• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 09:23

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Риба-папа

Започната от Thor, 29.10.2004 15:24

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Thor

Привет на всички любители (а и по-напреднали) акваристи!;-)))
Имам следния въпрос - на кои риби казвате риба-папагал?
Виждам, че някои имат крайно негативно отношение (Боби например) към тях и ми стана любопитно за коя рибка става въпрос!
Искрено се надявам това да не са пурпурните пелвикахромиси (т.н. крибензиси), защото са ми любимци!;-)))

Boby_

Папагали казват на два вида - единият са именно Pelvicachromis pulcher или постарому крибензис. Това си е съвсем нормален вид западноафриканска цихлида и отношението ми към нея е също толкова нормално.
Другият "папагал" е онова, на което американците казват "Blood red parrot" и което си няма научно име. Това е гаден хибрид между два вида централноамерикански цихлиди и изглежда ужасно тромаво и неприятно - устата му е като човка, опашка практически няма и плува тромаво и трудно. Подобен изрод не би оцелял и десет минути в естесвената среда на някой от родителите си (защото той самият си няма такава). Точно това е основната причина за крайно отрицателното ми отношение към тази риба и към хората, които я размножават и търгуват с нея.

Thor

Благодаря за отговора, Боби!
И аз си помислих, че не може да става дума за крибензисите, но исках да бъда сигурен!