• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 13:23

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Рибите ми умират!

Започната от melissa, 26.05.2013 13:38

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

melissa

Добър ден! Пак съм аз! Имам нужда от помощ! Отново ми умират рибите, предимно гупите, като първо се залежават на дъното! Не съм забелязала петна по тях или мехури или някакви други белези за болест. Просто се залежават, нямат сили да отидат до повърхността, но се хранят, като пусна ганули за дънни рибки. Ето характеристиките на аквариума:

Обем на аквариума: 80 литра

Височина:45см

Грунд
Дебелина на дъното: 2 см
Размер на камъчетата:около 4 мм

Осветление:10 W (временно, понеже другата лампа се счупи)

Филтрация
Аераторна помпа (без гъба):...........
Аераторна помпа (с гъба):........
Вътрешен филтър л/ч:300 л/ч (комбинирано е помпа + филтър)
Външен филтър л/ч:...........
Система за СО2:........

Филтрите работят непрекъснато

Дата на стартиране на аквариума:29 януари (направих един рестарт преди около 2 месеца и нещо, понеже аквариума се беше спукал)

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:
(смяна на голямо количество вода, спиране на тока, пускане на система за CO2 или нов филтър)
....

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: .....
Вода
Сменям по 25-30 литра (1/3) на всеки 10 дни.
При смяната: Водата е престояла. Водата е с температура 25 градуса.
Температурата на водата в аквариума е 26 градуса.

Храна
Видове храна:храна на люспи, дафния, меки гранули, някаква храна, която е с риба, скариди, артемия и ракообразни
Колко често храните рибките си: веднъж на ден
За колко време рибките изяждат порциите си:1-1.5 минути
Само да добавя- един път в седмицата ги държа без храна

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения:.20%
Колко % от дъното са бързо растящи:.........
Колко плуващи:0
Повечето от растенията ми са изкуствени. Имам само 3 истински. :-)

Риби:
Полово зрели(видове, брой): 14 гупи, 6 данио, 3 трихогастера, 1 бета, 1 молинезия (другата умря :-( ) , 2 скаларии бебета (временно, след 3 дни ги връщам на собствениците, не създават проблеми)
Млади риби(видове, брой):2 коридораса, 1 анциструс, 3 гупи(отделени)
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой):не

Надявам се на вашата помощ, за да мога даа успея да оправя положението с рибките. Не ме хокайте, ако съм допуснала някоя сериозна грешка при отглеждането, все пак съм на 13 и съм начинаеща. Извинявам се, ако има правописни или пунктуационни грешки. :) Благодаря!

FHM

Здравей направи ми впечатление че гледаш бета заедно с гупите мисля си, че е възможно тя ги тормози. Забелязваш ли нещо такова и плавниците и перките на другите риби накъсани ли са? Може и рибите да са ти в повече аз пребройх над 30, а филтрацията лично на мен ми се струва малко а от там и проблема (много риби малко филтрация ). Според мен или е бетата или е амонячно натравяне или и двете в комбинацияи за това умират главно гупи.

melissa

Бетата я пуснах преди 30 минути в общия аквариум, понеже нейният (15 литра) се спука и нямам друга алтернатива. Имахме още един 10-литров аквариум някъде и сега майка ми слезе долу в мазето да го потърси. Бетата няма да я държа за дълго при гупите. Ще намеря начин да я отделя до утре! Как мога да предотвратя евентуално амонячно натравяне и изобщо как мога да разбера дали има амоняк във водата? Параметрите на водата са добри. Ph-7.1 :)

Caxapa

Това са много риби в един нестабилен аквариум. Рибите са натровени! 8-)

melissa

Нужно ли е да рестартна аквариума и да почна всичко отначало?

Caxapa

Нужно е да прочетеш и спазваш малко повече това което е необходимо и като допълнение да правиш смени на водата през два дни по 15-20 литра като филтъра  не го миеш и не ровиш из аквариума за да може да се стабилизира.  Растения/ЖИВИ/ също трябва да има достатъчно като за тях трябва да осигуриш и достатъчно осветление. И внимавай  с аквариуми и лампи! Като чета постовете ти си доста непредпазлива и трошиш лампи, аквариуми .. и кой знае още какви неща. Тъй де, освен писане и питане по форумите се иска и четене. Не разчитай някой да ти го разкаже като урок в училище и после да го преразкажеш и ти.

melissa

Благодаря за отговора! :-)  Само да вметна, че единия аквариум(80 литра) го счупи майкаа ми, понеже вместо на масата го остави в/у тухлената камина...  :duvar: Сега аквата на бетата брат ми го бутна, а за лампата аз съм си виновна...  :-[ Темата може да се  *lock .

Similar topics (5)

13491

Публикации: 7
Прегледи: 6513

1877

Публикации: 6
Прегледи: 5834

45574

Публикации: 6
Прегледи: 3979

40254

Публикации: 1
Прегледи: 2483

14292

Започната от guppy


Публикации: 18
Прегледи: 17042