• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
22.05.2024 09:08

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Умираща Златна Рибка

Започната от bugys, 01.04.2012 13:39

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bugys

Здравейте,
Това ми е първа тема за това моля да ме извините предварително за глупостите...
Купих аквариум 20л преди 2 седмици и съответните продукти на Сера за старт: Един за чешмяна вода - нормализация, един с бактерии - био филтър + нагревател + помпа + осветление.
Приятел ми даде кофа с водорасли и така стартирах. (2 златни, 1 телескоп, 1 сом + 2-3 модела охлюви)
Всичко беше наред докато преди 5 дена не забеляза че по телескопа и едната златна има бели точки тип пясък. Купих Сера Протазол и сипах една доза. Смених 80% от водата на другия ден и точките и по двете риби изчезнаха НО. От тогава златната сви перки, стои на едно място, понякога в ъгъла с главата нагоре успоредно на нагревателя. Не яде и не сере. Вчера видях първото черно петънце отстрани а днес по всички перки има черно оцветяване и я намерих да лежи на камъните... Извадих я и пускам снимки. Предполагам е късно за лечение но поне какво е и как да предпазя другите риби?

На една от снимките се вижда черно петно и на хрилете...







Обем на аквариума: 20 л.

Височина: 25 см

Грунд
Дебелина на дъното: 4 см.
Размер на камъчетата: дребни.

Осветление: да

Филтрация
Аераторна помпа (без гъба): не
Аераторна помпа (с гъба): ДА
Вътршен филтър л/ч: 200
Външен филтър л/ч: не
Система за СО2: не

Филтрите работят непрекъснато

Дата на стартиране на аквариума: преди 2 седмици

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: SERA Protazol  преди 4 дена

Вода
Сменям по 30 (процента) на всеки 4 дни.
При смяната: Водата е престояла и с добавен препарат SERA за моменталерн старт. Водата е с температура 24-26 градуса.
Температурата на водата в аквариума е 26 градуса.

Храна
Видове храна: Бели замразени червей + храна на люспи за златни рибки
Колко често храните рибките си: веднъж на ден
За колко време рибките изяждат порциите си: 2-5 мин.

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения:20
Колко % са бързо растящи: 2
Колко плуващи: 1

Риби:
Полово зрели(видове, брой):
Млади риби(видове, брой): 2 Златни, 1 Телескоп, 1 сом

excess

Колега, златните рибки се гледат до 22 градуса температура на водата виж тази статия http://aquariumbg.com/fish.php?fish=349

bugys

Ами ще намаля температурата веднага, но гледам че другата златна и телескопа са в перфектна за сега кондиция...

VenusVicious

Хубаво си я отделил, ама що в буркан? Така още по-зле ще стане....Черните петна може да са от липса на кислород, което се влияе от температурата на водата...Намали я и сложи болната рибка в по-широк съд!

zariio

Като цяло в 20 литра и една златна не можеш да гледаш нормално.Или вземи по-голям съд или се насочи към рибки изикващи по-малки аквариуми.За сегашния ти проблем подозирам че не се е зъвъртял нормален цикъл и оттам ти идват проблемите с рибите.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

bugys

Само за снимките е в буркан... иначе е в готина прозрачна 10 л кофа...
Температурата е намалена на 21 градуса. Слагам 3 снимки на 20 литровия (знам че е малък чакам 50л) за по голяма яснота.
Дали от липса на кислород могат да ся появят тези черни петна... и защо на другите им е ОК ако е заради кислорода?






VenusVicious

Предполагам...Някои от златните рибки им се появяват черни петна от липса на кислород или от стрес. Няма смисъл да чакаш, започвай 50 литровия и се консултирай с другите от форума, които се занимават със златни.

aquarium.fan

Този аквариум е малък за златни, прочети статиите за азотния цикъл и смяната на вода.Обогатяването с кислород от въздуха се осъществява най-добре от движението на водните пластове на повърхността-вдигни помпата така, че изходящата струя да е близко до повърхността или на самата повърхност и  да виждаш как движи повърхността.Темпаратура 20-21 градуса е добра за рибките ти -при по-ниска темпиратура насищането с кислород от въздуха е по-голямо. Прегледай пак рибките за следи от бели точки-ихтиофтириус и провери дали си провел лечението правилно, намали храната.
Това е засега-чети-тук има достатъчно информация.
Райко може да ти даде насоки за превенция по-нататък.
Пиши, ако има развитие, дано да е в положителна посока.
Успех!

Genadig

За златни рибки тези растения не са подходящи, изобщо без растения всичко е ок...а и толкова малък литров аквариум за тези животинки направо е мъчение...аз гледам 2 рибки в 130литров...
Знам знам...от истината боли и за това не ме харесвате...Много истини казах... :)))))

bugys

Всеки казва аквариума малък. Но моите са по 4-5 см. Нали стават до към 20см. Не мога да си представя 2 5 сантиметрови рибки в 120 литра? не е ли малко празно покрай тях?

tahio

Цитат на: bugys - 01.04.2012 17:10
Всеки казва аквариума малък. Но моите са по 4-5 см. Нали стават до към 20см. Не мога да си представя 2 5 сантиметрови рибки в 120 литра? не е ли малко празно покрай тях?
Не е. Даже ще им е тясно.

Genadig

Ако искате риБките ви да станат от малки по-големи това се дължи на правилното отглеждане в правилния аквариум....
Знам знам...от истината боли и за това не ме харесвате...Много истини казах... :)))))

BatV

Растенията с нищо не пречат. Проблема идва, като почнат да растат рибите и се научават да ги пасът и тогава забравяш за растения. Твоите са още малки рибки , така че не бой се .
Обема наистина е притеснителен обаче.
Ако искаш да ти пораснат поне малко рибките и да имат развитие - в 50л аквариум трябва да оставиш  две.
Един ден от седмицата ги държиш гладни задължително. Аз понякога и два ги държа - здравата рибка е гладната рибка.
Редовни смени с престояла един ден вода и забравяш за всякакви химии.
При златните се случва често, някоя да не се чувства комфортно - но след време им минава, при правилна поддръжка на аквариума. Не са ти нужни препарати.
Това са едни от най- издръжливите рибки.

Аз гледам 4бр. в 150л. вече 3години и повярвай вече не  е никак "празно".
Ето как е изглеждало "преди": http://aquariumbg.com/forum/snimki-na-akvariumite-na-chlenovete-na-kluba/noviyat-setup/msg255531/#msg255531
А в петък-събота ще пусна снимки "сега" да разбереш за какво говоря.

BatV

Готово. Сложих две актуални снимки в темата от горната връзка. *DRINK*

bugys

Вече съм с 50 литров. Имам една златна и 4- неона. Въпроса е може ли да сложа още нещо...

Similar topics (5)

3821

Започната от joyboy


Публикации: 39
Прегледи: 18809

14694

Публикации: 15
Прегледи: 8397

23483

Публикации: 1
Прегледи: 3565

9610

Публикации: 2
Прегледи: 2622

54430

Публикации: 22
Прегледи: 7646