Привет,
от следващия месец пускам второ аквариумче - 160 литрово което мисля да напълня с цихлидки. Решението взех след няколко седмично наблюдение над рамирезии. Невероятно интересни, поднасящи постоянно изненади и красиви.
Моля да ми предложите няколко миролюбиви вида, които ще съжителстват помежду си, и 160 (100/40/40) литра няма да им бъдат малко.
Ммм забелязах че има и значение големината на пясъка, така че ако може да ми кажете и най-подходящата големина в мм за тези видове :) Искам да питам още 100 въпроса но първо ще ползвам търсачката на форума.
Мерси
Здрасти. Похвално, че ще търсиш. Само да спомена, че дискуси, скаларии, рамирези са все южноамерикански цихлиди и не бива да се бъркат с афиканските цихлиди. Като цяло, американските предпочитат по-мека и по-кисела вода. В една друга тема споменахме, че имаше хубав аквариум със скаларии.
(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fkoko.zadnik.org%2FRaven%2F2%2F_wn2_small.jpg&hash=e543788c6b222d27db67c6d3bbdca67d7639d2e2) (http://koko.zadnik.org/Raven/2/_wn2.html)
Рамирезите са също много красиви рибки, дискусите са по-трудни за гледане, а и по-трудно се съвместяват с растения.
От африканските цихлиди, ако си от София, лесно ще гледаш Крибензиси. Те живеят в по-мека вода, за разлика от тези в Малави и Танганайка.
Успех!
Първо избери от кой регион цихлидки искаш да гледаш. Общо взето имаш две възможности:
1. Американски: повечето малки цихлидки са от Ю. Америка . Това са Апистограмите -над 20вида, скалариите, Някои по-дребни цихлозоми и геофагуси, микрогеофагуси, нанакари и други.
2.Африкански: там има доста дребни видове... Можеш да разгледаш снимките от конкурса. Там има някои от тях. Тук също: http://aquariumbg.com/forum/viewtopic.php?t=2489
3 проблема свървани с твоя съвет :) Скалариите някак си не ме влекат. Дискуси се гледат много трудно, а сладките рамирезии живеят малко - година и половина, две най-много. Естествено за скалариите и дискусите 160 литровия аквариум едва ли покрива изискванията им.
Мисля да си оставя рамирезиикйте и да пусна още поне 2-3 вида. Общо да имам 15-16 рибки.
Надявам се на мнения по темата.
Мерси
ПС. Тони и Боби мерси видях какво сте написали след като писах моето съобщение. Може ли да ми дадете латиснките имена на апистограмите и на по-дребните "моделчета"? :oops:
Ако ще си оставяш рамирезито, много подходащи "комшии" за тях биха били всякакви апистограми - темпераментни и красиви рибки са, аз лично много ги харесвам.
Значи се спираш на Американски.
Видове много ама не се намират лесно. И аз имах мерак ама ...
Отиваш при Ицо, в Мусагеница има магазин.
По общо мнение той е американски цихлидар и го питаш :)
Хоп, намерих ги на сайта :)
А има ли от африканските които да не са толкова враждебно настроени и да са по-малки по размер?
Също за пясъка ако можете да ми кажете ще съм благодарна :)
Пфу днеска никаква работа не свърших, само по форума се ровя :)
Най-добре не смесвай цихлиди от различни хабитати - забрави засега африканските.
А за грунд можеш да изпозлваш и по-едър, и по-дребен - както си решиш, важното е материалът да е подходящ и да не е твъде дребен, че да не позволява на водата да циркулира и така да загният коренчетата на растенията.
Мерси много. Попитах г-н Гугъл за други американски видове, и ми показа поне 100-на. Вие да ми посочите още няколко по-мирнички вида от американските цихлидки които се намират в бг?
Разгледай и тези (http://images.google.bg/images?q=Apistogramma&hl=bg&btnG=%D0%A2%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B5+%D0%BD%D0%B0+%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F)
Аууу с ваше позволение да пасте един пасж от статия:
...................
Лоренц наблюдава поведението на вид силно агресивни тропически риби цихлиди и забелязва, че самците нападат други самци от същия вид очевидно като елемент на териториално поведение — т. е. отбрана на собствената територия. В естествената си среда на живот мъжкият цихлид не напада нито самки от своя вид, нито самци от други видове, а единствено мъжки екземпляри от собствения си вид. Какво става, ако всички мъжки цихлиди, внесени в аквариум, бъдат извадени, като се остави само един самец без подходящ партньор за борба? Според хидравличната теория на инстинкта потребността от агресия ще нараства, докато самецът се нахвърли върху риба, която в нормални условия не е подходящ стимул за нападение; и действително става точно така. При отсъствието на самци от своя вид мъжкият цихлид напада самци от други видове, които преди това е пренебрегвал. Нещо повече, ако всички самци бъдат извадени от аквариума, мъжкият цихлид ще започне да напада и убива и женски цихлиди.
.......................
:lol: В следствие на дългогодишни наблюдения мога да те уверя, че това са ПЪЛНИ глупости.
Това са някакви много странни и неподплатени с факти разсъждения, които дори не могат да се нарекат логични. :wink:
Ау сега забелязах Боби - 300 литра аквариум. Този 160л с 2 камъка с дупки ще ми върши ли работа и ще могат ли "мъжете" да си поделят територията, момичетата, плячката, убежищата?
Няма да имаш проблеми с агресията с южноамерикански цихлиди-джуджета (микрогеофагуси, апистограми) в 160 л. Но два камъка са малко - трябват повечко укрития.
на тези микрогеофагуси как им е латинското наименование?
Цитат на: "ivaila"на тези микрогеофагуси как им е латинското наименование?
На тези микрогеофагуси ти им казваш рамирези. :wink:
Mikrogeophagus ramirezi (синоними са Microgeophagus ramirezi и Papiliochromis ramirezi).
Ами то всичко е добре, ама аз от 1 година чакам да се появят в България някакви апистограми и досега не съм чул. Освен рамирези в Бургас до скоро имаше алтиспиноза, но нищо друго. Като предлагате на Йвайла поне я ориентирайте към нещо което може да се намери.
А заюо да не сложи момичето някакви харацинки при рамирезитата. червен неон, родостомус или нещо от сорта, комбинацията е добра, какво се хвърлихте да предлагате като няма голям избор на дребни американски цихлиди :gi
Цитат на: "discus"А заюо да не сложи момичето някакви харацинки при рамирезитата. червен неон, родостомус или нещо от сорта, комбинацията е добра, какво се хвърлихте да предлагате като няма голям избор на дребни американски цихлиди :gi
Да, това е мнооого разумно решение. И храненето през ден, например...
Ами идеята ми е във втория аквариум да имам само цихлидки. Попрочетох тук там няколко неща, виждам че ви трябват и преводи. При малко повече свободно време и първа възможност ще постна няколко.
Та "разни хора", разни мнения. Тези американски цихлиди верно освен рамирезии и апистограми надали ще намеря други. Така и така съм се сдобила с всичко освен аквариума и филтъра (дори и камъни си намерих) надявам се да ми кажете 3-4 по-кротки вида от Танганайка (явно са по-миролюбиви), които ще могат да съжителстват и няма да имам много проблеми с тях.
Мерси
Танганайка - по-миролюбиви??!? Някой нещо те е заблудил. :lol:
Там живеят едни от най-проклетите аквариумни обитатели изобщо. :lol:
А тези, които са по-спокойни като темперамент, са и по-деликатни и изобщо не са за новобранец - ако искаш да пробваш с африканци, първо понатрупай опит с Малави, пък чак след това мисли за Танганайка.
Мдам, има 100 различни мнения по тази тема. Ще взема да послушам теб (боби), явно си човек с голям опит.
Аквариума е готов 100/40/40 8 мм стъкло, заради камъните. Остана филтъра и да взема решение за цихлидките. Би ли ми препоръчал няколко модела от Малави, които се намират в Бг. Защото като се разгледах по магазините избора от американските е много малък - само 2 разновидности на апистограмите... Естествено скаларии и дискуси.
Мерси предварително
П.С Един мой познат от Русия, с който бяхме миналото лято на археологически разкопки ми каза че отглеждал Мадагаскарски цихлиди. Тези срещат ли се у нас?
Мадагаскарските цихлиди са сравнително нови за хобито изобщо - в България не съм чувал някой да ги отглежда, но е възможно и да има такива хора. Все пак едва ли ще си намериш на приемливи цени.
Повечето малавийци, които ги има в България, можеш да ги намериш при Ники Николов - ето негова оферта (http://aquariumbg.com/forum/viewtopic.php?t=2626), която е сравнително актуална.
Другата важна причина за проба с малавийци е, че по-разпространените видове са значително по-евтини от танганийците и при "гаф" няма да има толкова сериозни финансови последствия.
Боя се обаче, че 160 литра е сравнително малко за Малави, освен ако не се спреш на някои от най-слабо агресивните видове, а дори и при тях.
Все пак можеш да започнеш с една групичка от 5-6 Labidochromis caeruleus и още толкова Metraclima esthereae от която разновидност си избереш - няма да създават твърде много главоболия, ако улучиш добре съотношението мъжки/женки. В този смисъл най-удачният избор е Metraclima estherae red-blu - при тях половете се различават още от най-ранна възраст (мъжките отначало са черни, а по-късно посиняват, докато женските са жълти).
Успех!
Виждам, че темата не е нова, но викам да я разбутам :). Първо се надявам да разбера какви аквариумчета в крайна сметка са направили питащите ;-)
И след това да запитам (и да се похваля) нещо свързано с темата за миролюбивите цихлиди. Снощи от София един приятел ми донесе два чифта рамирези взети от Зоомания, доста се притеснявах, че по пътя до Шумен може да се стресират или да им се случи нещо, но доколкото виждам се чувстват доста добре.
Аквариума ми е малък - 35л, относително добре залесен. Като комшии на рамирезчетата ще бъдат 4 черни неона, 5 обикновени, група от 5 лимонени тетри, 3 грацилиса, едно SAE и едно албиносово коридорасче.
Като цяло аквариума не изглежда пренаселен, не виждам да се гонят много, но тази сутрин като огледах аквариума и забелязах, че едната лимонена тетра има проблеми с придвижването, като погледнах по-подробно забелязах, че задната й перка е повредена в долната си част :cry: .
Според вас възможно ли е някой от мъжките рамирези да я е атакувал :?:
Да, и кой е казал, че рамирезата е миролюбива :!:
Е, в сравнение с африканските цихлиди от езерата определено е миролюбива. Може даже да живее в общ аквриум, без да натвори поразии. :wink:
Цитат на: "tishovsx"Да, и кой е казал, че рамирезата е миролюбива :!:
Ами във всички мнения, които прочетох до тук в тоя форум и с всички, които говорих ми казаха, че мога да гледам рамирези и харацини. Ако не ме лъже паметта съм виждал и подобно твое мнение в подобна тема.
Не случайно съм питал много пъти, просто, защото наистина идеята беше да ги гледам заедно, според вас ще имам ли бъдещи такива проблеми?
Според мен няма да имаш проблеми. Рамирези проявяват харектер понякога, но до усложнения не съм чувал да се е стигало.
Що бе хора, дискуси не се гледат толкова трудно. :roll:
Цитат на: "danail_karadaliev"Цитат на: "tishovsx"Да, и кой е казал, че рамирезата е миролюбива :!:
Ами във всички мнения, които прочетох до тук в тоя форум и с всички, които говорих ми казаха, че мога да гледам рамирези и харацини. Ако не ме лъже паметта съм виждал и подобно твое мнение в подобна тема.
Не случайно съм питал много пъти, просто, защото наистина идеята беше да ги гледам заедно, според вас ще имам ли бъдещи такива проблеми?
Да така е, и аз ги гледам с червени неони! Имам и крибензиси, а те са си вече "побойници" :) Когато рамирезите хвърлят хайвер, ми нападат неоните, може да се прояви и агресивност с цел територия изобщо всичко може да се случи и много зависи от укритията в аквариума, :dunno
Мисля, че разбрах защо имаше такова проявление на агресивност, днес забелязвам как по-големият мъжки започна да почиства и подготвя (очевидно за хвърляне на хайвер) един от плоските камъните в аквариума. Забелязвам как гони който и да е покрай тоя камък, така че работата е ясна.
Ето тук е описано всичко :wink:
www.ramirezi.com