Направих последни тестове за годината на параметрите на водата, но с работещата ми истинска система за СО2-тази като на 77:
http://www.aquariumbg.com/forum/index.php/topic,4611.0/all.html (http://www.aquariumbg.com/forum/index.php/topic,4611.0/all.html)
Имах малко по-различни очаквания, но все пак видях pH под стойност 7. Ето резултатите:
-gH 16
-kH 9
-pH 6,5
Използвам тестовете на Sera.
Питането ми е кога евентуално ще има промяна в твърдостта на водата (ако въобще е възможна такава в следствие постоянното подаване на СО2), защото според мен си е твърдичка. Подавам 3-4 (по-скоро 4) балончета в секунда СО2. Ако увелича се страхувам, че рибите ще обърнат коремите.
p.s. Ще помоля dido, а и не само той да вземе отношение (ако е възможно)
Пропуснах да публикувам данните за чешмяната вода в Сливен:
-gH 13
-kH 8
-pH 8
Не съм сбъркал нищо-по еднакъв начин съм мерил. Аз също съм удивен от разликата в аквариума и от кранчето, но такива са фактите!
Явно разтварянето на ЦО2-то е доста добро за да пада pH до 6.5 при такава висока карбонатна твърдост.
Силно подозирам, че преди да тръгне реактора с лампите pH-то ти в аквариума хвърчи до към 8-9. Дали е проблем да го мернеш някой ден преди да тръгне реактора? :-D
Задължително ще го мерна още в първият нормален почивен ден-събота и ще публикувам резултата!
p.s. Грунда е едър 3-5 милиметра пресят пясък от Тунджа. Камъните са от една рекичка в местността Карандила (част от Стара планина-не са варовикови).
Абе странни показания.
Не чак толкова странни показания за този регион. Живял съм известно време в Ямбол и си спомням, че по чайниците на баба ми имаше по 5-6 мм отложен котлен камък. Твърдичка си е водата в равнината.
Е тя водата мека няма да стане - когато спреш да подаваш СО2 и той излезе от водата, карбонатната твърдост пак се вдига. Нали това е буфера все пак де.
Друг е въпроса, че е възможно самия тест да показва по-високи стойности от реалните в аквариума, за кН говоря.
Иначе параметрите са ОК, не знам какво не ти харесва?
от кои тестове на сера ползваш че и аз имам едни съмнения за моите / питам просто бе упреквам стоката :-P/
Като казвам по-високи имам предвид друго нещо, не дефект в теста. Когато СО2 излита от водата, кН би трябвало да се повишава, това в случая на пренаситена с СО2 вода. Мисълта ми беше, че докато налееш вода в ампулата и джуркаш течността, това вече отделя газ от водата. Оттам измереното не отговаря на реалното дередже.
Прочетох отново тази статия, преведена от Boby_:
http://aquariumbg.com/forum/index.php?topic=133 (http://aquariumbg.com/forum/index.php?topic=133)
Значи последният пост на dido точно се вписва със споменатите по-горе обяснения, говоря конкретно за kH-карбонатната твърдост или така наречения "капацитет за буфериране". Работата е ясна-радвам се на параметрите на водата в равнината и това е!
При мен КН от 6, се качва на 8 според мен в следствие на торенето. Няма значение дали подавам СО2 или не.
В момента не торя и не мога да дам информация дали има някаква зависимост. Днес четох за черната брада и ксенококуса (проблеми по листата на единият от Анубиасите ми) и стигнах да извода, че трябва пак да продължа с торенето, макар да сменям честичко вода (съвет на Кралчев). В събота ще публикувам стойности преди пускане на лампите и СО2 и съответно след пускане, но с торене!
Ето какво показват тестовете на Sera преди да се е включило осветлението на аквариума и системата за СО2:
-gH 16
-kH 10
-ph 7
Няма много големи разлики и колебания в показанията. Тези резултати са без торене. Надявам се утре да успея да публикувам как стоят нещата, но вече с торене.
Резултати от тестовете с торене, запалени лампи, системата за СО2 работи (около четири часа след включване на оборудването):
-gH 15
-kH 7
-pH 6,5
При Живко тенденцията беше друга!
Притеснява ме стойността на kH!