• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 18:02

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Продълже

Започната от Boby_, 05.06.2004 23:48

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Boby_

Ето една хубава според мен снимка:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffree.bol.bg%2Fcichlid%2Ffish20040605%2FHongiSmall.jpg&hash=35ed4bf81444d35bae8e9b54751dcf484c51a0ec

Има си всичко - добър фокус, рязкост, контраст, осветеност, цветове. А дори не съм я отварял с фотошопа, само я отрязах с ирфанвю и толкоз.  :lol:

aquabg

екстра е снимката. свткавица ползвал ли си? май да според мен. цифрова или аналогова?

harry

Като ми сврши сесията смятам да се заема по-сериозно със снимането. Надявам се скоро да ви пратя снимки и на моите зеленийки... :D  :wink:

Longanlon

мноу ясно, че е цифрова - на боби служебната машинка никак не е лоша...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Boby_

Снимката е цифрова, правена е с HP PhotoSmart 945 5Mp, в режим на макроснимки. Със светкавица е. Тук естествено съм я сложил с намалена резолюция - иначе е доста голяма.
Рибата е Labidochromis sp. Hongi Island, алфа мъжки. Красавец е, нали? И обича да позида, за разлика от останалите ми риби.  :lol:

artmika

дори и на светкавица ли позира ? :wink:

Boby_

Цитат на: "artmika"дори и на светкавица ли позира ? :wink:

По принцип не го прави, но този път се задържа на едно място доста дълго. Затова сега си имам една серия от 5-6 снимки с перфектен фокус.  :lol:

artmika

офф:
Боби, какви са възможностите на ХП-то за макро ?
То е ясно, че инак се дъни апарата, ама ми е интересно оптичното му макро колко е... :roll:

Boby_

Цитат на: "artmika"офф:
Боби, какви са възможностите на ХП-то за макро ?
То е ясно, че инак се дъни апарата, ама ми е интересно оптичното му макро колко е... :roll:

Предполагам, че имаш предвид зум. Макро е режим за снимки от близко разстояние, но при него увеличение на изображението няма. Разликата между режима на макроснимки и нормалния е в алгоритъма за фокусиране.
Иначе оптичният зум на апарата е 8. Но по принцип не могат да се направят добри аквариумни снимки със зум, бил той оптичен или цифров. Няма да се впускам в теоретично обяснение на този факт, само ще кажа, че резултатът винаги е снимки без нужната рязкост.

artmika

има разлика между оптиче и цифров зум, колкото между Трабант и Мерцедес  :!:

Boby_

Цитат на: "artmika"има разлика между оптиче и цифров зум, колкото между Трабант и Мерцедес  :!:

Разбира се, че има. Обаче искам да видя как ще направиш рязка снимка с добър фокус на рибешко око, ако ползваш примерно 4x оптичен зум на 60-80 мм обектив, независимо от разделителната способност. Няма начин. И ще ти кажа защо - поради един  :wink: физичен ефект, който се нарича скъсяване на оптичното поле.

artmika

какво общо има тук "рибешкото око" с обектив 60-80 мм ???

Boby_

Цитат на: "artmika"какво общо има тук "рибешкото око" с обектив 60-80 мм ???

Рибешкото око е пример за размера на предмета. А възможностите на апрата за оптично увеличение (или "зум") зависят твърде много от фокусното разстояние. Обективите на повечето масово използвани апарати са с фокусно разстояние между 60 и 80 мм.

artmika

грешката моя - разбрал съм за обектив тип "рибешко око" :lol:
А иначе рязкост се постига с увеличаване на диафрагменото число, например

Boby_

Цитат на: "artmika"грешката моя - разбрал съм за обектив тип "рибешко око" :lol:
А иначе рязкост се постига с увеличаване на диафрагменото число, например

Казвам по-подробно какво имам предвид. Да, рязкост се постига чрез свиване на блендата и чрез увеличаване на скоростта на снимката.
Но проблемът при всички до един цифрови апарати към момента е друго. При използване на оптично увеличение изискванията към прецизност на фокусирането се увеличават драстично. Освен това дори при минимално отклонение на апрата (дори трепване на ръката, ако се снима без статив или съвсем малко помръдване на рибата) може да измести фокуса от идеалния с много. Алгоритмите за фокусиране не могат да се справят с това по никакъв начин. Затова понастоящем със съвременните цифрови фотоапарати не могат да се правят достатъчно добре фокусирани снимки при използване на зум. Това имах предвид.  :lol:

artmika

само ме е яд сега, че не мога да изровя една снимка, правена про 10 кратно оптично приближение, без никакъв статив - исках да намериш проблемите във фокуса, ама на... :?
Все някога ще я намеря и ще я постна/пратя

Boby_

Цитат на: "artmika"само ме е яд сега, че не мога да изровя една снимка, правена про 10 кратно оптично приближение, без никакъв статив - исках да намериш проблемите във фокуса, ама на... :?
Все някога ще я намеря и ще я постна/пратя

Теоретично е възможно да се постигне и перфектен фокус, особено ако се използва фиксиран фокус. Ама това си е като печалба от лотарията, а не правило.  :wink:

artmika

никви такива - чист, ръчен фокус си беше!

Boby_

Цитат на: "artmika"никви такива - чист, ръчен фокус си беше!

Ако не е тайна, какъв беше обектът? В смисъл движеше ли се?  :)

artmika

в смисъл бяха две пчели, които като, че ли ей сега щяха да се оженят  :lol:
доста движение си имаше, но на скорост 1/1000 не е голям проблем това...

Boby_

Цитат на: "artmika"в смисъл бяха две пчели, които като, че ли ей сега щяха да се оженят  :lol:
доста движение си имаше, но на скорост 1/1000 не е голям проблем това...

:lol: Готина снимка ще да е това. Пусни я, ако я намериш, нищо, че е офтопик.  8)

artmika

нямаш грижи - както казах по-ранко: само да я намеря

bimbargo

Днес ще си купя статив да не шава апарата и започвам да щракам като луд. Няма да излагаме Olympus я!  :wink:
По-добре мразена личност, но личност!
Аквариум

artmika

Цитат на: "bimbargo"Днес ще си купя статив да не шава апарата и започвам да щракам като луд. Няма да излагаме Olympus я!  :wink:

Много ша ни е трудно, да знайш  :lol:
Тва си е марка ей... 8)

Boby_

Цитат на: "artmika"
Цитат на: "bimbargo"Днес ще си купя статив да не шава апарата и започвам да щракам като луд. Няма да излагаме Olympus я!  :wink:

Много ша ни е трудно, да знайш  :lol:
Тва си е марка ей... 8)
Мда, Олимпус си е марка, ама Марката е SONY.  :P

artmika

лично на теб съм признавал за Сони, само, че искам да съпоставиш (да речем) един модел на Сони в 4 мегапиксел класата с модела на Оли C-750 UZ например... :?:

Boby_

Цитат на: "artmika"лично на теб съм признавал за Сони, само, че искам да съпоставиш (да речем) един модел на Сони в 4 мегапиксел класата с модела на Оли C-750 UZ например... :?:

Не бе, бъзикам се.  :lol: Просто съм фен на Сони. Снимал съм с HP, FujiFilm, българските ФотоКлип и Sony и съм най-доволен от Сони.
Не мога да правя сравнение с Олимпус по простата причина, че никога не ми е падал такъв в ръчичките.  :lol:

artmika

Фотоклип направо "утрепаха рибата" :lol:
Е, като не ставаме за някои неща, значи не ставаме!
Аз съм експлоатирал за малко Сони Ф717, Ф828 също не изглежда зле, поне по ТТДанни, но ... В един и същи клас Сони маааалко отстъпват пред Олимпус
(може би марката задължава?)

Boby_

Ами то по ТТ данни HP-то, с което снимам в момента, бие старото ми Сони с много, ама резултатите говорят обратното и все още не мога да бия с пустото 5 мегапикселово HP най-добрите си снимки, правени с 2 МП Сони. Това е положението.  :lol:

artmika

точно това исках да ти кажа де - размера на матрицата в никакъв случай не е най-важния фактор, а в това отношение Олимпусите използват 4мп си матрица по перфектен начин
Нямам практически впечатления от новите им апарати - само съм чел за тях по сайтовете

Boby_

Мда, качествената оптика е може би най-важният фактор. Даже не може би, а определено. По-свестните модели на Сони ползват оптика на Карл-Цайс Йена, която е много добра. Олимпусите с каква са?

artmika

не всички модели на Сони са с Карл-Цайс ;)
само про-моделите
Олимпус използват техни разработки, но това не означава, че са с качество, по-ниско от професионалното.
Optical zoom
10x.

Structure
11 lenses in 7 groups. 2 aspherical lens elements. ED lens.

Filter diameter
CLA-4 (45.6 --> 55mm).

Focal length
6.3 – 63mm (equivalent to 38 – 380mm lens in 35mm format).

Maximum aperture
F2.8 (wide) / F3.7 (tele).



Такива са данните за един Олимпус 4мпи. Освен, че не звучи зле и на практика се справя доста добре - известно време работех с такъв, после минах на Канон с филм и сега мисля пак да мина на Олимпуса

Boby_

Ами аз нали това казах - "по-свестните модели"... Както и да е. Това за Олимпуса не звучи зле наистина. От тук нататък остава да се види само как се представя на практика.

artmika

Боби, ако те интересува, мога да те упътя към снимки, правени от този апарат...?
Не знам дали да ги поствам тук, щото са големички по обем

bimbargo

Ето ви снимка с Olympus C-450 Zoom
http://bimbargo75.hit.bg/P5240339.JPG
и търпеливо, че е големичка :)
По-добре мразена личност, но личност!
Аквариум

artmika

малко наблизичко ли си застанал или аз се подведох ?

Boby_

Мда, това е една много добра снимка - на фокус е точно това, което трябва, а периферията на снимката е леко размазана. Балансът на цветовете е екстра, също и контраста. Наистина е добра.  :lol:

artmika


bimbargo

Снимката е 3х optical zoom, макро режим от 15см. За съжаление при снимането на аквариума не мога да се похваля с такива успехи. Ще пратя още една добра снимка при същите условия (и ще е последната различна от аквариум)
По-добре мразена личност, но личност!
Аквариум

artmika


artmika


bimbargo

Петуниятя е божествена, браво.
По-добре мразена личност, но личност!
Аквариум

artmika