• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 17:14

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Въпрос за зарибяване с шарани

Започната от mvmrik, 25.05.2009 21:55

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

mvmrik

Здравейте, имам един басейн с около 20000 литра вода, размерите са 3.5м/3м/2м дълбочина. Искам да го зарибя с шаран, та имам няколко въпроса.

1. Колко риба горе долу мога да пусна вътре, за да живеят нормално и да не е пренаселено. Видях че ги продават на килограм - 1кг шарани по около 100гр струват около 5 лева, но те ще пораснат и затова незнам колко да взема.
2. Искам и зимата да си седят рибите, а не да ги махам така че ще трябва по някакъв начин да не замръзва водата. 1.5 метра е под земята, 50см е над земята водата. Покрито е цялото с мрежа и зимата мисля да го покрия с найлон, но все пак може да замръзне водата. Ще има и помпа която да върти постоянно водата, но незнам дали ще помогне само това.
3. Какво е най-добре да сложа на дъното, в момента е бетон. Аз мислех да слагам пясък, но ми казаха че шарана обича тинята. Там е работата че ако сложа тиня може да стане много мътна водата.
4. Ще трябва и някаква помпа, която да върти водата, но да не е много мощна, т.е. да не харчи много ток, защото мисля да работи постоянно и някакъв филтър, ако може да препоръчате нещо.

Това е което се сещам засега. Ще съм ви благодарен ако можете да отговорите поне на някой от въпросите ми. Предварително благодаря!

bigbeer

Хах, и аз имам подобен гьол.. зимата му правя конструкция и го завивам с найлон и не се образува лед. Ранчото ми е на 800 метра надморско равнище в Балкана. Водата при мен е постояннотечаща около 100-120 литра на час и лятно и зимно врме извора държи 12 градуса. Ако ще пускаш шаран ще трябва да го и храниш редовно, но ако пуснеш таранки храненето не е задължително :) задължително е да имаш растения, роголистник от някой канал ще си извадиш и си решаваш и този проблем. при мен дъното е чисто - бетон.. след 2-3 години се образува от гниенето на растенията вътре и попадналите листа една финна тиня..
За количеството на рибата.. при мен таранките се размножиха и пуснах една щука която ми реши проблема с полулацията и последващият риболов :) - накрая изядохме щуката :)
При теб около 30 шаранчета по кило ще живеят добре в 20 кубика. Има различни норми за отгледждане и угояване на шаран. В една от тях пише, че на един куб.м максимум требе да има и 1 кг риба.. та вземи си 3 кила шаранчета, от тях ще има 4-5 да се споминат и ще си в нормите.. ама се проготви и да ги храниш!
Успех в начинанието!

bastuna

Цитат на: bigbeer - 25.05.2009 22:14
Хах, и аз имам подобен гьол.. зимата му правя конструкция и го завивам с найлон и не се образува лед. Ранчото ми е на 800 метра надморско равнище в Балкана. Водата при мен е постояннотечаща около 100-120 литра на час и лятно и зимно врме извора държи 12 градуса. Ако ще пускаш шаран ще трябва да го и храниш редовно, но ако пуснеш таранки храненето не е задължително :) задължително е да имаш растения, роголистник от някой канал ще си извадиш и си решаваш и този проблем. при мен дъното е чисто - бетон.. след 2-3 години се образува от гниенето на растенията вътре и попадналите листа една финна тиня..
За количеството на рибата.. при мен таранките се размножиха и пуснах една щука която ми реши проблема с полулацията и последващият риболов :) - накрая изядохме щуката :)
При теб около 30 шаранчета по кило ще живеят добре в 20 кубика. Има различни норми за отгледждане и угояване на шаран. В една от тях пише, че на един куб.м максимум требе да има и 1 кг риба.. та вземи си 3 кила шаранчета, от тях ще има 4-5 да се споминат и ще си в нормите.. ама се проготви и да ги храниш!
Успех в начинанието!


Това ,че шарана се храни зимата и  че "таранките" умеят да фотосинтезират/ в бетонно корито/ са два всеизвестни факта!!!

ЛИСТОВКА-ПАМЯТКА СНАЙПЕРУ
Снайпер - это специально отобранный, обученный и подготовленный к самостоятельным инициативным действиям воин, меткий стрелок, умеющий искусно действовать в боевой обстановке. Задача снайпера - уничтожение важных и опасных целей

mvmrik

Доколкото разбрах от други форуми май е доста малък за шарани моя басейн, така че май ще се откажа от тях. Чудя се за златни рибки дали да пусна малки и после да ги вадя като пораснат. Какво мислите, ще стане ли за тази работи и зимата трябва ли да ги вадя?

bigbeer

Абе пусни си таранки и живота ще ти е по-лесен :)

Bundy

В такива гиолчета се гледат шарани,като в унгария съм виждал да си ги гледат както прасета,ако не ги храниш редовно просто ще растат по малко,според мен до 30 риби ще си живеят добре.Ако не мислиш да ги гоиш с цел ядене си купи 10 КОИ и това е.Можеш да си купиш едно фонтанче от метро за да им аерира водата лятото,а зимата ако успееш да позатрупаш 50см над 0 няма да имаш никакъв проблем.

ilian

Уточни за себе си, какво ще те кефи? Дали те кефи повече самата вода или шматкащите се из вътре риби? Дали на гостите или на себе си:  ще предлагаш басеин или прясно сготвена риба? Отговориш ли си на този въпрос, ще знаеш какво да направиш.

А как да го направиш?- е вече въпрос на мерак. Имаш ли мерака, ще го постигнеш!  Ако се спреш на шарана-вкарай на дъното 10-тина см. тиня и пръст още през пролетта, нашопай и каквито водни растения напипаш по гьоловете  и пусни 30-40кг. зарибителен материал. Естествено помпата не трябва да е на дъното през топлите месеци, аз през януари и февруари ще я махаш. Това че ще замръзне отгоре не е проблем за рибите, те ще се заровят в тинята и ще зимуват там. Тоя номер го знаят как става.  ;-) За самия басеин е проблем леда-решава се като направиш редица от празни пласмасови бутилки (от кока-кола са идеални-лесно се вързват) вързани близко една до друга или по края на стената или на кръст по средата (при втория вариянт отиват по-малко бройки). За разтежа на шараните - като порастът ще ги разредявяаш (по-маките пържени, по-големите на фурна)- трябва да подържаш до 50кг. риба вътре. И за тинята не се тревожи, като нямаш полегати брегове, няма да се мъти. Моя съвет е да пуснеш еднакво количество зарибител шаран и толстолоп, ако набараш някакви смески или зърно мятай и по някоя шъпа. А след две години да ме поканиш на моабет с прясна риба! *YAHOO*  От мен ще е  :vino:   
Поярвай ми страхотен кеф е да седнеш вечер до да пийнеш нещо до гьола и до теб да изцопа във водата някой рибок *THUMBS UP*
Естественото продължение на това начинание е шатра или беседка наблизо, но ако си ходиш там е 1-2 пъти месечно само, зарежи тая работа изобщо да го пълниш. Айде успех в начинанието!

mvmrik

Значи ще гледам златни рибки, даже вече имам около 200 - в момента са големи колкото неонки. Проблема е друг. Всичко е циментирано, но водата изтича. Вчера сипах около 50см вода, на сутринта беше около 10см. Няма дупки, но през самия цимент явно се просмуква. Решил съм да слагам някаква хидроизолация, предложете нещо подобно ако сте ползвали или знаете че върши работа. Гледах една хидроизолационна шпакловка, която се нанася на 3-4мм слой, ставала и за басейни, но ме притеснява това че пишеше от 5до30 градуса температура. Ако знаете с какво ще е най-добре да го направя пишете, защото в събота ще трябва да се прави.

bigbeer

Я пусни една снимка, да го видим това течащо чудо. Аз съм правил шпакловка само от цимент и пясък, няма просмукване, няма течове. Колко са ти дебели стените?

Goldfish911

искам да ви попитам [понеже имам идея в главата си ,която мисля да реализирам в близко бъдеще] значи идеята е да се отглеждат шарани в вани ,както в Европа процедират... та преди да съм предприел каквито и да е действия по въпроса искам да опитам да пробвам примерно с 3 кг зарибител за шаран .. искам да го гледам в вана около 400 литра на температура около 18/20 градуса  по целзий разбира се с вода от кладенеца без хлор чиста природна вода има ли хора,които да ми дадат някои съвет .. искам да пробвам дали ще мога да отгледам рибите до 1 кг. / 1.5 кг в вани разбира се с растежа на рибите ще се местят в по-големи вани или по малко количество риба в много вани ,за да има достатъчно пространство..
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs5.postimg.org%2F645ssc40n%2F11555.jpg&hash=b0dfb78d3b9c8eb4f5c4df7cd39f125a12f8f299

andreydemon

колега незнам как ти се виждат  тези вани от по 400л, но ще ти кажа че моят аквариум е горе долу толкова и вътре на един шаран от 1.5 кг ще му е тясничко камоли за няколко.Поздрави
Да бъдеш втори означава да си пръв от загубилите...А.Сена!!!

Goldfish911

идеята е да купя зарибител за шаран .. 1 брой тежи не повече от 1ОО грама да се отгледат до примерно 3ОО грама след като станат 3ОО грамови да се увеличи броя на ваните и същия брой риби да се разпредели разбира се в по-големи вани по по-малко количество риба.
някой да знае колко наддава шарана дневно в един сайт четох ,че расте от два до 4 % на ден в естествени условия, но аз ще ги храня постоянно и ще им осигуря подходящата температура за тях  от 18 до 2О градуса 
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs5.postimg.org%2F645ssc40n%2F11555.jpg&hash=b0dfb78d3b9c8eb4f5c4df7cd39f125a12f8f299

Caxapa

Наскоро  колега като теб/начинаещ/ се бе опитал да гледа Хелери/декоративни рибки/ в такива вани и след неуспеха мина на вариант-Златни рибки като и този проект завърши с провал. Температурата от 18-20 градуса ще ти бъде трудно да е поддържаш особено летните месеци, освен ако не оставиш водата от кладенеца да тече постояно във ваните. Другата идея която ми идва е ..Ако толкова искаш да ги порастиш тези риби си вземи готов материал/новоизлюпени/ който да го отглеждаш и тъпчеш с протеини докато порасне на размер отговарящ за пазара.

Goldfish911

целта е да постоянно да се произвежда шаран за пазара за това и попитах ако има някой компетентен да ми отговори ,защото в другите държави отглеждането на шаран във вани далеч не е невъзможно .. просто не мога да определя ако в нормални условия тази риба расте два процента дневно колко
ще расте в изкуствен водоем където ще се храни всекидневно с обилно количество храна
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs5.postimg.org%2F645ssc40n%2F11555.jpg&hash=b0dfb78d3b9c8eb4f5c4df7cd39f125a12f8f299

stanislav89

Най-добре започни на пролет. За гъстотата на посадка можеш да намериш информация в интернет. Температурата на водата ще се променя спрямо сезона и от това се определня хранителният коефицент. Тези 100 грамови шаранчета няма да могат да пораснат до консумативен размер. По-добре си вземи по-големи.
За да определиш гъстотата на посадката ще трябва и да имаш постоянен водообмен. Колкото по-голям е водообмена за 24часа толкова повече риба можеш да гледаш в тези вани.
Успех с начинанието!

Similar topics (5)

41135

Започната от stanislav89


Публикации: 4
Прегледи: 3231

20617

Започната от valka111


Публикации: 15
Прегледи: 16311

56639

Публикации: 3
Прегледи: 2660

52906

Публикации: 1
Прегледи: 2383