• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 20:08

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

РИБИТЕ МИ УМИРАТ ЕДНА ПО ЕДНА...

Започната от EL_CORAZON, 17.11.2010 11:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

EL_CORAZON

Здравейте!
Моля ви помагайте...


Обем на аквариума:...........300 л.

Височина:...........60 см.

Грунд
Дебелина на дъното:...........4-5 см.
Размер на камъчетата:........... дребнички

Осветление:........... 2 пури

Филтрация
Аераторна помпа (без гъба):...........
Аераторна помпа (с гъба):........... 2 броя
Вътршен филтър л/ч:...........
Външен филтър л/ч:...........
Система за СО2:.........

Филтрите работят непрекъснато!

Дата на стартиране на аквариума: преди месец и половина

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:
(смяна на голямо количество вода, спиране на тока, пускане на система за CO2 или нов филтър)
........... така.. преди известно време взех растения от чужд аквариум, на мои приятели, които не отдавна имаха болни риби (това за мен е вероятната причина заразата да навлезе и в моя аквариум..). Растенията престояха около 3 дни при моите риби и драмата започна.. Извадихме растенията, рибите продължаваха да умират, буквално за часове..! Последва смяна на почти 90% от водата (преди 2 дни). Дадоха ми Трипафлавин - сипах 90 капки вътре според указанията. Други промени няма..
Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни:........... Трипафлавин

Вода
За сега освен тази смяна, за която споменах - друга няма - водата ми е бистра
При смяната: Водата е от чешмата направо! (грешка - знам, но при стартирането на аквариума постъпих по същия начин, дори пуснах рибите почти веднага и нямах никакви проблеми!) Водата е с температура 22 градуса.
Температурата на водата в аквариума е 26-27 градуса.

Храна
Видове храна:........... чернодробна само за сега, мисля да сменям..
Колко често храните рибките си:...........веднъж дневно
За колко време рибките изяждат порциите си:........... бързо, около 3 минути

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения:........... нямам живи растения, само изкуствени
Колко % от дъното са бързо растящи:.........
Колко плуващи:..........

Риби:
Скаларии - 2 бели, 2 черни и 2 петнисти така да ги нарека.. (нямам представа дали тези разновидности на окраската ги отличават по вид)
Хелери - 4 червени, 1 черен, 1 бял (само те останаха)
Молинезии - 4 жълти, 3 черни (и от тях имаше жертви)
Данио - около 20-тина (червено и синьо) - те също са жертви на болестта
Гупи - 15-тина
Акули - 2 бели
Неонки - 7
Сомчета - 7 (1 малък анцитрус и 6 сини малки сомчета)
Охлювчета - 2
Бета една мъжка имах и една сутрин я заварих с половин опашка, по късно умря...
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой):........... 2 бети - мъжка и женска - мъжката в момента се движи по повърхността, легнала настрани и ми се струва, че побелява от едната страна.


Това е.
Забелязвам побеляване около устата при някои риби, сед което умират.. При други пък една от перките закърнява... на бетата както казах и се разпадна опашката.. (в тази връзка възможно ли е скалариите да са я хапали, защото забелязвам, че сега шарените и черните скаларии похапват двете нови бети   *mda*)

Ясно ми е, че съм допуснала много грешки, но ще съм ви благодарна, ако ми помогнете да спася рибките.

kapacitet

Здравей,

и добре дошла във форума. За жалост положението е малко стряскащо и стабилизиране няма да стане много лесно. Като за начало можеш да започнеш с прочит на всички теми намиращи се в менюто, което излиза в лявата страна на сайта.
Какво е положението при теб в момента:
голям обем
много риби
никакви живи растения ( имало е пластмасови ) 
никаква филтрация ( аераторна помпа сгъба може да филтрира 20 литра аквариум но не и 300 )
смяна на вода никаква ( за месец и половина веднъж 90 %, а се сменя всяка седмица по 30 % )
За мен лично има само едно решение и то е рестарт. Вадят се всички риби, промива се грунда, пълни се аквариума с вода, пуска се нормален филтър подходящ за 300 литра аквариум, засаждат се растения- живи и започва двуседмично чакане. След 10-тина  дена може да се започне с постепенно пускане на рибки.
В твоя случай не ми е много ясно как ще стане всичко това поради голения брой риби и видимо вече нездравословното им състояние. Ако се абстрахираш от факта, че рибите си отиват една по една, отивай в магазина, хващай една кофа растения и един външен филтър и се надявай жертвите да са възможно най- малко.

Успех

wire

Тази чернодробна храна цапа много! Без филтър, растения и си пуснала рибите веднага.. =-O Колегата горе ти е писал как да направиш като за начало. Затова първо се чете, а не после защо ми умират рибите... *NO*
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!  *CRAZY*

EL_CORAZON

Така си го представях и аз...
Не виждам къде ще държа рибките при евентуален рестарт на аквариума.. а и не знам дали бих пуснала оцелелите обратно предвид мисълта, че е възможно да е някаква гъбична инфекция и вероятността да се разнесе отново :(

Остава ми значи втория вариант - нов филтър, живи растения и вероятността все пак някои от рибоците да преодолеят ситуацията.. До тогава естествено никакви нови обитатели. Макар, че силно се съмнявам да оздравеят. Много бързо загиват рибките, адски неприятно е... от първия ми пост до сега мъжката бета вече я няма- тялото и стана на бели петна.. Единствено скалариите и неонките са войни.. за сега

Четох темите за видовете болести и т.н., но само се обърках още повече.. При мен явно положението е комплексно и необратимо най-вероятно заради множеството ми грешки от стартирането на аквариума до сега..

Очевидно с лекарства няма да стане.


Благодаря за коректния отговор! *THUMBS UP*
Ще пиша по- нататък какви съм ги свършила..
: 17.11.2010г 14:02ч
Цитат на: wire - 17.11.2010 14:52
Тази чернодробна храна цапа много! Без филтър, растения и си пуснала рибите веднага.. =-O Колегата горе ти е писал как да направиш като за начало. Затова първо се чете, а не после защо ми умират рибите... *NO*

Имам филтър, но явно не е достатъчен за този обем.
Чернодробната храна ще я сменя.
Растения ще сложа, и ако трябва ще рестартирам...

Въпросът ми беше насочен по- скоро към това, дали мога да ги спася при възникналото вече кофти положение и на какво се дължи то... но явно няма да стане!


kapacitet

ЦитатВъпросът ми беше насочен по- скоро към това, дали мога да ги спася при възникналото вече кофти положение и на какво се дължи то... но явно няма да стане!

Ще стане, но няма да спасиш всички. След като нямаш възможност да извадиш рибите и да рестартираш аквариума се опитай да стартираш сегашното положение. А това ще стане с доста бързорастящи растения, подходящ филтър и по- често опресняване на водата. Ако някой от колегите живеещи в град София ти даде няколко пъти вода от вече "работещ" аквариум ще стане още по- добре. Рибите за които видимо няма спасение и не ти се гледа как умират, аз лично бих вадил в торбичка с вода и във фризера. За мен лично друго решение няма.

NO CARRIER

Най-важното - спри всякаква храна за една седмица.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

EL_CORAZON

Така.. сдобихме се с филтър Sacem maraton 1000
Утре взимаме растения (повечко бързорастящи, до колкото съм разбрала :-))
Спираме храната! *THUMBS UP*

След 3-4 дни мисля да подмениме и 1/3 от водата поне..
Лекарства повече няма смисъл.... четох някъде за сол, но не знам дали да рискувам.

Пък да видим..

Много Ви благодаря!

kapacitet

Цитатчетох някъде за сол, но не знам дали да рискувам.

Сол да, но само в салатката за вечеря. Ако искаш на фона на всичко да мариноваш рибоците слагай и сол.
Колкото до храната NO CARRIER е много прав. Рибите могат да издържат доста дълго време без храна така, че не се притеснявай.

raiko

Цитат на: EL_CORAZON - 17.11.2010 11:54
...Забелязвам побеляване около устата при някои риби, сед което умират.. При други пък една от перките закърнява... на бетата както казах и се разпадна опашката..
Това са характерни симптоми за бактериално заболяване. Ефективно лекарство е Aquafuran  на фирмата Aquarium Munster.

kapacitet

ЦитатЕфективно лекарство е Aquafuran  на фирмата Aquarium Munster.

Еееее браво, тези ми били комшии и аз да не знам. Къде ги набара тези продукти.  *DRINK*

EL_CORAZON

Оле!
Рибките живнаха! :-)

Филтъра работи перфектно, сложих вътре и малко активен въглен..
И така от 3 дни насам нещата се понормализираха.
Даже си имаме доста бебета гупички в малкия аквариум...

Помощта наистина ми беше от полза! *DRINK*

Само още 2 въпросчета - на колко време трябва да почиствам филтъра? (той обръща 1000л. вода на час)
И кога да махна активния въглен и вреди ли той на рибките, ако го използвам постоянно?

tomatomov197

  Да , махни го . Той се използва при стартиране .
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

iek

Не е необходимо да се маха въглена, той не вреди на рибите, може дори да си го подменяш всеки месец- по 50-100мл на всеки 100л вода. Канистърът трябва да се почиства на 3-4 месеца или при значително спадане на дебита.

Similar topics (5)

26170

Публикации: 15
Прегледи: 10034

6999

Публикации: 7
Прегледи: 6701

58612

Публикации: 9
Прегледи: 4305

5476

Започната от angel_88


Публикации: 7
Прегледи: 4392