• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 21:06

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Eзерцето на Борко - подготовка

Започната от Borko7, 11.03.2013 07:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Borko7

Първо , благодаря за пожеланията!

Второ, бях решил да не пиша повече в този форум, заради модератора Сахара и защото в повечето раздели се пишат само глупости, но не е коректно да не отговоря на зададен въпрос.

Преди застудяването всичко беше наред и работеше, даже нахраних рибите, защото беше 10 градуса и те проявиха апетит. После не съм ходил да видя. Вече се постопли и се каня да мина през вилата.
Филтрацията работи частично в момента.
Поради големият листопад и липсата ми около езерото през есента скимерът се беше задръстил и във водата бяха паднали доста листа. Предполагам, че са попаднали върху решетката на сифона и са го задръстили, защото помпата, която е за сифона не въртеше почти никаква вода. И без това имах планове да сменям тази помпа, затова я извадих. Остана да работи само скимера, който също е свързан със водопада, но прескача механичната филтрация. Смених 50% от водата и щях да изпразвам тръбите и да затворя крановете на езерото, но забравих. Понеже си останаха пълни с вода, оставих и помпата на скимера да върти водата. Тръбите, които минават през УВ лампата са открити около 1м, всичко останало е закопано и сега малко ме притеснява да не са замръзнали. Като отида ще видя какво е станало.

За сега изводите и решенията ми са:
1. На пролет да махна решетката на сифона и да оставя само купол, както е на истинските сифони за езера.
2. На есен да слагам мрежа над езерото.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

koifish

Аз съмпробвал с мрежа но при мене площа е голяма и мрежата беше явно едра и всички желъди (напролет искарах 5 кофи) преминаваха през нея, повечето листа също влизаха отнякъде, след всеки дъжд мрежата увисваше ипотъваше въпреки че беше опъната на 40см над езерото върху успоредни въжета през 60см. Абе много лош опит с тази мрежа тя беше с отвори 2/2см, но за малки площи става, ще я опънеш като палатка, може и найлон да ползваш. Колегата Лерби прави една страхотна палатка- много е добра.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

Borko7

Lerbi няма палатка, това си е направо къща в която да се нанесе и да си гледа рибите :)
За мрежата 2 см ми се вижда много голяма дупка, аз си мисля за мрежа с около 0.5см. И наистина ако я вдигна посредата да стане като палатка ще е практично. Например с някое въже преметнато на някой клон.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve


pla.stenik

Здравейте,
днес и аз видях, че рибите са оцелели след снеговете и ледовете. За растенията не знам. Аз също ще махна решетката на сифона, но не съм си избрал подходящ модел от eBay, и ще повдигна с тръба около 30 см от дъното. За мрежа не съм мислил, при мен проблем е когато пръскам дърветата или тревата с препарати да не попаднат във водата.По принцип аз чистя езерото основно всяка пролет - източвам, мия, търкам и отново пълня.

Borko7

Пламене, защо ще повдигаш сифона? Аз именно това пролeтно почистване мисля да избягвам. Надявам се с години да не го пипам, въпреки, че леко се изкушавам да направя някои промени.

Днес ходих да видя рибите. Всичко е ОК. Не се виждат спукани тръби, водата е кристална, има вече нови водорасли. Някои растения се вижда да са пуснали малки издънки, но повечето не се показват. Интересно ми е какво е преживяло зимата, въпреки, че тази година все едно нямаше зима. Рибите са добре и всички 19 са на лице. Само една много се подпираше по дъното. Бяха доста активни и им дадох малко храна.
https://lh5.googleusercontent.com/-222puJVHVIw/UxTVBYap4GI/AAAAAAAAK54/Hl2vlq7xWLs/w560-h419-no/img+103.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-4_vhEkcfcRk/UxTVCRAEk4I/AAAAAAAAK6A/EwhEZEZPuh0/w557-h419-no/img+105.jpg
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Borko7

И още няколко снимки на рибките от миналата седмица. Забелязах, че харесват люспи повече от гранули:

https://lh3.googleusercontent.com/-gWLwW2xUAzM/Uy9JTtgpEzI/AAAAAAAAK8Q/WKpOIfJ_HJk/s640/Photo0980.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-obx_TBm1B4c/Uy9JUXD99xI/AAAAAAAAK8U/JsNHFGguww8/s640/img%2520149.jpg

Имам и нов обитател:
https://lh6.googleusercontent.com/-fKMrDCZlGU8/Uy9JWA_igXI/AAAAAAAAK8c/sfwndcnNLOQ/s640/Photo0967.jpg
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

dimitariv_iv

Мусомища, гр.Гоце Делчев

xoxi

Е рибите са дръпнали здраво ,и като цвят и големина  *BRAVO*
Ама и ти си имаш водорасли ,а жабката я махай докато не е станало гето

Caxapa

Ще се опитам да дам съвет макар да си отрицателно настроен. Причините не са за коментиране.  Та относно гранулите..Пробвал ли си различни гранули, и защо не им харесват при положение, че има специална храна на гранули за тези рибки? Пробвай, предварително да ги накиснеш във вода защото  като храня  Коите в градския парк също се "мръщят" на ненакиснати гранули но  като  омекнат и ги хапват с удоволствие.

xoxi

Аз също храня през по голяма част от годината с гранули ,само че  мойте са плаващи не потъват поне 24часа затова няма нужда да се накисват като ги сложиш в хранилката (обръча) след около2-3 минути ги нападат затова смятам че няма нужда от накисване .А относно люспите то зависи колко са гладни .

Borko7

Цитат на: xoxi - 26.03.2014 21:26
Е рибите са дръпнали здраво ,и като цвят и големина  *BRAVO*
Ама и ти си имаш водорасли ,а жабката я махай докато не е станало гето
Цветовете са страхотни наистина, особено като ги огрее слънцето, но за размера не всички са пораснали. Аз не ги храня много, защото рядко ходя на вилата, а нашите не се занимават с рибите.
Имам водорасли, да. Но и не съм чистил истински. От  стартирането на езерото (около 10месеца) съм сменял 20-30% 2 пъти и 1 път 50%. Освен това листата задръстиха сифона и той много не действа. Не съм и изпразвал утайката от бидона. Не съм продухвал пясъка истински (само 2 пъти с уста надух малко да видя дали системата работи). Т.е. имам да пооправя малко филтрацията. Но водораслите не са толкова много и за сега не ми пречат. Даже съм ги оставил да пречистват. Като сменя вода след зимата и оправя сифона ще ги махна. Има и някои други неща, които да пооправя.

А жабата ми харесва. Сигурно и децата ще й се радват. Какво пречи?

Публикациите са слети: 26.03.2014 22:20

Цитат на: Caxapa - 26.03.2014 21:47
Ще се опитам да дам съвет макар да си отрицателно настроен. Причините не са за коментиране.  Та относно гранулите..Пробвал ли си различни гранули, и защо не им харесват при положение, че има специална храна на гранули за тези рибки? Пробвай, предварително да ги накиснеш във вода защото  като храня  Коите в градския парк също се "мръщят" на ненакиснати гранули но  като  омекнат и ги хапват с удоволствие.

Не ми се накисват. Надявам се да свикнат. Въпреки, че и на люспи могат да карат, ако наистина не искат. Просто люспите ги нападат веднага, а на гранулите им се чудят какво да ги правят.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

koifish

Водораслите наистина ще ти пречистват водата. Също така там ще се завъдят циклопси, дафни и т.н.- идеална храна за рибите.
Жабата ако снесе хайвер, докато го махнеш защото ходиш рядко на вилата, поповите лъжички ще изядат всичката жива храна за няколко дена- голями хишници са. Ще се напълниш с малки сладки жабчета и ще се видиш в чудо.
Не съм сигурен но гранулите ми се виждат кучешка храна, мога и да бъркам да е котешка.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

Borko7

Цитат на: koifish - 27.03.2014 09:43
Водораслите наистина ще ти пречистват водата. Също така там ще се завъдят циклопси, дафни и т.н.- идеална храна за рибите.
Жабата ако снесе хайвер, докато го махнеш защото ходиш рядко на вилата, поповите лъжички ще изядат всичката жива храна за няколко дена- голями хишници са. Ще се напълниш с малки сладки жабчета и ще се видиш в чудо.
Не съм сигурен но гранулите ми се виждат кучешка храна, мога и да бъркам да е котешка.

А няма ли рибите да изядат малките попови лъжички? Аз на това се надявам.
А за храната ме разби - от къде изобщо ти хрумна? Това е Тetra gold fish premium.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

xoxi

Няма да ги изядат ще се вкараш във филм затова ти казах да я махаш жабката ,изглежда естествено но ще ти направи проблем.