• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 11:37

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Езерцето на evgeni enduro

Започната от evgeni enduro, 15.05.2009 21:23

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

evgeni enduro

Айде и аз да си актуализирам темата.

До сега източването и почистването на езерцето ми ставаше през пролетта /март - април/. Тази година обаче, реших почистването да стане есента, а пролетното почистване да забавя до месец май. Така /предполагам/ ще мога да разбера пола на рибките /през март брадавиците по хрилните капачета на мъжките ги нямаше/, и ще знам коя рибка с коя да отделям в отделението,предназначено за размножаване!  А и ще си пресадя водните лилии в по-големи саксии.
Гледах Емо Чолаков с каква усмивка ще съобщи за понижаването на температурите и пуснах помпите в действие.

Бях готов да бия тъпана, че цяла година нямам умряла рибка, но за съжаление установих воднянка при две от рибките. В последствие умряха и двете, ама аз друг финал и не очаквах.
Пролетта си направих и един експеримент - измерих всяка една рибка за да видя с колко ще пораснат през лятото. Оказа се, че орфите най-много са дръпнали - цели 2 см. При коите е малко по-бавен растежа. Златните не ги споменавам, защото те растат доста по-бързо от останалите. Линчетата също не споменавам, защото те пък растат мнооого бавно.

Така равносметката за годината е: между 10-15 жертви /Изядени от котките/ по време на размножителния период. И две умрели от воднянка.
Една златна е с гниещи плавници, но ще се оправи.
Пролетта излекувах и една коя с доста напреднала съпролегния!

2 чувала по 5 кг изразходвана храна,
никакви медикаменти и  химия в езерото, само в карантинните аквариуми /при необходимост/.
Рано пролетта мисля да се снабдя с няколко кои на мястото на златните!

Сега остава само да завия езерцето за дългата зима. Това е доста наприятна работа, но трябва да се свърши!









А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

studen

Доста блъскотия Евгени, но резултата при теб е на лице. Когато едно нещо се прави с мерак и постоянство- винаги резултатите са отлични.
Надявам се на пролет и при мен да се получат нещата на подобно ниво.
Успех!

izida

 *BRAVO*
Евгени, с какво храниш? Не растат ли малко? Нашите като ги гледам за около половин година са удвоили размерите си. А какви са ти лилиите?

evgeni enduro

Цитат на: izida - 12.10.2010 14:34
*BRAVO*
Евгени, с какво храниш? Не растат ли малко? Нашите като ги гледам за около половин година са удвоили размерите си. А какви са ти лилиите?

Храня ги с храна за езерни риби /не знам точно каква е, в луксозна опаковка е и надписите са на немски; изобразена е една коя на лицевата част/ .

За размерите които са достигнали, броят на рибите и обемът на езерото мисля, че натдават добре. Докато бяха малки и при мен растяха светкавично, но сега е по-различно.
Ако me питаш за цветовете на лилиите - имам бели, жълти и червени
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

izida

Да, забравих, че твоите сигурно са вече бая големи. Ние храним с Tropical - Pond colored pelettes, комбинирани люспи с гранули пак на Tropical (но тях не ги тачат много).
За лилиите ти съм  *IN LOVE*. Аз се надявам догодина да се обзаведем с лилава...

gorgolit

извиняваи ама каква е причината дасе точи всяка есен.
немулисе нарушава боиклимата
намен ми казаха че нетрябва даго бутам ако може
триабва ли дасе точи по принцип

evgeni enduro

Цитат на: gorgolit - 13.10.2010 22:02
извиняваи ама каква е причината дасе точи всяка есен.
немулисе нарушава боиклимата
намен ми казаха че нетрябва даго бутам ако може
триабва ли дасе точи по принцип


Учебник по темата не намерих. Единствените мои учители са опитът и един познат с няколко езера и стотици кои.

Аз съм на принципът Проба-Грешка!

Относно точенето! Аз нямам никаква филтрация, имам около 30 риби с размери над 15см, които храня сериозно, следователно цапат много.
Около езерото има множество дървета, чиито листа падат във водата и влошават качествата й, има и саксии около езерото и често се случва някое дете-гост в нас да пробва дали саксиите плуват.
Така късна есен се образува един хубав плътен слой с мръсотия на дъното.

Всяка пролет пресаждам лилиите. Това става май. А рибките ми стават активни доста преди май месец и не е желателно да живеят във водата, която не е сменяна повече от година.
Така излиза, че трябва да сменям водата март-април, като се вдигнат температурите, после през май пак трябва да точа езерото за да пресаждам лилиите, което е дискомфортно за рибките ми.

Така сега почистих езерото и мога спокойно да изчакам до пролетта за да си пресадя и водните растения!


NB Това са мои разсъждения. Не ги взимайте за чиста монета. Може и да греша и да навредя  на рибките.
: 13.10.2010г 23:11ч
Цитат на: izida - 13.10.2010 09:17
Аз се надявам догодина да се обзаведем с лилава...

Отиваш пролетта в градинският център на изхода на Стара Загора /посока Бургас/ и си взимаш за около 20 лв такава:
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

izida

Евгени, направо ме бодна в сърцето с тази красота. Стара Загора ми е в другата България. Тук в Русе си имаме Паркстрой и там съм виждала лилава. Пък и от там като си я взема ще знам, че не е холандски хибрид със сигурност. А щом казваш, че ги пресаждаш през май, хи-хи  :-D, таман си реших проблема с подаръка на половинката за годишнината  *YAHOO*. Все пак локвата си е негова.
А за точенето съм съгласна.
Gorgolit, смятам, че подмяната на водата е задължителна. Де какво съм чела пише, че примерно след дъждове и т.н. трябва да има подмени.

philander

привет
много хубава лилия. често минавам през стара загора , но никога не ми е идвало на ум да спра там. следващият път ще се отбия обаче
благодаря за инфото

Bundy

Никой ли не иска да размени 1 коренче лилия, за колкто иска пистия и някой и друг корен хеацинд?

evgeni enduro

Цитат на: Bundy - 07.11.2010 16:43
Никой ли не иска да размени 1 коренче лилия, за колкто иска пистия и някой и друг корен хеацинд?

Колега, задръж малко. Обещал съм моите издънки за идното лято вече. Потърпи малко и ако не си намериш лилии ще те снабдя
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

Bundy

Ок, ако искаш мога да ти дам пистия и хеацинд, пък когато имаш ще дадеш и ти :)

evgeni enduro

Тази нощ за много малко да се разделя с езерните си риби. Искърът за пореден път ни заля, институциите за N-ти път бяха капитулирали. НИкой не го интересува, никой не предприема мерки за следващи подобни случай.
Само с 10см ако се беше покачила водата, щеше да залее езерцето и да остана без любимите си кои




Това е снимано вчера. През изминалата нощ водата навлезе в двора, но за щастие този път спря да приижда преди да влезе в къщата
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

niky

Ужас. Още помня преди няколко години какво беше до Своге, целия път и моста заминаха.
То и при нас е зле де...в момента вали пак яко сняг. И ако някой ви каже, че в Германия е по-различно, че чистели и малките улички и тем подобни глупости - не му вярвайте изобщо.
Чакат да спре снега и чак тогава ...
Само по големите магистрали е различно.

mb4life

езерото е супер направи малко зимни снимки :)  ,дори ако желаш бих ти подпомогнал малко с допълнителни обитатели :)  *DRINK*
The Usual Suspects

Similar topics (5)

59393

Публикации: 38
Прегледи: 25528

53877

Започната от beloslav


Публикации: 4
Прегледи: 2933

50239

Започната от nekros


Публикации: 7
Прегледи: 4977

46241

Публикации: 14
Прегледи: 9380

34404

Започната от skDn


Публикации: 38
Прегледи: 25905