• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 09:42

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Въпрос за езеро

Започната от valka111, 08.10.2009 21:10

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

valka111

Здравейте,изкопах яма с размери дълж.10м. ,шир.6м. ,дълбочина 2,20. Искам да отглеждам шаран и раци.Мисля да сложа отдолу найлон от най-дебелия,в момента има доста корени и мисля че ще го пробият дори да ги изкастря,нямам постоянно течаща вода,ще го напълня с чешмяна и с помоща на помпа ще въртя водата.Според вас дали е удачно с найлон,казаха ми също че от хлора ще измре рибата,тая помпа ще върши ли работа да обогатява водата с кислород,въобще да се захващам ли като няма постоянно течаща вода.                                  Това е въпрос на един мой приятел и пита чрез мен.Ще съм ви благодарен ако ми пишете нещо насочващо.

dok70

Тоя обем смятал ли си за колко време ще го напълниш от чешмата,
а колко ще струва? И тъкмо да се напълни и трябва да сменяш вода ...
И не бих сложил найлон, а фолио.
Абе, не е проста работа, както изглежда на пръв поглед.
Надеждната филтрация е най-важната част според мен.
Успех!
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

BOJO

09.10.2009 12:01 #2 Last Edit: 09.10.2009 18:02 by BOJO
Не, не се захващай . Рибата която ще произведеш ще е с лоши вкусови качества щом няма течаща вода. Пълнене и подръжка от чешмата ще е златно. 132 кубика вода само да го напълниш :)
Само с помпа май няма да стане.
...............................
поправих кубиците, на мястото на 1  бях написал !

Живко

Май са над 120 кубика.
Понеже и аз съм се запалил по езерата, предстои ми изграждането на малко по-голямо от това, ще потърся и аз малко съвети.

Най-ефективен и най-ефтин метод на изграждане. Търси се! :-)
Въпросът с филтрациите не ме интересува. Говорим за самото езеро.
Никой не се е родил научен.

raiko

 Ако се използва найлон за направата на градинско езерце, трябва да се има впредвид, че надводната част на полиетилена, която е изложена на директна слънчева светлина изгаря в рамките на една година. Трябва да се използва специален полиетилен, който е с УВ защита и се използва за оранжерии. При него гаранцията на производителя е 3 години при директна слънчева светлина.           
  Ако предварително покрием надводните части на найлона с нещо- пясък, камъни или каквото и да е стига да спира слънчевата светлина, живота на полиетилена може значително да се удължи.

Деян

Ако имаш кладенец, проблема с пълненето е почти решен - вода без пари, само тока ще си платиш, но ще е по-евтино от чешмяна вода. За движение - взимаш една "Вида 5", мощността й е грубо литър за секунда. При твоя литраж ще й трябват около 35 часа за напълване. Мисля че ще с две или три такива ще осигуриш добро течение. Цена не знам. Около 300лв. някъде.

Живко

А полиетилена може ли да се ползва за дълбочини към 2 метра. Също няма ли много лесно да го пробият корени и как да се предпази, без да се бетонира.
Никой не се е родил научен.

raiko

Цитат на: Живко - 12.10.2009 10:24
А полиетилена може ли да се ползва за дълбочини към 2 метра. Също няма ли много лесно да го пробият корени и как да се предпази, без да се бетонира.
Аз го използвам при дълбочина 1,7 м. и нямам никакви проблеми. Предварително съм почистил корените и съм оформил леглото, като съм нахвърлял с лопата по-мека глина по цялата повърхност. Предполагам, че полезна работа могат да свършат подложките, които се продават за надуваемите басейни INTEX и те да се подложат под найлона (или нещо от подобна материя).
Ако найлона не се пробие от нещо при първоначалното пълнене, едва ли ще има проблеми след това.

niky

Под найлона се слага геотекстил, който да спира корените и бурените, които се опитват да израстат отдолу.
Виждал съм в руските сайтове да слагат и черги разбира се, но това нещо ще изгние за 1,2 години според мен.

N.Nobs

Аз сложих пясък и каменна вата на дъното и само вата на стените.А и фолиото е с 10 години гаранция.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

Живко

Я как си траеш ти!
Разказвай за това фолио. От къде? Колко пари?
За фолиото знам, че е около 15 лв. квадрата. При размерите, които ще копам, май по-добре с бетон да го правя.

Изчел съм тонове мнения в нета, за направата на езеро с найлон. Тук научих от две думи, няколко конкретни и полезни неща, които не можах да намеря в свободното пространство цяла седмица. *DRINK*
Никой не се е родил научен.

bigbeer

Аз вече зазимих моето малко гьолче вече. Откакто го покривам така през зимата, то не замръзва. Интересно ми е, как ще понесат първата си зима бакопата и спираловидната валиснерия, за роголистника не се притеснявам.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi33.tinypic.com%2F24xktpv.jpg&hash=08bc4ac7e059613f14fc951ebf441ba5b533acbe

Bundy

Може да се вземат стари билбордове.

dok70

Живко, мен пък ме интересува защо не те интересува въпроса за филтрацията?!?
Освен ако ше е блато...
*dontknow*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

Живко

 :-D
Не че не ме интересува.
Просто мисля, че съм намерил решение, но ще пускам тема на по-късен етап.

Аз разпитвам за по-голямо езеро. То ще е свързано с рекички с други по-малки. На най-високото място ще има биофилтър, мисля има описван такъв тук. Рекичките и те ще играят ролята на биофилтър. Идеята е водата да тече в дебел пласт чакъл и почти да не излиза над този пласт, освен разбира се където има водоскоци. Там ще се обогатява с кислород.
Почнал съм сериозен проект, който смятам да реализирам на пролет. За сега трупам инфорация, правя сметки и се ослушвам.

След март ще питам много :-)
Никой не се е родил научен.

Similar topics (5)

40908

Публикации: 5
Прегледи: 3769

54729

Публикации: 3
Прегледи: 2995

52816

Започната от trinka


Публикации: 22
Прегледи: 10870

21031

Публикации: 4
Прегледи: 10541