• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 12:51

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Корегиране на параметрите на водата чрез декорацията

Започната от Bass_Maker, 08.01.2008 22:22

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Bass_Maker

Както нерядко съм чел различните декорации, които слагаме в аквариума влияят на параметрите на водата. От едно известно време ми се върти един интересен въпрос за дискусия - Възможно ли е да се коригират интересуващите ни параметри (киселинност, твърдост) на водата, чрез декорацията? Всички акваристи гонят някакви определени стойности на тези параметри, възможно ли е да си ги установят чрез добавяне на декорация в определено соътношение (тук включвам и подаването на СО2, защото и то влияе, въпреки че не е декорация)?
You cannot kill what you did not create...

dido


Bass_Maker

То това е ясно. Въпросът е има ли нещо което да играе обратната роля на варовика, да понижава стойностите? И човек да си играе със съотношението варовик - нещо друго докато си докара примерно стабилно PH точно 7.
You cannot kill what you did not create...

igenov

Може би както торфа подкиселява водата, така и някои корени да имат такова действие, но не ги знаем.

ata_nas

Ето нещо за Мангровите дървета, което мисля, че се вмества във въпроса!
http://msaqua.com/html/aqua/plants/mangrove/mangrove.htm

Живко

Корените подкиселяват слабо, но за кратко време.
Продължителен ефект в тази посока, с естествени материали май няма да има.
Остава подаването на СО2.
Добавяне на торф или други подкиселяващи материали във филтъра или грунда ще стабилизира рН, стига да са правилно дозирани. Продължителното подкиселяване води и до падане на твърдостта, но само ако не се опреснява водата. Получава се, но много бавно. За месеци. Това обаче не е много добра идея :-D
Ако стабилизираме рН, примерно с торф. Ще имаме стабилно рН, но ще трябва да намалим количеството СО2, което подаваме. Ако не го направим стойностите ще паднат здраво.
Изобщо получава се един омагьосан кръг, изхода от които ще намерим през RO система или нещо подобно.
Ако не ползваме СО2 система ползването на подкиселители, в декоративен вариант е добър идея. Но за растителен аквариум ще трябва и доволно количество риби. Рибите ще осигурят СО2, а рН в оптималната си стойност 6,5-6,8 ще позволи на СО2 да си остане във водата.Преди години, единственият аквариум с ненормално бързо растящи растения, беше на един приятел, които твърдеше, че е сложил торфен корен в аквариумът си. По-скоро беше коренче под една педя дълго и три пръста широко. Това за около 100 л. аквариум.
Само че тогава смените на водата бяха табу.
Постоянното доливане на твърда вода ще скапе всичко.
Никой не се е родил научен.

discus

Мангровите корени подкиселяват мека вода , за твърдата немога да кажа какъв ще е ефекта

@ata_nas  ако имаш да кажеш нещо от личният си опит направи го , това дето си го пуснал не че не е интересно , но се отнася за живо растение, което незнам дали ще може да се намери в Бг а и не само тук.

dido

Цялото начинание както и въпроса въобще нямат смисъл. Защо ще правиш специална декорация, за да контролираш параметри на водата, като има 1000 по-лесни начина?

}|{opukc

Цитат на: igenov - 09.01.2008 09:20
Може би както торфа подкиселява водата, така и някои корени да имат такова действие, но не ги знаем.

Мангровият корен има подкиселяващо и антибактериално действие. А листата на дърното имат лечебни свойства и спомагат за зарастване на рани при рибите.

Bass_Maker

Цитат на: dido - 09.01.2008 11:32
Цялото начинание както и въпроса въобще нямат смисъл. Защо ще правиш специална декорация, за да контролираш параметри на водата, като има 1000 по-лесни начина?
Идеята ми се стори интересна. Така и така слагаме декорации, щеше да е полезно, ако можеше да стане тая работа с просто съобразяване на декорацията. Различните химии, които се продават са ясна и лесна работа, ама къде по-добре щеше да е, ако може да се постигне целта по естествен начин.
You cannot kill what you did not create...

dido

Ми как да ти кажа - като ръгнеш вътре една керамична или пластмасова делвичка, можеш ли отгатна какви химикали изпуска във водата и дали ще се вредни/полезни за тебе?

ata_nas

Не са евтини системите за RO, но май си остават пенкилер! Който експлоатира такова изделие може да пусне инфо.

denzel

какво изпуска керамиката по-точно,че ми стана любопитно ?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.best-carp.com%2Fbilder%2Flogo.jpg&hash=0f8b9d5c6c27d71728f3297bd6a7e7c7ce52b680

dido

Ами най-малко по спомен в глечта дето се използва за керамика, има оловен оксид или други подобни химикали :-D
Другото - ако грънците са без глеч - правят се от глина. Глината е сбирщина от алуминиеви силикати с примеси на още една камара минерали и соли и окиси на тежки метали, всичко това в съотношение едно към гьотере.

Демек - ако можеш да определиш какво и колко точно ще излезе във водата от едно керамично гърне, ела ми се обади ;-)

theater

Специално за София винаги е добре човек да си държи по един карбонатен камък във аквариума за "буфер".
Аз лично съм го облякъл с явански мъх и микрозориум, защото не ми се връзва с разбиранията за визия на моя аквариум, но на някои пък може и да им харесва открит.  :-D
140л - харацини
http://starividri.org

Similar topics (5)

6207

Публикации: 2
Прегледи: 3595

1663

Публикации: 9
Прегледи: 5714

51088

Публикации: 8
Прегледи: 3902

36421

Публикации: 0
Прегледи: 2111

22748

Публикации: 8
Прегледи: 4724