• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
15.05.2024 21:16

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Азотен цикъл - Дискусия

Започната от bigbeer, 04.07.2009 21:24

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

elblanko

07.07.2009 22:39 #45 Last Edit: 07.07.2009 23:19 by elblanko
Налагало ми се е много пъти да си премествам аквариума, сега ще ви кажа как го правя а вия съответно ще ми кажете къде греша. Първо източвам вода от аквариума в един леген, пускам в него рибите, източвам вода във всички кофи с които разполагам общо 4 на брой,слагам филтъра в една от тях,  източвам останалата вода, местя аквариума, връщам водата от кофите обратно в аквариума, пълня аквариума до горе с маркуч директно от чешмата, не слагам допълнително бактерии, слагам филтъра и нагреватела, чакам четири часа и плескам рибите вътре.  Мислил съм  :duvar: и върху други варианти, примерно да пренеса аквариума пълен или да оставя рибите в легена за две три седмици докато зацикли азотния цикъл  :duvar: интересно ми е дали  ще оживеят някои от тях са по половин кило и едвам се завъртат в него. или да взема да си купа още един аквариум 500 литра та да си имам за всеки случаи ако се наложи да му сменям мястото, тогава ще мога да си спазвам всички условия, както си пише по дебелите книги. Между другото знаете ли как точни влияе на рибите това че ги пускам в аквариум с прясна вода. А между другото знаете ли как би трябвало да влияе кремиковци на жителите на София и защо аз сам здрав като бик поне според последните медицински изследвания които си правих. :-)
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

N.Nobs

Цитат на: bigbeer - 07.07.2009 14:30
Нещо недоумявам. Ноби, една от целите на форумот не е  ли да се опитваме да помагаме на начинаещите? - А не предварително само по първият пост да им лепкаме етикети и да ги пращаме да четат, защото 'ние' видиш ли - много сме чели!

Ми чели сме, затова сме се научили и затова се опитваме да помагаме.А и нали когато обясниш нещо на някого той трябва да те разбере, иначе за кво да се хабя?

Цитат на: bigbeer - 07.07.2009 14:30
Аз обаче ти препоръчам да се спреш на някакъв друг алтернативен начин за извличане на енергия.. една вятърна електроентрала, може би.. ;)

Бива,от мен електроцентралата, от теб некоя кака да прави вятър  ;-)
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

basmachi

Цитат на: petkob - 05.07.2009 11:01
Виждал съм опитни акваристи да се присмиват на шишенцата и ампулите с бактерии, но аз вярвам в ползата от тях и стартирам ускорено, изсипвайки във филтъра указаната от тях доза (примерно SafeStart на Tetra).

Някои от проблемите с осъществяването на класическия цикъл са следните:

1. Трябва да се мерят азотните показатели, за да се знае в коя фаза се намира цикъла, а не всеки е готов да отдели пари за тестове.

2. Трябва да се сложи органика, която да подхрани бактериите (било амоняк, било храна за рибки), а количеството й също е трудно да се уцели без тестове. Няма полза  да се върти вода цял месец, ако няма храна за тях. Цикълът не може да завърши, ако изобщо не е започвал.
Според мен си изсипваш само парите ,но мнението си е мое :) .
Мисълта ми е ,че никой незнае какъв е в действителност ефекта от тези "бактерии".За СЕРА и ТЕТРА и другите фирми произвждащи въпросната гад ,ефекта е ясен *DANCE* .За акваристите май  се нарича "плацебо" .Доколкото си спомням от прочетеното някъде (много чета  *CRAZY*) ,много е спорна ползата от този "философски камък" ,щото май не била точно тази бактерия ,ми неква друга по-инаква и още по-чудодейна.
В снимки да ти покажа аматьорски запуск на аквариум и развитието му.Държа да отбележа ,че първите заселници не са риби ,а скариди (били капризни относно химията).
Водата е на 40 часа ,растенията + скаридите са боцнати час по-рано.Жертви нямаше до появата на рибите ,и то само новородени скаридки ,че имаше и скарида с хайвер ,която си го износи видимо в добра кондиция .
[smg id=667]
Месец по-късно.
[smg id=668]
Още 1 месец.
[smg id=669]
На тази си пише.
[smg id=670]
Както и на тази.
[smg id=671]
Като заключение ще кажа ,че съм напълно съгласен с Бирата.
Много модерни и учени станахме ,от хора с хоби се превърнахме в химици ,физици,океанолози,микробиолози, а тези с златните рибки и вечния им въпрос  *JOKINGLY*, да си купят кардинали и растения.Ади лека ви нощ ,че ми е противопоказно писането.
[smg align=left id=594][smg align=left id=595]


http://krevetki-vishni.narod.ru/

Живко

08.07.2009 14:29 #48 Last Edit: 08.07.2009 14:31 by Живко
Уф!
Айде де.
Значи не си пуснал рибите веднага, но въпреки това си съгласен с бирата, че може.
За колко скариди става въпрос и във колко вода?
Гледам растенията се развиват доста бързо.
А чел ли си из форума темите за конкуренцията на азотният цикъл и растенията при старта?
Всичко си има логично обяснение. Няма никакви мистерии около бактерии, азотният цикъл и каквото и да е в един аквариум.


Намирам примера за неудачен. Не може на такава основа да се правят генерални изводи.
Никой не се е родил научен.

basmachi

В момента се чудя дали да те подиграя или да се въздържа  :-P .Това в добрия тон естествено .Прочети си поста и се саморедактирай моля те.
[smg align=left id=594][smg align=left id=595]


http://krevetki-vishni.narod.ru/

Мишо

basmachi направил си много хубав аквариум по един съвсем НОРМАЛЕН НАЧИН.

Без драми и тревоги, просто христоматиен пример как се прави аквариум от прима виста.
Поздравявам те!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Flurebg.com%2FFor_Web%2FMy_Aquarium_%2F2_mini.jpg&hash=4d4666357bd28950b4b4e601672e141ce5110eb1  https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Flurebg.com%2FFor_Web%2FMy_Aquarium_%2F19_mini.jpg&hash=abf73e85d5384ca65321824882d3f97b0028b04f

ceco

Важно е начинаещите да знаят, че не бива веднага да пускат рибите.Който иска да разбере защо ще чете или пита.Аз гледам риби от 1970-71г.В никакъв случай не бих разказвал за първите няколко години във форума  :-[
Та за това съм на мнението на Живко. Съгласен съм и с Бирата, защото тук има доста хора, които са виждали аквариуми само като са ходили на гости или в магазините, но дават акъл, позовавайки се на гугъл.

wwladoo

Цитат на: ceco - 08.07.2009 17:01
Важно е начинаещите да знаят, че не бива веднага да пускат рибите.Който иска да разбере защо ще чете или пита.Аз гледам риби от 1970-71г.В никакъв случай не бих разказвал за първите няколко години във форума  :-[
Та за това съм на мнението на Живко. Съгласен съм и с Бирата, защото тук има доста хора, които са виждали аквариуми само като са ходили на гости или в магазините, но дават акъл, позовавайки се на гугъл.

И   двамата  и  Живко  и  Бирата  са  прави   но  при  двамата  трябва  под  различен  ъгъл  да  се  погледнат  нещата----кой  ----къде  ----как   ---по  какъв  начин    и  при  всички  случаи  да  знае  какво  прави-----ако  не   колегата  е  написал  да  чете  и  да  пита!!!А   последното    ми  хареса  много  ----на  абсолютно  същото  мнение  съм  ---доста  голям  е  процента  на  хората  тук   от  последното  му  изречение!!!!!! *privet* :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

basmachi

Мишо ,благодаря за комплимента  :-[ !

Сега да подхващам опонентите  >:o   *bg* !

Цитат на: N.Nobs - 07.07.2009 14:09
A защо реши че ще успеш да го научиш на нещо при положение че той сам не иска да се научи?Защото ако искаше да научи нещо щеше да седне да се занимае малко с търсачката.Пък и наистина ли очакваш, че този човек ще се научи на нещо без дори да са му ясни основите на това с което се опитва да се пребори?

Я ми кажи как ще успееш да ми обясниш с 2 думи защо на моя съученик който има 10 неона във 200 литра вода нищо му няма на аквариума а мойте 17 гупи в 23 литровия ми аквариум мрът кат мухи?

В цел свет хората така живеят ,не ги интересуват основите ,интересува ги крайния продукт.
Не вервам да знаеш пълната бактериална картина на твоите акви ,незнаеш коя буба  доколко и как се отразява на мини екосистемата дето ти е затворена м/у 5 стъкла.
Относно обяснението с 2 думи ,ще ти обясня с линк :) ,надявам се Ники да не ме наказва заради авторско право. Трихогастерски нужди
Цитат на: Живко - 08.07.2009 14:29
Уф!
Айде де.
Значи не си пуснал рибите веднага, но въпреки това си съгласен с бирата, че може.
За колко скариди става въпрос и във колко вода?
Гледам растенията се развиват доста бързо.
А чел ли си из форума темите за конкуренцията на азотният цикъл и растенията при старта?
Всичко си има логично обяснение. Няма никакви мистерии около бактерии, азотният цикъл и каквото и да е в един аквариум.


Намирам примера за неудачен. Не може на такава основа да се правят генерални изводи.
Рибите в случя се явяват натрапници ,но по волята на Жената требе да ги има( не задълго обаче  ]:-> ) .Нарочно подчертах ,че първите обитатели са скариди ,понеже реагират на дози ,които са нищожни за рибите(собствен опит).Не съм чел за азотния цикъл и растенията ,понеже не ме е интересувало.С растеният проблеми не съм имал както и с риби новодомци за времето през което съм имал аквариум/и .В поста ти има само 1 нещо с което съм съгласен ,и това е ,че всичко си има логично обяснение.Понеже никой учен все още не е разгадал ,ако не смятаме експертите по  пречиствателни станции(които явно са се провалили) ,кой вид бактерия само един ли или повече ,самосиндикално или в симбиоза с други бактерии или как  ,или защо и .....тн ,смятам че всеки който бълва суперлативи за някаква съмнителна култура приготвена от глоемите ТЪРГОВСКИ фирми на пазара за акваристични стоки ,просто показва възможности - финансови.Единственото обяснение ,което е чел за ползата от въпросните бактериялни култури е на етиката на шишенцето и в брошурата на фирмата.В този ред на мисли развитието на аквариума ми е точния пример за това какво може ,без да се ползват всякакви измамни стартиращи препарати .При умерено заселване на съда с каквито и да е живинки ,поне 10 стръка живи растения и умерено хранене ,99% от новозапуснатите аквариуми ,ще минат през въпросния азотен цикъл без никой нищо да разбере.Който не му се струва достоверно да стартира 23л аквариум по всички правила на нитро бактериялната наука ,после да пусне като N.Nobs 17 гупи ,да им дава манджа по 3 на ден ,и да каже после дали мрат.Всичко на този свят става с мярка и пиенето ,и яденето ,и пускането на риби в аквариума.
ПП.И коклото по-рядко съветвате новобранците да започват хобито с живородки ,толкова по-
добре.
[smg align=left id=594][smg align=left id=595]


http://krevetki-vishni.narod.ru/

discus

Ето четиво за за защитниците на бързото пускане на риби в новостартиран аквариум.
http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,18996.0.html

bigbeer

Боби, според теб каква е причината за 'морът' по този линк?

discus

Кристалната топка се счупи, но аквариум на 10 дни + прилично количество риби в 50 литра, и още бог знае какво, бих заложил на натравяне , за толкова бърза смърт.

Живко

Казвам за пореден път.
Начини да се стартира аквариум много. Голяма част от тези начини са безопасни, въпреки не добре стартиран азотен цикъл.
Не може, не трябва и е опасно за начинаещите да се каже, че може да се пуснат риби още на другият ден след напълването на аквариума, без никаква обосновка.

Въпросът с растенията и цикъла е интересен. Добре работещите растения в новостартиран аквариум консумират първите продукти от азотният цикъл. Амоний и нитрити. По този начин не позволяват те да се натрупат в опасни дози, но пък затормозяват размножаването на бактериите. Ако растенията в един момент забият ще стане страшно. ;-)

Въпросът ми по-нагоре за видовете бактерии е подвеждаш :-D
Наистина последните твърдения на учените развенчават някои видове бактерии, като основни участници в азотният цикъл. Това обаче за нас не е толкова съществено. Мен лично малко ме интересува какви точно са бактериите. Неоспорим факт е, че без да има бактерии, риби сигурно ще има, но растения без да се внасят торове никога.

Ако някой случайно се е зачел в хилядите глупости ще знае, че аз не харесвам прехвалените канистри, въпреки че ги ползвам. Голяма част от продуктите, които се предлагат от фирмите за акваристично оборудване са пълни простотии, но....
Ползвал съм няколко бактериални активатора и си имам изводите, въпреки, че и без тях се получават нещата. Със тях обаче става доста по бързо. Не знам дали има жива бактериална култура в продуктите, но ензимите или каквото и да са сложили там действа като шут в задните части на кирлив ...... на бактериите.
Дори ми се е случвало за ден да се развият и всякакви други бактерии заради предозиране. Общо взето винаги съм имал и лек отрицателен ефект. Да азотният цикъл се ускорява, но ми се ще да не засяга и други видове бактерии.
Извода за мен е ясен. Има полза от такъв продукт, но ако сме на зор, така да се каже. Иначе и без него нещата се развиват чудесно.
: 09.07.2009г 22:10ч
ей кога ги нащракахте три поста?
Никой не се е родил научен.

bigbeer

Цитат на: discus - 09.07.2009 22:53
Кристалната топка се счупи, но аквариум на 10 дни + прилично количество риби в 50 литра, и още бог знае какво, бих заложил на натравяне , за толкова бърза смърт.

Хех, на теб не ти требе кристална топка или карти таро. Да предположим че печелиш залагането. Причината за натравянето в липсата на азотен цикъл ли се крие, според теб.. рибетата не са много за 50 литра?

discus

Цитат на: bigbeer - 09.07.2009 23:07
Хех, на теб не ти требе кристална топка или карти таро. Да предположим че печелиш залагането. Причината за натравянето в липсата на азотен цикъл ли се крие, според теб.. рибетата не са много за 50 литра?

Ако съществува азотен цикъл, ще липсват нитрити и амоний. Сега ти ми кажи дали ще се натровят рибетата при липса на въпросните съединения. :-P

Similar topics (2)

290

Започната от Vlado


Публикации: 36
Прегледи: 18872

22873

Започната от DMitar


Публикации: 2
Прегледи: 4668