• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 16:39

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Жълти лабидохромиси, ама...

Започната от Гарван, 22.01.2005 06:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Гарван

Взех значи 10 жълти лабидохромиса от Ники. Рибките са около 2 см.
Обаче 3 от тях не са никак жълти, а доста белезникави! Знам, че има и такава форма (синя), макар че не е много популярна.
Въпреки всичко, не мисля че Ники е развъждал от "сините" лабидохромиси.
Дали гадините като пораснат, ще пожълтеят кат лимони или просто си има и такива по-белезникави? :?:

Boby_

Цитат на: "Гарван"Взех значи 10 жълти лабидохромиса от Ники. Рибките са около 2 см.
Обаче 3 от тях не са никак жълти, а доста белезникави! Знам, че има и такава форма (синя), макар че не е много популярна.
Въпреки всичко, не мисля че Ники е развъждал от "сините" лабидохромиси.
Дали гадините като пораснат, ще пожълтеят кат лимони или просто си има и такива по-белезникави? :?:

Това е обезцветяване в следствие на инбридинг. За съжаление се проявява при продължително кръстосване на близкородствени рибки. Според мен има лесен начин това да се избегне (и аз лично го правя), но акваристът трябва да е готов да пожертва част от поколението и в никой случай да не размножава рибки, които показват признаци на подобна мутация. Мога обаче да кажа, че в България това не се прави. Дори на този етап има спасение и то е да се внесе "свежа кръв" - понеже генът, причиняващ обезцветяването при лабидохромисите , е рецесивен, кръстоването на тези с неродствени жълти дава чудесно поколение. Но тези обезцветени рибки ще си останат такива.
Специално при тези лабидохромиси друг основен "дефект", който се появява в следствие на мутация от инбридинг, е появата на повече черно, особено по мъжките екземпляри - петна по тялото, "мустаци" над устата, изцяло черни плавници и др.
Между впрочем Ники отдавна се кани да внесе нови лабидохромис, за да не се съсипва вида, но все нещо го възпрепятства.

Гарван

Ммм... лошо, лошо. Не че толкова държа да са жълти, ама Ники твърдеше, че ще пожълтеят като пораснат...  :?

Boby_

Цитат на: "Гарван"Ммм... лошо, лошо. Не че толкова държа да са жълти, ама Ники твърдеше, че ще пожълтеят като пораснат...  :?

Не знам защо ти го е казал и какво е имал предвид. Утре ще го видя и ще го питам, ако се сетя.

Boby_

Току що питах един приятел, който има от тези същите лабидохромиси от Ники и той каза, че са се оцветили с порастването.  :roll: Така че е твърде възможно Ники да е прав, а аз да греша. Извинявай за което!

Гарван

Цитат на: "Boby_"Току що питах един приятел, който има от тези същите лабидохромиси от Ники и той каза, че са се оцветили с порастването.  :roll: Така че е твърде възможно Ники да е прав, а аз да греша. Извинявай за което!

Бе и мен не ми се вярваше ники да ме лъже. Личи си, че човека е професионалист и си държи на рибите.

Boby_

Цитат на: "Гарван"
Цитат на: "Boby_"Току що питах един приятел, който има от тези същите лабидохромиси от Ники и той каза, че са се оцветили с порастването.  :roll: Така че е твърде възможно Ники да е прав, а аз да греша. Извинявай за което!

Бе и мен не ми се вярваше ники да ме лъже. Личи си, че човека е професионалист и си държи на рибите.

О, не, не те лъже в никакъв случай. Въпросът е дали си е оставял за него си от тези и дали самият той знае какво става с окраската им, като порастнат. Ако не е, може да предполага, че ще се оцветят.

Boby_

Днес питах Ники за тия лабидохромиси. Не успяхме да го обсъдим в подробности, но той казва, че според него ще се оцветят, като порастнат, а аз все още не съм убеден в това. В крайна сметка само времето ще покаже кой крив и кой - прав, стига да имаш нужното търпение.  :wink:

Гарван

Цитат на: "Boby_"Днес питах Ники за тия лабидохромиси. Не успяхме да го обсъдим в подробности, но той казва, че според него ще се оцветят, като порастнат, а аз все още не съм убеден в това. В крайна сметка само времето ще покаже кой крив и кой - прав, стига да имаш нужното търпение.  :wink:

Мерси, че си се сетил. Ще ги изчакам и ще видим.  :wink:

Проблема е в това, че ако ми се развъдят, не е хубаво да се продължава мутацията. Не мисля да ги развъждам комерсиално, но и на приятели да ги раздавам, пак не е добре.

Но щом Ники смята, че ще пожълтеят, сигурно е така.

etg

Не се притеснявай, ще пожълтеят.
Моите са на 2 год. , бяха бледи като малки, сега имат хубав, наситен жълт цвят.
Другото което ти написа Боби за черните петна също е вярно, но стига да не самного не е толкова страшно. :lol:
Гледай ги с кеф, между другото забелязах, или при мен поне беше така растат малко по-бавно от другите Мбуна, и това да не те притеснява. :wink:

Boby_

Цитат на: "etg"Не се притеснявай, ще пожълтеят.
Моите са на 2 год. , бяха бледи като малки, сега имат хубав, наситен жълт цвят.
Другото което ти написа Боби за черните петна също е вярно, но стига да не самного не е толкова страшно. :lol:
Гледай ги с кеф, между другото забелязах, или при мен поне беше така растат малко по-бавно от другите Мбуна, и това да не те притеснява. :wink:

Е, щом има човек, който говори от личен опит, значи моите теоретични разсъждения са оборени.  :lol:
А това, че растат бавничко, е вярно. Другата подробност е, че растат на "тласъци" - могат да не мръднат и със сантиметър в продължение на месеци и после само за няколко седмици да дръпнат с 2-3 см.

etg

ЦитатДругата подробност е, че растат на "тласъци" - могат да не мръднат и със сантиметър в продължение на месеци и после само за няколко седмици да дръпнат с 2-3 см.

Това е много вярно. Направо ме шашкаха понякога  :shock: .
Тъкмо бях решил ,че са изтърсаците на аквариума (близо два пъти по-малки от другите) и те като дадоха зор , направо не е истина :roll: .
Иначе са много красиви.

веско

Я да взема и аз да споделя скромния си опит.При мен церелосите също са най-бавно растящите риби,докато венустосите са на другия полюс :lol: Учудващото при венустосите е че се оказаха доста миролюбиви което ме изненада.Най-агресивните ми риби са ломбардитата,постояно се дръвчат на другите и не им дават да спрат на едно място.Другото нещо което ме учудва е че не закачат валиснерията и засега тя се развива чудесно.

etg

ЦитатУчудващото при венустосите е че се оказаха доста миролюбиви което ме изненада
Спокойно ще дойде и техния час.
Аз съм забелязал, че при по-едрите риби,  поради по-късното навлизане в полово зряла възраст агресивното поведение се проявява по-късно (не при всички разбира се, имам два цитринелума , които и от малки се проявяват, от сега се плаша какво ме чака) :? .
Аз венустуси нямам , но моето крабро, както си едрееше ден след ден беше една от най-хрисимите риби. То и сега не е кой знае какъв агресор на фона например на мъжкия ауратус, но ако реши да се намеси се усеща :twisted:

Boby_

Цитат на: "веско"Я да взема и аз да споделя скромния си опит.При мен церелосите също са най-бавно растящите риби,докато венустосите са на другия полюс :lol: Учудващото при венустосите е че се оказаха доста миролюбиви което ме изненада.Най-агресивните ми риби са ломбардитата,постояно се дръвчат на другите и не им дават да спрат на едно място.Другото нещо което ме учудва е че не закачат валиснерията и засега тя се развива чудесно.

Венустосите не са агресивни, те просто са хищни.  :wink: Това е важна разлика. Ломардитата гонят и бият съперника, докато за венустоса има два вида риби - такива, които са достатъчно големи, за да не могат да се ядат и такива, които не са. Ако в даден момент в аквариума има риба, която е достатъчно дребна, за да е жертва на венустоса, можеш да си сигурен, че той няма да я хапе по плавниците, а просто ще я изяде. Може даже да не забележиш. Затова внимавай с разликата - ако имаш риби, повече от два пъти по-дребни от венустосите, смятай, че са застрашени.

Similar topics (1)

9115

Публикации: 8
Прегледи: 4344