Здравейте, някой може ли да де някакви указания и препоръки относно таблетките и течните препарати като тези http://www.shop.zoomagazini.com/dynamic/viewProduct/6032/sera-so2-tabs-plus-tabletki-co2-za-difuzionen-reaktor.html (http://www.shop.zoomagazini.com/dynamic/viewProduct/6032/sera-so2-tabs-plus-tabletki-co2-za-difuzionen-reaktor.html) и http://www.shop.zoomagazini.com/dynamic/viewProduct/19536/sera-flore-1-carbo-techen-vygleroden-dioksid-za-akvariumni-rastenija-50-ml.html (http://www.shop.zoomagazini.com/dynamic/viewProduct/19536/sera-flore-1-carbo-techen-vygleroden-dioksid-za-akvariumni-rastenija-50-ml.html) или на други фирми, каквито и да е...... Та въпроса ми е в аквариум който няма система за CO2 ще има ли ефект от пускането им и ще навреди ли на рибите по някакъв начин ( от гледна форма на таблетките да отидат да ги смучат докато се разтворят или препарата докато се разнесе )
Със и без тях,разлика няма да видиш.
С таблетките изобщо не се занимавай. Пълна "пръдня".
Второто е по-скоро препарат за борба с водорасли, от колкото заместител на СО2 в аквариума.
Не че съм го ползвал самостоятелно, но по мнение на колеги с опит, употребата му самостоятелно не води до подобрен растеж на растенията.
Колкото до използването на СО2 в аквариума - според мен, най-заслужаващия си бюджетен вариант е този с лимонена киселина и сода.
Пробвал съм цо2 на таблетки-файда няма.
Много съм благодарен за бързите отговори :)
Второто е на основата на Глутаралдехид.
Ето ТУК (http://aquariumbg.com/forum/glutaraldehid/) може да прочетеш доста по въпроса!
И определено ефект поне в моя аквариум има-чисти растения,с ускорен и добър растеж!
Не смятам че може да се приема за меродавен извода направен от статии написани от компании предлагащи въпросния продукт.
Много по-достоверни биха били мненията на колеги ползвали въпросния продукт.
ЦитатИ определено ефект поне в моя аквариум има-чисти растения,с ускорен и добър растеж!
Спри си СО2-то за месец и тогава ще си говорим какво има.
Здравейте,
За таблетките sera CO2 Tabs мога да дам мнение, защото съм ги използвал. Въпреки, че ги дават за аквариуми до 100л. са ефективни само за аквариуми под 50 л. в моя случай 30л. Добър резултат се получава само, ако се слагат предписания брой таблетки за точния период. При "пестене" и слагане нередовно или в по-ниски дози резултата няма да е видим. При спазване на дозировката няма проблеми дори при отглеждане на по претенциозни растения. Таблетката не може да навреди на рибите, защото се разтваря в реактор и те нямат достъп до нея.
За sera Flore 1 Carbo за сега нямам отзиви и нищо не мога да кажа от личен опит. Все пак не вярвам компания която въпреки търсенето им от години отказва да пусне изкуствени растения, защото са против политиката им да създават продукти за природосъобразен аквариум, да даде средства за тестване и пускане на пазара на продукт за който се знае, че не върши работа и не е ефективен.
Други серьозни фирми в бранша също предлагат подобни продукти наред с доказали качествата си торове за растения и едва ли разчитат продуктите им да се продават ей така без да вършат работа.
Разбира се особенно при големи аквариуми най-лесно и евтино е използването на готова система за СО2, но проблем остава първоначалната инвестиция.
Моето мнение е, че всеки от тези варианти при правилна употреба може да ви свърши работа.
При нано аквариумите напълно може да се доверите на течните и таблетизирани форми за снабдяване на растенията с СО2. Разхода на консумативи там е малък и е икномически по изгодния вариант.
При големи аквариуми разхода на консумативи е голям и по-добре е да се инвестира в система с бутилка под налягане.
Поздрави
Тодор Христов