Българска Аквариумна Енциклопедия

РИБИ, РАСТЕНИЯ И БЕЗГРЪБНАЧНИ => Химия => Темата е започната от: dido - 13.01.2005 17:38

Заглавие: 'подвижни' & 'неподвижни'
Публикувано от: dido - 13.01.2005 17:38
Попаднах на една доста любопитна статия в 'The Aquatic Gardener':

http://www.aquatic-gardeners.org/elemental.html (http://www.aquatic-gardeners.org/elemental.html)

Автора твърди, че микро/макроелементите могат да се разделят на мобилни и немобилни.
Мобилните елементи могат да се 'преразпределят' по тъканите на растението с течение на времето. Наопаки - немобилните, веднъж натрупани някъде в тъканите на растението, остават там и не могат да се преразпределят.

Ето кои елементи спадат към двете групи:


Мобилни               Немобилни
------------------------------------------
Цинк                     Бор
Молибден                 Калций
Магнезий                 Мед
Азот                     Желязо
Фосфор                   Манган
Калий                    Сяра


Като илюстрация на това ще ви дам няколко сценария:

1. В аквариума е имало нормално количество Калий. Листата са запасили определено количество от този елемент. В даден момент Калия свършва. Новите листа имат нужда от калий, който в този момент липсва. В този случай калия се взема от запасите в старите листа и се придвижва към младите.

2. В аквариума е имало нормално количество Манган. Листата са запасили определено количество от този елемент. В даден момент Мангана свършва. Новите листа имат нужда от Манган, който в този момент липсва. Понеже мангана не може да се придвижи от запасите в старите листа към младите, младите листа не се развиват правилно или умират.