• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 19:34

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Защо скаларията ми престана да се храни? 2

Започната от mihalev.p, 21.10.2010 23:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

mihalev.p

Здравейте,

имам проблем с едната склария (бяла), която от няколко дни отказва да се храни и диша много учестено и страни от другите рибки. Главата й сочи нагоре. Изчетох темите с подобни порблеми - не се забелязват слузести изпражнения, нито дупки по главата. Възможно и е да е глътнала нещо? Изглежда, че се мъчи, можете ли да ме посъветвате нещо?
Водата смених преди около 8 дни. Храня ги с една и съща храна, откакто ги имам.

Рибите, както и акрариумът са ми подарък, знам, че някои видове не са много съвместими, но вече половин година си живеят добре заедно. Ето и информация за аквариума:

Обем на аквариума: 85 л

Височина: 37

Грунд
Дебелина на дъното: в задната част ок. 5 см, ж предната 1 см
Размер на камъчетата: от 3-5 мм

Осветление: 36

Филтрация
Аераторна помпа (с гъба)
Вътршен филтър л/ч:600 /ч


Филтрите работят непрекъснато.

Дата на стартиране на аквариума: април 2010

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:
(смяна на голямо количество вода, спиране на тока, пускане на система за CO2 или нов филтър)
спиране на тока преди седмица за около 5ч.

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: не

Вода
Сменям по 10 литра на всеки 10 дни.
При смяната: Водата е престояла. Водата е със стайна температура.
Температурата на водата в аквариума е 24 градуса.

Храна
Видове храна: тетрарубин, тетрамин
Колко често храните рибките си: 1 път на ден
За колко време рибките изяждат порциите си: 2 мин

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения: 40
Колко % от дъното са бързо растящи: 20
Колко плуващи: 0

Риби:
Полово зрели(видове, брой):
Млади риби(видове, брой): 2 трихогастера, 1 хелер, 1 плата, 2 лири, 4 скалари и 2 неизвестни
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): няма

Предварително благодаря за полезните съвети. Дано да успея да помогна на рибата.

Alexfield

Ето какво виждам да не е наред:
- 24 градуса - скалариите се чувстват добре на около 27 градуса
- 10 литра на всеки 10 дни - трябва да сменяш по 25-33% на 7 дни, а при 85 литра аквариум това прави 20-30 литра на седмица.
- писал си че рибите ти са млади, но това значи, че въпреки, че в момента може да не е претоварен аквариумът, като растат може само да се претоварва все повече.
Според мен имаш прекалено висока концентрация на нитрати. И това е проблемът ти засега. Ниската температура - също.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

mihalev.p

Много благодаря! Ще го коригирам. Също исках да попитам за един камък, който използвам за декорация - речен е, избран и обработен е според висички критери, описани във форума, но горната му част започна след няколко месеца да позеленява/почернява. Възможно ли е това да вреди на рибите? А за скаларията, струва ми се, че от едната страна към корема има много лека издутина. Мога ли да направя нещо повече освен да коригирам температурата и да сменя водата?

MeTogu

След като смениш 25% вода,изплакни филтърния материал и покачи температурата плавно на 27 градуса.След това остави рибите 1-2 дена гласдни ( всичките ).Аерарирай добре.Камъка най-вероятно запова да хваща водорасли,което само по себе си не е опасно за рибите,но това може да осначава 2 неща.
1.Камъка е близко до светлината и зеленясва от лампите.
2.Имаш много нитрати и фосфати и започава четната брада.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

mihalev.p

Благодаря за ценните съвети! Смених водата, покачих температурата, но рибата диша още по-учестено. Някакви други идеи? Много ми е неприятно да я гледам така.

Alexfield

Възможно е да си вдигнал температурата прекалено рязко и рибата да се е стресирала. Възможни са и куп други работи. Малко е информацията, за да може да се прецени.
Премери си параметрите на водата и ги дай тук:
pH, KH, DH, NO2, NO3
Ако нямаш тестове и не искаш да купуваш, занеси малко аквариумна вода в някой голям магазин - в повечето предлагат тази услуга: тест на водата срещу левче.

Ако имаш възможност прави всеки ден смяна на вода: 10 литра. Това би трябвало бавно да норамализира ситуацията. Но без конкретни параметри на водата не е много ясно дали съветите, които давам са добри.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

rakim

Бледи изпражнения и учестено дишане.Има втрешни паразити според мен.Едно от леченията е с трихомонацид,напиши в търсачката и виж.
540л Южна Америка

Similar topics (5)

35481

Публикации: 4
Прегледи: 4311

25582

Публикации: 46
Прегледи: 16665

11384

Публикации: 3
Прегледи: 4906

4334

Публикации: 8
Прегледи: 4203

48495

Публикации: 3
Прегледи: 1906