• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 13:47

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Храни за Кои

Започната от golfer9699, 27.01.2012 19:51

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

golfer9699

За начало Кои са ненаситни ядат всичко, което попадне в езерото и им се побере в устата.Правилното хранене е от съществено значение за здравето на всички хора, животни и рибите не са изключение.Има пет основни съставки в хранителния режим на една  риба, всички от съществено значение за нейното здравословно състояние и растеж:
   протеин
   мазнина
   въглехидрат
   витамини
Най-разпространена и удобна храна за Кои  се произвежда от сухи храни, направени специално за Кои. Те идват в много различни форми, включително пелети, гранули, таблетки и люспи. Тези продукти могат лесно да се съхраняват, относително евтини  лесни за храносмилане и съдържат достатъчно хранителни съставки.Кои са високо ценени заради  техния цвят и някои добавки могат да бъдат включени в диетата за поддържане и повишаване на оцветяването  на  рибата. КАРОТИН-  влияе на червената пигментация, но ако се използва в прекалено висока концентрация, дори белият пигмент на Кои ще се превърне розов. СПИРУЛИНА-  подобрява и фиксира червения пигмент, но не засяга  бялата пигментация  и няма да се превърне в розово. Това е вид на водорасли, открити и култивирани в Мексико и се яде и  от хората, тъй като съдържа високо ниво на протеин. Цветът е създаден от пигменти и те са произведени от аминокиселини, които са извлечени от някой  храни които   съдържат естествени оцветители някой в по-големи  количества , сравнение с други. Въпреки това ако прехранвате с тях  и храната е в излишък, това ще развали цветовете. (Препоръчва се хранене 3-2  пъти в седмицата) При храните  ,,Кои  за цвят" в съдържанието на етикетите  трябва да има термини като спирулина, Био-Ред, бетакаротин, Кантаксантин, венчелистчета от невен, масло от скариди , Синтетични и не  Синтетични Каротеноиди. ЖИВА ХРАНА- Дъждовен червеи, Тубифекс , Хирономус- но трябва да са добре почистени от пръст пестициди и т.н. Белият червеи е Забранен не е обяснено защо. Дафния.Попови лъжички,Скакалци и Скариди- Кои считат скаридата  за деликатес и те също така са добър източник на протеини. Тъй като те са с високо съдържание на протеин, Кои трябва да бъдат хранени само през летните месеци, когато вашите риби се нуждаят от по-висок протеин.ПЛОДОВЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИ Марулята е отлична  както за лечение така и за храна на риба Кои.Можете да започнете като раздробите марулята на средни по големина парчета и ги оставяте да плуват в езерото. След няколко седмици можете да поставите и  цяла глава от маруля и да гледате и  наслаждавате на Кои като си  откъсват парчета.След като Кои  са свършили с яденето  премахнете  всички останали парчета от езерото. Марулята не трябва да съдържа пестициди и нитрати(Натурална). Портокалите са друга любима храна Кои. Те са с високо съдържание на витамин С 48 мг, който е мощен антиоксидант, а също така помага с по-ниски нива на стрес. Те могат да бъдат нарязани на сегменти и да бъдат  пуснати  в езерото. След като Кои  са свършили с яденето  премахнете  всички останали парчета от езерото.                 Кои обожават чесън и ще консумират почти всичко, което е покрито с него. Можете да използвате покритието на чесънът, за да примамите Кои да ядат от ръката ви. Също така можете да давате на вашите риби Диня,Ананас,Нар,Целина,Сварен морков нарязан на кубчета,Грах сварен по възможност обелен,Хляб но не бял или типов а Черен.(Изброените плодове и зеленчуци не са основна храна и могат да се дават в месеца максимум 10 пъти)!!!Въпреки,че има такъв богат избор от храни  аз се надявам,че съм,допринесъл поне малко  да се  отговори на въпроса: "С какво да храним Кои"? Засега толкова

П.С Искрено се надявам модераторите да не преместят темата

pachuka

това незнам колко вярно , аз лично съм хранил мойте 3 месеца подред със храна за подсилване на цветовете (sera color) и не забелязах никакво подсилване или порозовяване на бялото, напротив след като я смених и се върнах на рояла мога да кажа че станаха доста по контрастни... та незнам точно колко са ефективни тия неща.... мисля че ще е по интересно да споделим и личен опит.... най ми е интересно @Slaff да каже той как храни неговите , като явно със най многоброен състав.

Както и като въпрос, коя храна е най подходяща за пролетта , вече се убедих че това е най важния сезон за езерото и за рибите.

3-4 екземпляра м/у 40-50 см и мога да кажа че ядата като разпрани, гледал съм да храня 5 пъти в седмицата като давам толкова колкото  ядат за около 3 минути, и мога да кажа че ядат многоооооо големи са прахусмокачки. Та тия храни на сера почват да излизат малко скъпо да се замислям защото тая година ще са още по големи лакомници.


това е състава на суха храна за котета.... не виждам защо да не е подходяща за коита... или някои от пакетите зърнени храни за да фруго животни, плюс разбирасе некоя пресна марулка , портокалки , черно хлебче ....  казвам го това щот лятото една кутия голяма 60лв на сера не ми стигна за 2 месеца ....
или просто да им намаля дажбите.

Протеин: Мин.35,0%, Сурови мазнини: Мин. 13.0%, сурови влакнини: Макс. 4,0%, влага: Макс. 12,0%, линолова киселина: Мин. 1,4%, Калций: Мин. 1,0%, Фосфор: Мин. 0,8%, цинк: Мин. 150 мг / кг, Витамин А: Мин. 11000 IU / кг, Витамин Е: Мин. 150 IU / кг, Таурин: Мин. 0,1%, глюкозамин *: Мин. 400 мг / кг, хондроитин сулфат *: Мин. 300 мг / кг


xoxi

Здравейте колеги и аз не съм много съгласен с някой неща ,че коите се различават о т обикновенния шаран при полужение че ако се пуснат на свобода след третото поколение възвръщат оригиналната си окраса( на обикновен шаран ).Та за храненто аз мойте не съм ги хранил със специализирзна храна за кои .Давал съм чернодробна ,една холандска с която оцветяват пастървата за да стане сиомгова,
хляб ,шрот,царевица,кюспе общо взето с това което се хранят и шараните .Пробвал съм и с диня и маруля но рибите не бяха възхитени .Рибите са добре оцветени нямам жертви като ги взех бяха 10 -15 см сега са 25- 30.Това със скъпите храни за мен е мит и копуване на марката на опаковката.


п.с Това е мое мнение не ангажирам никой снего *DRINK*

evgeni enduro

Цитат на: xoxi - 28.01.2012 10:28
..аз мойте не съм ги хранил със специализирзна храна за кои .Давал съм чернодробна ,една холандска с която оцветяват пастървата за да стане сиомгова,
хляб ,шрот,царевица,кюспе общо взето с това което се хранят и шараните .Пробвал съм и с диня и маруля но рибите не бяха възхитени .Рибите са добре оцветени нямам жертви като ги взех бяха 10 -15 см сега са 25- 30.Това със скъпите храни за мен е мит и копуване на марката на опаковката.


п.с Това е мое мнение не ангажирам никой снего *DRINK*
+1

Не си мислете, че хората отглеждащи кои за продан ги хранят с храна, която струва в пъти повече от стойността на рибите.
Не отричам марковата храна, но аз нямам възможност да купувам такава винаги. Купувам чувал от 5 литра и с него храня цяла година. Останалите компоненти на менюто им са зеленчуци, плодове, варен ориз, сухари,телешко сърце, дроб, твърдо сварен жълтък, БЯЛ червей /по-нагоре пишеше, че не се дава такъв. Аз не знаех и сме изразходвали над 40 кг бял червей за моето езеро и тези на моя познат. Свързах се с един производител на бял червей и се споразумяхме да взимаме 2-ро качество на добра цена/.
Аз лично храня моите риби и с друга храна, но няма да споделям, че сигурно ще се намери някой да ме линчува.  :-D

Относно почистването на земните червеи - ако някой случайно не знае как става - оставяте ги в един буркан /без пръст в него/ за няколко дни. Така червеите остават без храна и по този начин се очистват. Тубифексът също е доста апетитен за рибите, НО аз никога не давам на моите. Поради простата причина, че знам от къде се лови, а не знам до колко е изчистен от зарази. Чувал съм за някакви методи с кисело мляко, течаща вода и т.н., но... мерси!

Тази практика не е само моя, повярвайте. Доста хора хранят с алтернативни храни, които не отстъпват на купешките.
Едно от големите предимства на купената храна е, че е плаваща и можете да се любувате на любимците си докато се хранят на повърхността.

Не съм спец, не знам коите по какви критерии се оценяват, но макар и хранени с не-скъпа храна моите пак са си шаренки :popcorn:
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

Slaff

Ето и моето мнение, което не искам да натрапвам на никого.
Храня малките първо с артемия за около седмица което оцелее разбира се защото ако излюпя и изхраня всичко, какво ще ги правя, след това чернодробна - растат бързичко и най-вече честа смяна това е важното, след това минавам на тубифекс/когато има/- Домакинския миксер върши страхотна работа след това промивки / да не забравяме че е индикатор за замърсявания на водоеми/ и така до зимата.
Големите са освен на тези пилети /които според мен са въздух и малко хранителни вещества, а бе по леко ли е от водата.....а и децата им дават  царевични пръчици от най-миризливите/, веднъж на седмица едрата чернодробна и основно храна с храна за котки, ще пропусна марката да не правя реклама, а ще спомена само, че струва 12лв кг - е това е антиреклама. Стига ми  за около месец, но мога да кажа, че водата направо завира - хей не лъжа. Храната стои около 5м- над водата след което потъва и мисля че не се губи.
Що се отнася до до цветовете и храните за тях:
Тук може би ще Ви разочаровам със заключенито си - ВСИЧКО Е ГЕН. Има оцветители вече които могат да ви направят всякакъв цвят. Едно време сега се сетих, че съм оцветявал принцесите си с анаболи, колкото и невероятно и смешно да изглежда. Генът т.е заложеното оцветяване на рибата в нейната ДНК е едно и то не може да бъде променено тотално, оцветителите ще действат, но докато се дават и известно време след това и после се връща генетичното.
Именно поради тази причина Коите изискват сортиране и от едно люпило 10 000 броя най-впечатляващите са само 100 -  т.е Мутациите /рецесивни/ и за да се запазят тези мутации се кръстосват по между си за да станат доминантни. Не знам дали може да ме разберете, че не обеснявам както трябва. За мераклиите има една Книга от 700 стр. и се казва Генетика с автор Аяла, там е описано. Според мен да се поддържа генетично заложения цвят трябва Спирулина. Тя кара заложения цвят да изпъкне. Ще напиша още нещо в следващия си пост, че се поувлякох.
На градския xoxi ще отговоря с най-добри чувства разбира се - "при положение че ако се пуснат на свобода след третото поколение възвръщат оригиналната си окраса( на обикновен шаран ).  Възвръщат я благодарение на т.нар. "естествен подбор". Ярката окраска в естествен водоем за коите би означавала - "ела вълчо изяш ме". Не биха оцелели дълго време и за това цветът мутира за да се опазят САМИ в опасна среда.

Bundy

Като съм на вилата ги храня с СЕРА РОЙАЛ, през седмицата комшията ги храни с нещо като кюспе с жито и царевица, което купувам от подуене беше 1,50 килото. След Серата ако им дадеш кюспето едва ли не ми се смеят, но на другия ден комшията казва че ще се изтрепят :) Друго което правя е оставям няколко съда с вода и им изсипвам комарите, вадя им червей нещо ако копая, също така и  ми даваха от рибарското магазинче пашкулирани бяли червей, умираха за тях, ама го затвориха.

Similar topics (3)

42920

Публикации: 0
Прегледи: 2159

16500

Публикации: 2
Прегледи: 3672

54356

Публикации: 46
Прегледи: 23145