
Прегледи: 7218