• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 09:08

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

За Boby и не само параметрите на водата

Започната от discus, 19.11.2004 09:15

« назад - напред »

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

discus

Извинявам се че вчера не ги написах каккто казах.
Значи това което мерих вчера е следното ( водата е в младост )

GH= 40-60 ppm или mg/l = 40-60 x0,056= 2,24-3,36 gH
KH= 30-40 ppm или mg/l = 30-40 x0,056= 1,68-2,24 dH
pH= 6,8-7

GH и KH са мерени с тест на Hagen, а pH с някакъв чешки или полски тест.Всички тестове са стечни реактиви.

Boby_

discuss, благодаря за инфото!

ВЕЛИНСКИ, явно с тестовете ти нещо не е наред или ти не ги ползваш правилно.

ВЕЛИНСКИ

Казвам ви, че според тестовете на Aquavital нормалната стойност на dGH е между 10 и 20 градуса. А при тестването няма как да бъркам защото става дума за лакмуси, а не за течни реактиви ;) Явно там ползват някаква нова мерна единица...

Сега ще ме принудите да хвърля 13 лева и да взема един тест за GH на Зера  :lol:

abaro

Теста за gH на Зера трябва да е 7 най-много 8лв.
Абе то и аз не им вярвам съвсем на тестовете защото имам тест за нитрити на Продак който при десетина направени измервания все ми дава 0 а понякога има признаци като при натравяне с амоняк. А според мен не може да има амоняк а да няма никакви нитрити.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

sho

ВЕЛИНСКИ имай предевид че лакмусовата хартия старее
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

Boby_

Цитат на: "ВЕЛИНСКИ"Казвам ви, че според тестовете на Aquavital нормалната стойност на dGH е между 10 и 20 градуса. А при тестването няма как да бъркам защото става дума за лакмуси, а не за течни реактиви ;) Явно там ползват някаква нова мерна единица...

Сега ще ме принудите да хвърля 13 лева и да взема един тест за GH на Зера  :lol:

Да не би да мериш софийска вода от чешмите на Централна баня?  :wink:

Шегичка.

Не знам защо ти дава такъв резултат. Може би не е зле наистина да премериш минерална вода - доколкото помня, на повечето марки на етикета си пише всичко (pH, обща твърдост, карбонатна твърдост).

VassetZ

А тестовете имат ли срок на годност, щото по моя рН-тест на Sera нищо никъде не пише... :roll:

Radi

VassetZ виждам, че използваш Ph-тестовете на Sera, та горе долу на каква цена ги продават и за колко мерения стават. Между другото имам голям интересе да започна да си меря параметрите на водата, защото досега не съм го правил никога. Но нямам и понятие как става. Виждал съм, че някои тестове има определена графа и т.н. Май тая тема не е за аматьор в меренето на параметрите като мен  :? за което моля да ме извините  :)

VassetZ

Цитат на: "Radi"VassetZ виждам, че използваш Ph-тестовете на Sera, та горе долу на каква цена ги продават и за колко мерения стават. Между другото имам голям интересе да започна да си меря параметрите на водата, защото досега не съм го правил никога. Но нямам и понятие как става. Виждал съм, че някои тестове има определена графа и т.н. Май тая тема не е за аматьор в меренето на параметрите като мен  :? за което моля да ме извините  :)
Значи аз го намерих за 10 лева, но в Плевен...иначе пише, че е за около 80 използвания. В комплекта има пластмасова епруветка в която капваш 5 мл. вода и четири капки от реактива и сравняваш по скалата, която е включена в комплекта. Те тва е, само че при мене винаги си стои бледозелено и затови си мисля, че теста е извън срок на годност. :roll:

abaro

За Vassetz:
Ползвам същият тест за ПХ (Зера) и мога да споделя. Първо за цвета. По добре е да слагаш мерителната чаша върху белия картон с цветната скала и да гледаш през нея. Така по лесно се различават нюансите. И аз в началото бях доста объркан но след 3-4 опита свикнах. Препоръчва се да се сравнява на дневна светлина защото някои лампи променят цветовете. Въпреки всичко според мен измерването е доста относително. Затова аз гледам съседните цветове и приемам че цвета съответства на този който е между два които видимо се различават от цвета в пробата.
За годността: отдолу на кутията има щампован надпис
При мен е CH2   04   MHD0309 Последната група означава че годността е до 03 месец на 2009 година. И другите продукти на Зера са маркирани по подобен начин - аз имам храни и лекарства
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

Radi

VassetZ мерси за отговора. Мисля в най-скоро време да започна и аз да се правя на химик  :) Само г-жата, която ми е преподавала химия да не гледа... :)

discus

Цитат на: "ВЕЛИНСКИ"Казвам ви, че според тестовете на Aquavital нормалната стойност на dGH е между 10 и 20 градуса. А при тестването няма как да бъркам защото става дума за лакмуси, а не за течни реактиви ;) Явно там ползват някаква нова мерна единица...

Сега ще ме принудите да хвърля 13 лева и да взема един тест за GH на Зера  :lol:

Начин да сбъркаш има и той е в мерните единици, може да са mg/l, ppm и градуси.

dido

За мерните единици - mg/l == ppm. 1 ppm == 0.056 градуса gH, или концентрация 17.85 mg/l (ppm) на соли във водата прави един градус твърдост.

discus

Цитат на: "dido"За мерните единици - mg/l == ppm. 1 ppm == 0.056 градуса gH, или концентрация 17.85 mg/l (ppm) на соли във водата прави един градус твърдост.

Точно това имах предвид при положение че казва 10-20 това спокойно може да са mg/l или ppm като сложим и някаква неточност на теста резултатите са близки до тези които аз казах.

scroll_lock

Цитат на: "abaro"
Абе то и аз не им вярвам съвсем на тестовете защото имам тест за нитрити на Продак който при десетина направени измервания все ми дава 0 а понякога има признаци като при натравяне с амоняк. А според мен не може да има амоняк а да няма никакви нитрити.

Тестовете на Продак за нитрити/нитрати SUXXXX  Много зле са направени. Другите им за пХ и Гх са си супер, ама тези дватаааа... рибата трябва да ти измре тотално за да порозовеее съвсем малко. А и не са само мои наблюдения това.

Similar topics (5)

2165

Започната от chopypopy


Публикации: 24
Прегледи: 16831

53320

Публикации: 57
Прегледи: 22197

36477

Публикации: 4
Прегледи: 7767

22849

Започната от Kocetosl


Публикации: 1
Прегледи: 2887