• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
09.07.2025 18:01

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми

За шумоленето...

Започната от AQUASAUR, 19.01.2006 03:28

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Boby_

Цитат на: "BLKnight"Я някой разбирач и стар фотограф да посте exif-a че съм в работата и не мога да го видя?

Ми то на снимката отдолу си пише с бели букви на черен фон, не ти трябва exif.  :wink:

Canon EOS 20D, 100mm focal length
Manual, 1/200 sec, f/5.6, Matrix metering, ISO 1600

Stas

Цитат на: "Boby_"
Цитат на: "Stas"
Та се връщам на това изречение от което тръгна спора - размерът на матриците им е еднакъв и затова твърдя, че не той е определящ в случая за ниските нива на шум. Съгласи ли се?

Напротив, големият размер на матрицата е определящ за ниските нива на шум на 20Д. Просто шумът на 300Д е от другаде, а не обратното.

А на 300D шума му е от другаде - например от задния джоб!
А за количеството светлина нещо?

Чисто мой практически опит - ако обектът е достатъчно добре осветен - шум няма! Като не ти достига осветлението - веднага се появява.

И прекратявам, защото не ми се четат повече изсмукани от пръстите глупости, превръщащи се в спорове. Оставям ти на теб, Boby_, да напишеш една книга на тема фотография, че явно останалите явно нищо не разбират.

NO CARRIER

Цитат на: "BLKnight"Я някой разбирач и стар фотограф да посте exif-a че съм в работата и не мога да го видя?
Няма го exif-а. Вероятно, на този форум той се парсва автоматично и се залепя отдолу на снимката заедно с логото. Има exif на GD само.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Boby_

Цитат на: "Stas"
Чисто мой практически опит - ако обектът е достатъчно добре осветен - шум няма! Като не ти достига осветлението - веднага се появява.

Уау, какво откровение! Направо ми отвори очите!  :shock:
Дето се казва, някой откри топлата вода.
Абе, Стасе, ти израза "при равни други условия" някога в живота си чувал ли си го?  :lol:

Stas

Не, Боби, не съм.

NO CARRIER

Това е лично предположение:
Имитирането на по-високо ISO според мен означава изкуствено усилване на сигнала, получен от матрицата. Колкото и да е голяма и хубава тя, ако усилвателите са шибани, то всичко отива на кино.
От тук би следвало, ако не се използва максималната резолюция на апарата при високото ISO, снимките да излизат с по-малко шум.

Май не казвам нищо ново, но поне който не го знае, да го научи. :-)
Ако е истина, разбира се.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Ernest

Цитат на: "dido"Такъв канонски обектив няма - EW-18L.

:)) Canon 17-40 L
нз и аз откъде ми дойде тва? :)) :cranky  lamo
100л. - Жива твар ;) :Barbus nigrofasciatus, Trichogaster, Ancistrus Albinos, Corydoras Julli, SAE, Acanthophtalmus kuhli kuhli; Растения - Echinodorus Ozelot, Vesicularia, Cabomba pulcherrima, Hygrophila polisperma, Microsorum, Hottonia и др.

Boby_

Ще се опитам да обясня връзката между количество светлина, размер на матрицата, светочувствителност и шум с най-прости думи.
Матрицата е светочувствителен сензор - при попадане на фотон върху нея тя генерира електрически сигнал. Колкото по-голяма е площта и, толкова повече светлина пада върху нея и така сигналът е по-силен. Мисля, че това е доста просто и близко до акъла. Както NO CARRIER правилно се е досетил, слабият сигнал се нуждае от усилване.

Следващият момент е светочувстителността. Разликата в цената между Canon EOS 300D и 20D е доста съществена. Съответно макар и сходна по размери, матрицата на 20D е далеч по-качествена и далеч по-чувствителна на светлина и то не като следствие от усилване на сигнала, а като следствие от чувстителността на самия сензор.

Ако някой смята това обяснение за изсмукано от пръстите, да заповяда да го опровергае, ама не с аргументи "Това е така, щото аз работя с профи-фотографи", моля. :lol:

Boby_

Току що dido в частен разговор и с подходящ снимков материал ме убеди, че всъщност няма практическа разлика в нивата на шума от 300D, 350D и от 20D при РАВНИ ДРУГИ УСЛОВИЯ (еднаква светлина, еднакви обективи, еднакво ISO).  Ето примери:
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos350d/page26.asp
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos350d/page23.asp


Тъй че пак стигаме до същото - нивото на шума е в пряка зависимост от размера на сензора и от броя пиксели на единица площ. Както и от оптиката, разбира се, но не за нея е целият разговор.  :lol:

Stas

Ето сега е момента да погледнеш първото и последното си мнение и да се замислиш какво пишеш. Ако не откриваш противоречие или отклоняване на спора, по-късно, ако имам време ще ти помогна. :)

Boby_

Цитат на: "Stas"Ето сега е момента да погледнеш първото и последното си мнение и да се замислиш какво пишеш. Ако не откриваш противоречие или отклоняване на спора, по-късно, ако имам време ще ти помогна. :)

Разбира се, че има противоречие - когато пишех първото си мнение, мислех, че има съществена разлика в размера на матрицате между 20Д и 300Д.
След това се убедих, че не е така и се заех да търся обяснение на разликата в шума. А още по-късно ме "светнаха", че подобно обяснеие не е нужно, защото тази разлика не съществува.
Това се казва еволюция на позицията и съобразяване с фактите.

А ти можеш да погледнеш собствените си мнения, в които доста неаргументирано твърдиш, че няма връзка между размера на матрицата и нивото на шума - може би не е зле да вземеш пример от мен, вместо да упорстваш.  :lol:

dido


Boby_

http://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=284284&t=284284&phorum_uriauth=

Това е темата, която пуснах във фото-форума. Нещо не забелязвам потребителите там да са злонамерени или да имат нещо против нормално зададените въпроси.
:wink:
А обяснението на Prakticar е достатъчно убедително, обосновано и разбираемо, че да си заслужи пействането тук:


Наистина е необходимо малко обяснение, защото много хора смесват нещата.
Всъщност, това, което ни интересува и което е важно е не шумът като абсолютна стойност, а отношението сигнал/шум. В една матрица всички пиксели шумят горе-долу еднакво, но шум забелязваме само в тъмните участъци, където сигналът е слаб или изобщо липсва – там отношението сигнал/шум е много малко и шумът е виден. В светлите участъци шумът е същият, но понеже сигналът там е многократно по-силен, този шум не се забелязва и не пречи.
Защо искаме по-големи пиксели – защото те дават по-добро съотношение сигнал/шум.
Може да ти звучи странно, но при равни други условия по-големият пиксел шуми повече от малкия. Обаче отношението сигнал/шум е по-добро.
Обяснението е, че при равни други условия с увеличаване на размера на сензора полезният сигнал нараства по-бързо от шума. Защо е така е малко сложно за обяснение, за простота приеми, че се дължи на случайния характер на шума, един вид се усреднява.
Така например, ако увеличим размера на сензора 2 пъти, площта и от там полезният сигнал ще се увеличат 4 пъти. Шумът, обаче, ще се увеличи по-малко - да речем 2 пъти. В резултат отношението сигнал/шум се е подобрило 2 пъти.

Stas


Deep

Стасе, в случая не си прав. Основен принцип във цифровата фотография е че увеличеното ISO вкарва шум в снимките. Нивото естествено зависи от много неща, но основно от оптиката и физическия размер на матрицата. Аналогично при лентовата фотография, ползването на светлочуствителни филми винаги води до "зърнест" ефект. Ето поставам един наш "спор" с Дидо по темата, че не ми се разказва отново  :lol:

http://aquariumbg.com/forum/viewtopic.php?t=2342&postdays=0&postorder=asc&&start=20