• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 12:08

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Джуджета

Започната от torsade, 22.01.2007 22:05

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

torsade

Какво означава цихлида–джудже?
от Neil Lilliedoll

Какво всъщност представляват цихлидите-джуджета? Параметрите, които могат да се използват за установяване дали дадена цихлида попада в тази категория, са обширни и най-малкото сложни. Трябва да се отбележи, че определянето кои точно цихлиди са джуджета, е трудно. Обаче, за да мога да направя списък от видове и родове, които попадат в тази група, ще се опитам да дам формула, която да върши работа.

Винаги съм се чудил защо някои риби са считани за джуджета, а други с подобен размер не са. Ако сравните в различните книги за цихлиди-джуджета, ще откриете много съвпадения, но също и доста различия в рибите, които представят. Не е толкова учудващо, че дори авторите на ,,Американски цихлиди І – Цихлиди-джуджета" Хорст Линке и Волфганг Стек? (Steack) признават неяснотата. ,,Малки цихлиди с максимална дължина 10 см, по изключение до 12 см, акваристите обикновено поставят в групата на цихлидите-джуджета". Несигурността расте допълнително в продължението – ,,Въпреки, че това изглежда ясен критерий, опитът показва, че проблем все още съществува, доколкото много видове не превишават посочените размери в диво състояние, но в домашния аквариум стават значително по-големи".

Изглежда широко прието, че всички риби в родовете апистограма, апистограмоидес, биотекус, креникара, дикросус, микрогеофагус, нанакара и тениакара са джуджета. Нещо повече, тези риби се смятат за джуджета, живеещи в мека вода и всички са от Южна Америка. Но те не са единствените меководни джуджета от Южна Америка. Допълнително има някаква подвеждаща квалификация в универсалното им наричане с определението ,,меководни". Много от видовете в тези родове произхождат от хабитати с неутрална или относително твърда вода. В миналото изглежда широко е било разпространено схващането, че тези малки меководни риби са единствените законни цихлиди-джуджета. Според мен това е далеч от истината. Всъщност цихлиди-джуджета има на няколко континента и естествените им биотопи имат широк спектър на химичния състав на водата.

Разбирането защо бихме искали да наречем дадена риба или група цихлиди джуджета (отделно от ясната ихтиологична категоризация) може да се окаже полезно при разработването на методологията на разграничаване. Какво е това нещо в цихлидите-джуджета, което според акваристите ги прави различни и специални? Размерът със сигурност допринася много. Името ,,джудже" по подразбиране носи в себе си ясна връзка с понятието за размер, но има нещо много повече от големината.

Възможно е да се изследват един по един всеки род и да се въведе независим критерий за  границата на размера, разделителната точка, от която видът може да се смята за цихлида-джудже. Обаче според мен на този подход му липсва цялостна последователност за лесно определяне от обикновения акварист. В тази статия не претендирам за висока научност, нито пък очаквам приложените аргументи да станат общоприети. Това, което предлагам, е метод за разбиране на различни качества на цихлидите, с които избираме да работим и да се забавляваме. Прилагането на дадените насоки ще придаде по-критична оценка на цихлидите като цяло и надявам се, ще помогне да се разберат изискванията при тяхното отглеждане, към което всички акваристи се стремим.

Въпреки, че цихлидите са енергични риби и могат да пораснат до значителни размери в плен, средният им размер в диво състояние е първият и основен довод в определянето им като джуджета. Размерът на аквариума, начина на хранене, химичните и други свойства на водата (рН, GH, KH, проводимост, чистота, температура, движение и др.), съжителите в аквариума, осветлението и инфраструктурата имат отношение към размера, който цихлидите в края на краищата ще достигнат в плен. Типът на рибите, отглеждани с даден вид цихлиди, със сигурност влияе на тяхната сигурност или несигурност и може да повлияе растежа им. Едва ли някой може точно да каже каква роля върху цялостното развитие на цихлидата имат липсата на хищници, на междувидова агресия или наличието на географски ,,неподходяща" риба, която не се среща в естествената им среда.

Въвеждането на началният критерий за размер е задължително, но е само първата стъпка в определянето на статуса на дадената риба. Това, обаче, е най-важната стъпка и изисква изследването на няколко характеристики. Комбинирането на всички от следващите четири критерия е необходимо за определяне на стандарта за размер на цихлидите джуджета.

1.   Мъжките  могат да са не по-големи от 14 см в естествената си дива среда. Тази дължина позволява да бъдат включени и по-едри риби, но е зависима от другите критерии.
2.   Женските могат да са не по-големи от 12 см в дивата природа, без значение от съотношението им с мъжките от техния вид.
3.   Размерът, при който настъпва половото съзряване, трябва да бъде 10 см за мъжките и 8 см за женските.
4.   За оценка на по-едрите кандидати, които се доближават (в рамките на 2 см) до границите на размера, малката ширина на тялото трябва да създава впечатление за по-малък размер. Това значи, че дългите риби не трябва едновременно да са прекалено високи или широки. Отличен пример за това са дискусите – те до голяма степен покриват критериите за цихлиди-джуджета. Обаче телата им са  твърде високи, за да се включат в групата, въпреки че максималната дължина на женските в диво състояние е 12 см. Докато мъжките креницихла регани (една от щуковидните цихлиди-джуджета) достигат 13 см, но изглеждат по-малки заради тънкото си тяло.   

Ако горните изисквания за размер са изпълнени, можем да разгледаме няколко други фактора, които трябва да бъдат отчетени, преди да сложим на дадена цихлида печат ,,джудже".  По-долу е списъкът с критериите, които могат да се използват във връзка с тази проста формула:

,,Ако цихлида с подходяща дължина и размер отговаря на поне 4 от 8-те критерия в списъка и не нарушава повече от 2, може да се смята за джудже."

Тази формула е свързана с общите качества на даден вид, а не с изключенията при някои индивиди. Поради това, че е свършена малко работата при толкова много видове цихлиди, е въведен смекчен стандарт от 4 попадения или 2 пропуска. Всички тези критерии са свързани с поведението на цихлидите (териториалност и агресивност) в плен и с възможността им да водят относително мирен живот в аквариума по време на периодите на размножаване и извън тях. 

1.   Никакви или минимални поражения по живите растения.
2.   Никакво или минимално ровене на субстрата. Това не включва свързаното с размножаването ограничено копаене на дупки. 
3.   Могат да се отглеждат индивидуално с други цихлиди. Това означава, че единичен екземпляр може да бъде държан с друг вид цихлиди.
4.   Минимален хищнически инстинкт. Това означава, че трябва да имат хранителни изисквания, които не включват съквартирантите им в аквариума, както и да допускат съжителство с не-цихлиди (виж точка 5).
5.   Могат да се отглеждат със страхливи риби. Това предполага да не убиват редовно другите риби извън времето на размножаване.
6.   Мъжките и женските от този вид могат да се отглеждат заедно.
7.   Могат да се развъждат в аквариум с размери 75 х 30 см (75 литра), въпреки че по-големи квартири биха били по-подходящи.
8.   Подрастващите могат да се отглеждат заедно в група почти до съзряването. Някои подрастващи цихлиди започват да се изяждат и убиват още в млада възраст (напр. различните видове от род хемихромис показват канибализъм щом достигнат 2-3 см).

Въпреки, че чернопоясните цихлазоми отговарят на критериите за размер, те са твърде войнствени, за да бъдат причислени към джуджетата. Други цхлиди са по-гранични от гледна точка на тяхното повдение и трябва внимателно да бъдат изследвани за възможността да паснат в представената схема за определяне на джуджета.

Стандартът за цихлиди-джуджета общо взето включва риби, отговарящи на критериите за размер, които не убиват другите риби в аквариума и не разрушават самия аквариум. Те са приемливи кандидати за залесен аквариум и не трябва да имат порочни качества, препоръчващи самотно съществуване.

Цихлидите са интересни с тяхното поведение, включително с тяхната териториалност, агресивност и начини на размножаване. Цихлидите-джуджета имат повечето от тези особености, но на ниво, което ги прави по-подходящи за живот в домашния аквариум. Изглежда очевидно, че си струва да се знае какво точно е цихлида-джудже.
Охлювът не ни е враг!

Boby_

Готова е и тази, илюстрирана и редактирана от мен. ;-)

http://www.aquariumbg.com/forum/index.php?topic=6099.0

Similar topics (4)

27552

Започната от nikan


Публикации: 6
Прегледи: 6504

52020

Започната от metcheto


Публикации: 5
Прегледи: 4316

25648

Публикации: 8
Прегледи: 4895

39445

Публикации: 3
Прегледи: 3635