• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 13:58

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Отглеждане на дискуси

Започната от irr-lazio, 24.01.2013 10:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

irr-lazio

Здравейте,

От няколко седмици ми се върти в главата идеята да си взема една двойка дискуси. Притесненята ми в момента са дали ще мога да ги отглеждам нормално (отглеждам само, без развъждане), без да измъчвам рибките. Бих желал вашто мнение по въпроса. Аквариума е следния:

Аквариум: 220 литра - 85 дължина , 60 височина.
Осветление: 4x24W Гролукс, 2x24 Аквастар и 1x18W Гролукс. - 11 часа свети в денонощието
CO2- Система под налягане 11 часа работа в денонощието

Разстения:
hemianthus callitrichoides - От скоро започна да си прави килимчето
Явански мъх
microsorum pteropus narrow - 4-5 туфи

Грунд - 3-5мм черен кварцов пясък

Риби:
25-30 Обикновен неон
2 Анциструс
1 молинеза (предстои да стане подарък скоро)
4 САЕ

Скариди:
8 Амано скариди
3 Кристал блек

Температурата в момента я държа на 25 градуса но ако взема дискус , ще я сложа на 28-29.

Въпроса ми е дали с тези параметри, споменати по горе, мога да гледам дискуси?
Ако не, какво трябва да променя?

И най-важното,ще закача ли дискуса килимчето от hemianthus callitrichoides?

Благодаря предварително за съветите и помоща.

Поздрави.

Vodna_me4ka

Килимчето ще бъде закачено малко или много .....

ПО големия проблем според мен са кристал блак скаридите  и амановите но те не чак толкова много ..... кристал блак не понасят много високи температури а и са доста малки и стават жертви на дискусите .

Иначе като големина аквариума ти е супер за двойка дискуси.

grigor nakov

Здравей колега да си кажа моето мнение CO2- Система под налягане 11 часа работа в денонощието до сега не съм имал при дискуси и не зная как ще им се отрази,аквариума ти е подходящ за една двойка дискуси,но не повече защото ще им е тесничко,температурата трябва да ти е 29-30 градуса,скаридите ще бъдат изядени за едно денонощие,тази молинезия дето си я споменал по добре да я няма за другите риби няма проблем. Най- важното при дискусите е храната,добрата филтрация и условията дето ще живеят ;-)

borracho

Цитат на: 6ebeka - 24.01.2013 11:11
,тази молинезия дето си я споменал по добре да я няма ;-)
и защо? аз имам 3 молинезии при дискусите и не съм забелязал никакви проблеми. те понасят по-топла вода
бъди сеяч, а не разбирач!

irr-lazio

Благодаря ви за мненията.

Със сигурност молинезията ще изчезне до ден - два. По-големия проблем така както споменахте са скаридите. В аквариума има доста укрития и най-вероятно могат да се спасят за определено време, но рано или късно ще бъдат храна.
За СО2 системата, мога да я намаля до 10 часа. Нейното закупуване беше единствено за да прокарам Куба-та. Много ми се иска да си запазя килимчето....все още не съм си начесъл крастата явно с него. По-малко от 10 часа на ден, ще се отрази зле на него.

А САЕ-то проблем ли е за дискусите? Четох че ако то съжителства с по-бавни риби, може да ги нападне...


Благодаря ви още веднъж за помоща.

slavcho

Мисля, че всички растения ще ти бъдат съсипани от дискусите, ако ти харесват си вземи скаларии 4-5 бр,

xoxi

Дискусите не закачат растенията,високата температура и мръсотията ги скапва.Не си писъл какква филтрация ще ползваш. Тя е много важна защото тези риби са като прасета много ядът и много акат.Полянка пюс дискуси мног трудно понеже рибите докато са млади се хранят по 5-6 пъти на ден като има полянка трудно ще намират храната като се пръсне и ще загнива и разваля водата ,ще ти се налага да сифонираш през ден.За цо2 по добре да не рискуваш при мен в началот и аз като тебе от растителен минах на дискуси и един ден винтила се скапа и дискусите дадоха фира, но това си е твой избор успех  *THUMBS UP* Със сеато няма да имаш проблем докато е малко посл като стане 8-9 см почва да ги закача,а при обилната храна на дискусите твова ще стане за няколко месеца.

irr-lazio

Май наистина е по добре да почакам малко с дискусите. Накупих доста техника (лампи + СО2) за да се откажа от растенията толкова бързо.   :duvar: :duvar:
А според вас скалариите дали ще имат проблеми със сегашните съквартиранти в аквариума (скариди, растения, килимче...)?

xoxi

Скаридите ще си отидат,за полянката зависи как ще храниш  и от филтрацията.

irr-lazio

Филтрацията е външен филтър на Ферпласт 1100 литра в час.

Vodna_me4ka

Да не забравяме и градуса .... относно полянката хемиантус Изисквания, температура   21 - 27 °C

irr-lazio

С една дума... дилемата е полянка и скариди или дискус.
Попаднах на една тема тези дни и останах с надеждата, че евентуално може и да ми се поличи.. но оставяме го за по нататък....
http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/library/38828-april-2007-tank-month-filipe-oliveira.html

Благодаря на всички за помоща.

xoxi

На повечето такива аквариуми ,дискусите ги пускат само за снимката :wink:

Similar topics (5)

36678

Публикации: 2
Прегледи: 1899

15450

Публикации: 122
Прегледи: 63399

54048

Започната от svere


Публикации: 2
Прегледи: 2278

10964

Публикации: 6
Прегледи: 4898

49502

Публикации: 0
Прегледи: 1545