• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 01:30

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Езерцето на tonik99

Започната от tonik99, 20.06.2013 10:44

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

tonik99

Здравейте дойде и моя ред преди няколко дена изкопах езерцето по модела на копаене на LISIMENOV  още нямам покритие да ми помогнете относно този въпрос нашите исакт да го направят изцяло от цимент но аз мисля че ще излезне много съкпо и по добре със фолио но не занм какво или найлон някакъв не занм вие кажете преди това също имах езерце но беше много малко беше с найлон имам помпа за езерце с дебит 900л/ч и две помпи за външен монтаж не им знам дебита но съм ги пробвал и доста вода изхвърлят ето и снимки.
: 20.06.2013г 10:10ч

: 20.06.2013г 10:10ч

: 20.06.2013г 10:10ч

: 20.06.2013г 10:10ч

lsimeonov

Като за начало, добре дошъл. Според мен ако ще гледаш риби, дълбоката част я направи поне 1м. най- плитката тераса нека бъде по- малка, широчина около 30-40см направи средната по- голяма с лек наклон, а не пълна вертикала. Дълбоката ти част трябва да е поне 1 кв. м. Ако трябва даже го напрви на две тераси една плитка и една дълбока част. Помисли за прокарването на дънем сифон, който да покриеш. Дай точни размери.

tonik99

Да мисля да гледам риби обощо го мерих колко фолио ще ми трябва излиза 4 м дълго и 3 м широко сметнато плюс терасите, рибите няма да са във езерето зимата за не живея тука  а във софия и само лятотот ще го ползвам рибикте перз друготот верме ще са във аквариум, а този дънен сифон каво прави и каво представлява.

lsimeonov

Разгледай края на моята тема, също темата на Борко, дънния сифон се монтира в най ниската точка на езерото, служи да отвежда боклуците и утайките към филтъра. Ако го направиш както трябва зимата не им трябваш на рибите, те изпадат в летаргия, почти не се движат и не ядат и спокойно езерото може да си замръзне, без опастност за рибите.

tonik99

Това е нещо като съмпа на морския аквариум нали сифона е като преливник анли и трябва филтъра да е на по ниско за да прелива и трябва помпа да върща водата а трабва ли да правя филтър като твоя дали става като при борко със бидон.

lsimeonov

Става и с бидон, да от сифона чрез тръба водата се отвежда в филтъра, хубато е той да е на нивото на водата та да ползваш гравитационния поток за напълването му, а помпата само да връща водата обратно. Ако ще са бидони поне два, един утаител и един за биологична филтръция.

tonik99

Имам проблем май идеята за сифон отпада, защото чичо ми и леля ми насадиха райграс преди няколко седмици остави ха ми само за езерцето без трева и няма къде да ги солжа филтрите не мога да копая тревата ще ми се разсърдат ,аз се сетих за друг начин пак с бидон но да не  е зкопан  а отгоре и от него да ми тръгне водопада една тръпа която стига до дънтото на бидона и да се пробие върха на битона и даа прелива и помпа да го снабдява с вода вие кажете нещо друго ако се сештате.

свилен стефанов

Здрасти колега.Разгледай моята тема,в старото езерце съм с такъв вид филтрация(80 лт бидонче за филтър,което е над земята,като според мен е по-добре водата да минава от долу на горе)
А съм го направил една джаджа с PPR части за водопровод.Втора година нямам проблеми и водата ми е кристална.
Поздрави!!!
От повече глава не боли.

tonik99

Да ти кажа чесно от тебе видях идеята и затова  писах явно така ще се получи, утре нашите ще ми донесат фолйо и ще мога лека полека да го правя, изкопах още терасите и го поформих още малко, оказа се че помпите който имам за външен мотнтаж са от старата ни миала машина едната помпа е чисто нова ползвана е само един път и се развали  и програматора така че изобщо не е ползвана аз съм ги пробвал работят безотказно мисля че ще станат за езерцето гледах че един човек беше слагал помпа за камина за парно предполагам че ще станат вие кажете.

big_head

моят бидон го сложих 1 метър над езерото ,но бая камъни превлякох да го задигна нивото на поточето .Водата минава от бидона през поточето което е от фолио с чакъл и пясък и после се влива в езерото   потока филтрира допълнително водата

свилен стефанов

Колега тези помпи дето ги имаш няма да ти свършат работа според мен,твърде слаби са.
Нека и други изкажат мнение,според мен ти трябва нещо в порядъка на 4000-5000 лт. на час.
Поздрави!!!
От повече глава не боли.

tonik99

Благодаря много ще потърся по мощтни, тази където е за външен мотнаж е 180 W тя е силна ще ги снима и ще ги кача по късно да ги видите.

_Kirilov

Цитат на: tonik99 - 21.06.2013 09:26
Благодаря много ще потърся по мощтни, тази където е за външен мотнаж е 180 W тя е силна ще ги снима и ще ги кача по късно да ги видите.

*spam Извинявам се за СПАМА ама вече не издържам като чета всеки коментар с този правопис .... Ти матура по Български език и Литература не си ли държал??? На колко години си ? Не виждаш ли , че подчертава думите с червено които не са написани правилно ???

patz

Съгалсен съм с колегата, но имайте пред вид, че може да се пише от мобилен телефон. Не съди прекалено. :-P
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs4.postimg.org%2Fbr0xvwp3x%2F0bff912017715a734f27a3df07fcdb24.jpg&hash=cb9149edb390a7e0ff7ea7c5ba851813a0bd751f

big_head

 имай в предвид като мериш фолиото да оставиш половин метър след ръба отгоре ,че аз мое
то го окъсих и  купувах друго  .От старото направих поточето:)

tonik99

Аз го измерих и казах на ншите да земат от всички страни с 30 см аванс, и да пиша от смартфона извинете трябва да ми донесат скоро лаптопа извинявам се.
: 21.06.2013г 14:02ч
Пристигна найлона не за езерца ама е дебел найлон за праници и оранжерии.
: 21.06.2013г 22:10ч
Здравейте езерцето го напълних утре почвам камъните пробно  е сега.
: 22.06.2013г 19:07ч
снимките ще са малко по къно.

Caxapa

Ти на смени ли копаеш това езерце?  Учудвам се на експедивноста с която действаш. Поздравления за усърдието но все пак мисли преди да започваш какви да е проекти. Изпипвай ги и едва когато си добил окончателна представа за това което искаш да постигнеш+ неговата функционалност започвай да привеждаш в действие плана си. Защото от морските ти истории стигам до заключение, че действаш първо и едва тогава мислиш и след свършен факт вождаш грешките си.
Още веднъж поздравления за труда който полагаш!

tonik99

Благодаря много еми то не  е лесно да се изкопае и лека полека стават нещата, ето снимки утре ме чака още по голяма работа трябва от рекатта да си взема камъните и тука квото  е стръмно и аз не знам как  ще стане искам да са по овални и затова реших че от ректата ще са най добрите, и рибки имам вече 50 малки пъстървички ето и обещаните снимки.
: 22.06.2013г 22:10ч

: 22.06.2013г 22:10ч

: 22.06.2013г 22:10ч

: 22.06.2013г 22:10ч

: 22.06.2013г 22:10ч
Сложих помпатат да вида кака ще изглежда струиника е от душ оригиналния се счупи и за тва е такъв ама пак е добре,под найлона сложих покривало за шатра която и се счупиха крачетатат и е неизползваема и ми го дадоха доста е дебело, и найлона не  е тънак водопада мисля да е от дръфчето надолу.

Borko7

Пъстървите нямат шанс в тази локва. Трябва им студена и чиста вода.
Гледам не си послушал Симеонов за копането, но не ме и учудва.

Но на първо място се научи да пишеш. По-неграмотен човек не съм срешал. Срамота е. Че пишеш през телефон не е оправдание.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

tonik99

Още го изкопах не си ли личи, и от телефона е много по трудно да се пише старая се колкото мога съжалявам.

tonik99


: 24.06.2013г 22:10ч

: 24.06.2013г 22:10ч
Здравейте ето малко обновяване, първите  две тераси съм ги наредил с камъни но до къно ги правих а го снимах това по рано докато беше светло утре ще снимам изцяло като съм готов.
: 24.06.2013г 22:10ч

: 25.06.2013г 14:02ч

: 25.06.2013г 14:02ч

: 25.06.2013г 14:02ч
До тук стигнах.

xoxi

Само няколко съвета ,първия както ти е казал  Borko7 за пъстърва просто забрави тя е студенолюбива и обича супер чиста вода,а ти не си предвидил  филтрация и също както ти е казал и
  Caxapa не става само с желание в сайта има доста неща за филтрация и всичко за езерото но явно не си ги прочел ,защото ако ги беше чел нямаше да задаваш тия въпроси.Нищо лично но преди да питаш прочети повече ,защото всеки може да ископае една дупка ,но от там нататък започват проблемите успех  :-)

Caxapa

До колегата Хохи! Съвет не давам на Тоник. Просто му се възхищавам експедивноста с която действа макар да е прибързана. Едиствено го съветвам да чете, анализира това което са постигнали колегите Езерняци и едва тогава да действа. И не на последно място, чета всичко за аквариуми и езера като за сега съм оставил на заден план единствено соленоводните.

tonik99


: 25.06.2013г 21:09ч

: 25.06.2013г 21:09ч

: 25.06.2013г 22:10ч
Здравейте първо искам да благодаря на Сахара за подкрепата.Искам също да кажа че не съм забравил за в.филтрацията езерцето е подщи готово с един мой приятел на мойта възраст който е  от тук и от доста време се познаваме ходихме с  неговия джип да земеме камъни от искъра благодарение на него изглежда така, утре ще ходиме пак да докараме още за отстрани че не стигнаха само вътре оспяхме да го направиме, оказа се че рибките не са пъстърви а са лишанки преметнали са ме те като са малки много си приличат утре почваме също и филтрацията аз го напълних вече но много късно стана и нямам снимки утре ще кача като е завършено всичко пуснах рибките но котките нещо много обикалят около езеретот но сигурно ще си останат само с обикалянето не успяха за сега нищо да извадят утре ще има още.

Slaff

Цитат на: xoxi - 25.06.2013 21:21
Само няколко съвета ,първия както ти е казал  Borko7 за пъстърва просто забрави тя е студенолюбива и обича супер чиста вода,а ти не си предвидил  филтрация и също както ти е казал и
  Caxapa не става само с желание в сайта има доста неща за филтрация и всичко за езерото но явно не си ги прочел ,защото ако ги беше чел нямаше да задаваш тия въпроси.Нищо лично но преди да питаш прочети повече ,защото всеки може да ископае една дупка ,но от там нататък започват проблемите успех  :-)
Стига сте се карали на момчето........ Той е млад /а ние "някой" сме прехвърлили половина от живота си, да не кажа дъртаци/ и за напред му предстои да се учи и развива. Мога само да дам моите големи адмирации за положения от него труд, усърдие и най вече експедитивност, за която можем само да завидим и да се възхищаваме........Това е .....
P´S.  tonik99, за да избегнеш забележките от колегите за правописа - един съвет:
Като пишеш на кирилица вложи малко повече мисъл, за да успееш да елиминираш порока на твоето поколение, а именно - писането на български с латински букви... Нищо лично....
Поздрави!!!

tonik99

Благодаря много много.

изгубеният рай

Браво!При толкова нападки и критики (добронамерени) друг отдавна да е спрял да пише ...а ти не само че не спираш ами се амбицираш повече.Далеч ще стигнеш дете.
П.с. пъстървата не е удачен вариант за такъв тип езеро( според мен).
END!!!

tonik99

знам затова се отказах да гледам пъстърви имам лишанки сега.

Асен Евгениев

При подходящи условия можеш да гледаш и пъстърви. Но те са плашливи и ще се крият из камънака,
а целта на отглеждането на риби в езерото ти е друга, нали? :-)
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

tonik99

По принцип да друга е целта стигнах до трудност ако можете да ми помогнете с филтъра и  водопада сложих помпата от мялнатат работи перфектно но нали тя е за външен монтаж и трябва водатат да е на едно ниво със помпатта за да не пробивам найлона сложих маркуч отгоре до долу изкопах малака шаптичка за помпата и изсмухах въздуха от маркуча колкотот да може да си подкачва помпатат сложих един бидон от 80 л не ми позволиха нашите повече бидони и няма място за утаител ако има други възможности казвайте не знам как да закрепя найлона за водопада на бидона мисля че збърках направих едни дупки но май не трябваше кажете ка може да се закрепи  ето и снимки

: 26.06.2013г 21:09ч

: 26.06.2013г 21:09ч

: 26.06.2013г 21:09ч

: 26.06.2013г 22:10ч
Това където е с пръстта малко къде  по- ниско,  отдолу е шахтатат там е помпатат утре ще снимам.

big_head

Внимавай с тези помпи от перални ,захранването им трябва да минава през дефектнотокова  защита 30ма .Ако не е добре изолирана помпата и се напълни с вода шахтата е опасно  *CRAZY*

tonik99

Знам за това, ще го изолираме с дядо ми той е електротехник.

tonik99

Здравейте езерото го направих но след няколко седмици се появиха проблемите освен онези 50 лишанки си взех и още 10 каракудки  ис се появи някаква болес точно като и при колегата   ще кача сними от неговото езерце че мойте рибики умерилет ги изхвърил от тези общо 60 рибки останаха 2-3 лишанки  и 2 каракудки също по някой от рибките имаше и бели точки като ихто нз не ги занм болестите който се получават при езератат мисля че е от чакъла който сложи като и при колегата lsimenov не знам какво да правя аз и камъните акто ги слагах не съм ги мил не знам вече какво да правя моля ви помогнетет водопада филтър е готов вече но не знам какави филтърни материали да сложа и  също за това ако може да помогнете.
: 23.07.2013г 18:06ч
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi42.tinypic.com%2F2dcbz2b.jpg&hash=aae2a49972132616c51f464e32a22daaaac21561
: 23.07.2013г 18:06ч
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi43.tinypic.com%2Fjae1ix.jpg&hash=9ab929a32e13549e735c766e52eb31390be8da41
: 23.07.2013г 18:06ч
Сниимките не се мой а от езерцето ан оклегата lsimenov  съштите неща имаше по мойте рибки.
: 23.07.2013г 18:06ч
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi42.tinypic.com%2F2luz4v7.jpg&hash=c56bc1d8c5cbba7bd098d97d668a019c1df649df

lerby

Гъбни заболявания (Mикози)
Сапролегиоза (дерматомикоза

Saprolegniosis
Етиология: Това е гъбно заболяване. Гъбните хифи се локализират по повърхността на тялото, особено по рани, перките или на неоплоден хайвер. Болестта се предизвиква от бактерии, такива като Aeromona, Pseudomonas. Причини за нея може да стане невнимателното боравене с рибите при превоз, при откъсване на плавниците от по-агресивни риби, лоши качества на водата. Първоначално плавниците изглеждат като слепени, след това върху тях се появява бял налеп и те се разрушават.

Лечението става с фирмени препарати. Добавянето на сол във водата действа профилактично на живораждащите риби. При своевременно лечение плавниците израстват отново.
Клинична картина: Добре видими нежни власинки – 1–2 мм.
Лечение: Лечението е 1 табл. 10 гр аквариумна сол, на 1/2 л. Ефикасно средство за борба се явява и химически чистият меден купроокис 15 мл от 0,1% разтвор на 10 л. Съществуват препарати, съдържащи медни съединения. Ползваме ги съгласно указанията, като  обработваме заразените участъци с йодасепт. За про­филак­тика след хвърляне на хайвер добавяме няколко капки трипафлавин до добиването на светлозелен оттенък на водата. Използва се и UV-лампа.
Прогноза: Дерматомикозата често е вторична инфекция и трябва сериозно да се борим и с няколко причинителя.

Източник: http://www.ezerniribi.com/%D0%BA%D0%BE%D0%B8/%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8-%D0%B8-%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8/

tonik99

Благодаря много.

tonik99

Здравейте успях да си излекувам рибките който ми бяха останали  подариха ми три пастърви и прочетох доста за тях нали трябва да  е много чиста бистра и студена водата и аз си го реших и отзи проблим нали казах ве предешните постове че имам помпа от миална за водопад където бях планира еми няма да има водопад и филтър ами прекарах маркуч под земята който изкарва водата от езеретото и я парща в на баба ми градината и полива там а друг маркуч който излиза то чешмата вкарва чистатат вода и това нещо ще работи перз целия ден рибките се чуства много добре хранят се за сега имам 3 пастърви и няколко каракудки всички са здрави ако успея да отгледам пъстървите ще ми дадът още ще кача и снимки.

big_head

Нали водата от чешмата не минава през водомер иначе солено ще ти излезе чистата вода  :-)

tonik99

Да не минава не знам как е ама сме без водомер на сметка ли нещо ткова аз иначе нямаше да го правя живеят иначе като минава постояно вода няма проблеми само през ноща го спирма иначе през деня си върти водата, имам снимки но не се вижда пъстървите късно снимах и беше тъмно утре обещавам че ще ги снимам.

stanislav89

С какво ги храниш тия пъстърви?

Slaff

Понеже лично аз съм възхитен от ентусиазма ти, неприсъщ за поколението Ви......... Пиши ми на лични /адрес и тел./ да ти изпратя няколко КОИ......
Поздрави!!!

tonik99

Благодаря човека който ми ги подари пъстървите той е направил рибиарник във съседнотот село за спортен риболов и от там ми ги извади и ги даде той ги храни със някакви едри гранули и ми даде една кофичка аз за три риби ще имам доста да си ги храня с тази една кофичка те са някакви черни и миришат на хайвер ако искате ще ги снимам.

tonik99


torsade

Тия пъстърви ми приличат на сивени?
Охлювът не ни е враг!

tonik99


: 31.07.2013г 22:10ч
как така сивени американки са ако това имш предвит вида им вече са 8 донесоха ми още 5 днеска.
: 31.07.2013г 22:10ч

: 31.07.2013г 22:10ч

: 31.07.2013г 22:10ч

: 31.07.2013г 22:10ч

: 31.07.2013г 22:10ч

: 31.07.2013г 22:10ч

: 31.07.2013г 22:10ч
Ето това са рибиките американска пъстърва постояно има поток на чиста и студена вода от чешмата освен през ноща нямам приблеми още и се надявам да няам много е бистра водата.

tonik99

Здравейте,дойде пак лято *YAHOO* и отивам на любимото си село :-) езерцето е пълно на половина във момента,защото копахме малко за водопровод около него и да не стане срутване.Реших да си направя филтър от хладилник.Реших да е със полиетиленови тръби фитниги както колегата PVV но не ми е ясно уплътняването на фитингите на мъжкия и женския между найлона и  на хладилника стената, също така какъв размер тръби да ползвам и фитинги  :-)

big_head

Слагай по големи тръби ако имаш възможност ,че аз сложих ф50 и са ми малко на границата на дебита т.е дават им 3000л на час а помата ми е 6000 л.

tonik99

добре, да и аз затова се замислих.

Similar topics (5)

34546

Започната от Bundy


Публикации: 12
Прегледи: 8872

32473

Започната от lsimeonov


Публикации: 351
Прегледи: 169484

17739

Публикации: 199
Прегледи: 108553

57508

Публикации: 3
Прегледи: 3120

52545

Публикации: 19
Прегледи: 13472