• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 09:59

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

КАК ДА СИ Н&

Започната от Stefan, 15.10.2004 12:46

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Stefan

МНОГО ГОТИН ФОРУМ И САЙТ. ОТДАВНА ГО ЗНАМ НО ГО ЧЕТА ОТ ВРЕМЕ НА ВРЕМЕ ТЪЙ КАТО НАИСТИНА ГО НЯМАМ ( ЗА ВРЕМЕТО СТАВА ВЪПРОС)
браво момчета продължавайте в същия дух.. Сега въпроса ми е как да си намаля малко Рн - то тъй като мие 8 а аз го искам да ми падне на 7, без да използвам много химии :)
Айде много благодаря предварително

dido

Ще трябва да дадеш малко допълнителна информация:

За аквариума - обем, осветление.
За растенията - колко и какви имаш
За водата - каква твърдост имаш - kH, dH, или ако нямаш инфо за това поне кажи откъде я наливаш.

РОСЕН

Иначе почти всички фирми като Prodac,sera,tetra  и др.имат такива препарати за сваляне на PH-то.

Vlado

А защо искаш да го намалиш?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.aquael.pl%2F_images%2FBaner_main.jpg&hash=ce3a2e621ee2cdd4e8f4513fba0aad85bc52e813

Стефан

Ок значи Дидо аквариумчето е 55литра ,осветление 30W с някаква енергоспестяваща лампа, растения 3бр- акорум или нещо такова , риби - 2 скаларии , 2 трихогастера, 3 хелера, 2 неона , 1 златна и 2 сома = 12 риби. Аз съм майничка и си наливам Пловдивска водица . ами това е . Та как да го намаля от 8 на рн  7 щото ми казват пак  и пише, че най добре да бъде толкова . Тя водата от чешмата е с 8 Рн а за твърдост не зная щото нямам такъв уред.
Благодаря

dido

Дали ще успееш да си намалиш pH зависи от твърдостта на вода, от количеството растения в аквариума и от това колко интензивно те се развиват. По-твърдата вода има свойството да се 'съпротивлява' на опитите за намаляване на pH заради разтворените в нея карбонати. Можеш субективно да прецениш твърдостта на водата по белия налеп - котлен камък - който остава по покривното стъкло на аквариума в близост до мехурчетата от аератора.

Един 'полезен' начин за намаляване на pH е инжектирането на въглероден двуокис - СО2 - храна за растенията. СО2 намалява pН, от своя страна растенията консумират СО2 и обратно вдигат pH.  Въобще аквариума като система е доста сложен и всеки процес в него влияе на някой от параметрите на водата.

Ако нямаш достатъчно растения в аквариума (както май е твоя случай) този опит за намаляване на pH е донякъде безмислен, т.е. те рибките ще си живеят добре и на 7.5-8. За растенията е полезно pH да бъде 6.5 - 7, защото разтворения СО2 при по-високо pH -> над 7.5 се превръща в бикарбонати НСО3-. Това обаче трябва да го имат впредвид притежателите на т.нар. холандски аквариуми с много растения.

За финал ще спомена, че ако при твоите условия - размер на аквариума и брой растения, имаш pH 8, най-вероятно водата ти е много твърда - може би gH 15-20, и жизнените функции на рибите и растенията на могат да балансират pH в рамките 6.5-7.5. Моят съвет е да купиш повече растения и да не сипваш никакви химии.

miTko

Цитат на: "Стефан"Ок значи Дидо аквариумчето е 55литра ,осветление 30W с някаква енергоспестяваща лампа, растения 3бр- акорум или нещо такова , риби - 2 скаларии , 2 трихогастера, 3 хелера, 2 неона , 1 златна и 2 сома = 12 риби. Аз съм майничка и си наливам Пловдивска водица . ами това е . Та как да го намаля от 8 на рн  7 щото ми казват пак  и пише, че най добре да бъде толкова . Тя водата от чешмата е с 8 Рн а за твърдост не зная щото нямам такъв уред.
Благодаря

Не знам къде живееш в Пловдив, но при мен Ph e 7,5. Също е вярно, че ни е твърда водата, но това е положението... :wink:
Разни мои АКВАРИУМИ 

Vlado

Има много начини да се намали - с различни добавки Сера Морена, Тетра тору Мин и т.н. Обикновено обаче проблем е как да се повиши. Съвсем нормално си живеят при пх 8 тези риби.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.aquael.pl%2F_images%2FBaner_main.jpg&hash=ce3a2e621ee2cdd4e8f4513fba0aad85bc52e813

Стефан

Thank you  people

Similar topics (5)

16470

Публикации: 1
Прегледи: 2906

638

Публикации: 3
Прегледи: 15297

3010

Публикации: 16
Прегледи: 14209

3030

Публикации: 8
Прегледи: 4560