• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Някой да ми разясни разликите между Нитрати и Нитрити ?

Започната от phoenix9040, 22.10.2009 00:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

phoenix9040

Някой да ми разясни разликите между Нитрати и Нитрити ? ЗА съжаление изчетох доста неща ,но химията не мие най силната наука и така и не разбрах основната разлика, кое от къде идва и защо. Има ли връзка между тях и каква е :)

Благодаря предварително за положените усилия от ваша страна по проясняването ми на тази наука :)
1.14. Забранява се рекламирането на търговски сайтове във форума на aquariumbg.com! Спонсорите имат собствени раздели за тази цел.

Alexfield

Нитрат
Нитрит

Първото е сол на азотната киселина, а второто на азотистата.
Нитритите са силно токсични дори и в малки концентрации. Нитратите са много слабо токсични.
Има връзка:
Нитрит + Кислород = Нитрат
Процесът се извършва от бактерии, които живеят във филтъра ти. Завъждат се за около 14-20-30 дни.

Ето ти линк към статията:
http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=4
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

dido

Другояче казано - нитрата е окислен нитрит. Връзката е следната - всички органични отпадъци (от живите организми - аки на риби, стари гниещи листа от растения, остатъци от храна и т.н.) се разлагат до по-прости съединения, едно от което е нитрити. Последните са отровни. В стария аквариум обаче за нас се грижат милиони невидими бактерии - те преобразуват нитритите до нитрати - които са безвредни в умерени количества.

И нитратите, и нитритите, са основен тор(храна) за растенията.

Similar topics (5)

6614

Публикации: 1
Прегледи: 2914

1310

Започната от Longanlon


Публикации: 30
Прегледи: 13715

12713

Започната от bengan


Публикации: 11
Прегледи: 6680

3219

Публикации: 6
Прегледи: 4446

215

Започната от Apeg


Публикации: 16
Прегледи: 9424