• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 13:10

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Някой да ми разтълкува тези показания на нитрити и нитрати.

Започната от TiratroN, 08.12.2007 21:44

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

TiratroN

Преди време си взех тестове на Сера . Тогава като тествах ми показа 0 нитрати и 0 нитрити. Честно казано не вярвах и че ще покаже нещо друго. След известно време по една или друга причина почистих целия аквариум . Мина една седмица и преди да сменя част от водата реших да измеря с тестовете.
Киселинността отново беше както винаги 7,5 - 8 рН.
Нитрати 10 mg\l
Нитрити ...5 mg\l (на края на скалата- повече няма)
Естествено смених 30 % както беше и запланувано.
Ако може някой да разтълкува показанията.
Аквариумът ми е малък - 20 литра е. Засега ще е така. И друг път съм гледал риби в 20 литров аквариум, дори анциструсите се скъсваха да хвърлят хайвер там без дори да ги вадя отделно.
За сведение трябва да посоча че измих "пясъка" с вряла вода и така всички охлюви измряха. Следователно има разлагане на "трупове" . Няма друг начин.
Просто искам разтълкуване на резултатите.

}|{opukc

Цитат на: TiratroN - 08.12.2007 21:44
Нитрити ...5 mg\l (на края на скалата- повече няма

При тези показания за нитрит, рибите ти отдавна да са отишли при "рибите". :-|

TiratroN

Да ама не са бе. Живеят си най-нормално.
Е... гупите подвиха опашки. Но другите са си наред-щъкат най-небрежно ;)

Stas

Или теста не е в ред или рибите са пътници. Биологична филтрация = 0.

TiratroN

Еми засега е така- растенията още не са вкоренени добре, водата е скорошна...
Четох за азотния цикъл, но някои неща не са ми ясни.
Значи амоняка се преработва до нитрити , а те до нитрати. Растенията използват нитратите. Ако имам много нитрити, а малко нитрати какво?
Ако имам много нитрити а малко нитрати какво?
А ако няма нито нитрити нито нитрати?
Тогава какво има? Амоняк? Или пък една пълна хармония?


borislav

Не ти е започнала да работи нитрифициращата бактерия както трябва.Сложи си на Сера(ли друга марка) Nitrivec-по-бързо да се завъди бактерията и Toxivec-да снижиш нитрита веднага.
Снимки на аквариумите :                                                          
https://picasaweb.google.com/100568025807081987532/qzfXwC?authuser=0&feat=directlink

dido

Растенията кльопат всичко. Малък е аквариума, мани не е работа под 80-100 литров.

miTko

Цитат на: dido - 09.12.2007 21:18
Растенията кльопат всичко. Малък е аквариума, мани не е работа под 80-100 литров.
Работа е Дидо, ама не четат...Бързат първо да мерят, а самото мерене нищо не оправя. Какво има да му мериш на нов аквариум, тя работата е ясна!  :-)
Разни мои АКВАРИУМИ 

GrandePippo

Приятел, както ти каза вече Дидо растенията кльопат всичко. Затова като се стартира аквариум е хубаво да засадиш повечко.
Съветвам те да не хабиш тестовете, а да стартираш аквариума наново по всички правила. На чисто да почнеш. Прочети повечко за филтрацията, за осветлението, за качествата и свойствата на водата и недей бърза, а си изпипай работата. Гледам мераклия си, след като и за тестове си се охарчил. И недей прекалява с рибите.
Сложи си непретенциозни растения в аквариума задължително.
Аквариума ти гледам е 20 литров. Ако можеш си вземи по-големичък. Пак ще цитирам Дидо-под 80-100 литра не е работа...

TiratroN

Длъжен съм да поясня че гледам риби от мнооого години. Сменил съм вместимости какви ли не. В момента съм на двайсет литра защото съм на квартира. Ако си бях у нас сигурно щеше да е 300 литра.
Купих си тестове заради пустите гупи-искам да съм сигурен че не умират заради лоша вода.
Това е.
Много съм озадачен от внезапната промяна на категориите. От край време са ми казвали че: гупи се гледат лесно, скаларии  неонки са трудни риби.
А то излиза обратното. Онзи път чета че скалариите и неонките се гледали лесно.Хм.
А пък гупите са такава мъка...

kamos

Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

denzel

Цитат на: TiratroN - 15.12.2007 00:25....
Много съм озадачен от внезапната промяна на категориите. От край време са ми казвали че: гупи се гледат лесно, скаларии  неонки са трудни риби.
А то излиза обратното. Онзи път чета че скалариите и неонките се гледали лесно.Хм.
А пък гупите са такава мъка...

един от ветераните в тази област ми каза преди време когато аз стартирах с гупи /които изгубих за отрицателно време/,че рибите които се вкарват у нас,не са като едно време. сегашните са супер капризни,болнави,лесно умират,ей така от нищото... дори и той се чудел как да ги гледа така,че да ги опази и да може и да ги продава.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.best-carp.com%2Fbilder%2Flogo.jpg&hash=0f8b9d5c6c27d71728f3297bd6a7e7c7ce52b680

Similar topics (5)

12713

Започната от bengan


Публикации: 11
Прегледи: 6680

3219

Публикации: 6
Прегледи: 4446

215

Започната от Apeg


Публикации: 16
Прегледи: 9424

5900

Публикации: 14
Прегледи: 7555

1111

Публикации: 3
Прегледи: 3958