• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 11:07

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Проблем с изядени/изгнили перки на Барбус Денисони

Започната от BlackHawk, 26.04.2012 17:17

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

BlackHawk

Здравейте. Днес забелязах, че два от Барбус Денисоните са с оръфани опашки. На единият оръфаното му стига почти до тялото, на другият само краищата на опашката ги няма. Гледах разни снимки из нета, най-логичното заключение е, че е някаква бактериална инфекция - но мога да се закълна, че преди два дни опашките им бяха цели. Другият вариант е опашките да са им били изядени от барбус титеите ми (които ги пуснах преди 2 дни!), но всеки ме убеждава, че това е немислимо да се случи.
Преди 2 седмици един от Денисоните заболя от воднянка - премина 5-дневно лечение със Сера Бактопур, отделен в леген, нямаше видимо подобрение, а аз направих грешката да го върна в аквариума. Сега продължава да бъде зле - доста е надут, люспите са му настръхнали, но поне е жизнен, храни се и се движи с другите риби. Възможно ли е той да е заразил останалите риби?
Пробвах да отделя и лекувам Денисоните със Сера Бактопур, но е невъзможно да ги изкарам от аквариума - прекалено са бързи, аквариумът е много голям и им предоставя много укрития.
Сега съм поставен пред дилемата дали да оставя нещата на произвола на съдбата или да лекувам целия аквариум със Сера Бактопур. Казаха ми, че Хлорнитромицин също е добро решение... кой е по-добрият вариант? Бактопур или Хлорнитромицин? Възможно ли е 2см Барбус Титея да нанесе такива поражения на 8см Барбус Денисони или 100% става въпрос за някакво заболяване?

Обем на аквариума: 450л

Височина: 50см

Грунд
Дебелина на дъното: 4-6см
Размер на камъчетата: 3-5мм

Осветление: 360W

Филтрация

Външен филтър л/ч: 2x1050 литра


Филтрите работят непрекъснато

Дата на стартиране на аквариума: 10/03/2012

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни: Не

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: 2 опаковки Tetra Vital 100 ml

Вода
Сменям по 80 литра на всеки 4-5 дни.
При смяната: Водата е престояла. Водата е със стайна температура,
Температурата на водата в аквариума е 25 градуса.
PH 7.5, GH 4-5

Храна
Видове храна: Tropical D-50 Plus, Tropical Astacolor, JBL Novo Pleco
Колко често храните рибките си: 2 пъти на ден
За колко време рибките изяждат порциите си: по-малко от 1 минута

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения: 50%
Колко % са бързо растящи: 25%
Колко плуващи: 0%

Риби:
Полово зрели(видове, брой): 10 Барбус Денисони; 10 Барбус Титея
Млади риби(видове, брой): 10 звездни анциструса
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): 6 броя Барбус Титея


: 25.04.2012г 22:10ч
Днес видях, че гръбните перки на болните рибки също са почнали да изчезват - има и някаква бяла черта по изчезващите перки.
Почнах лечение със Sera Bactopur (обикновен, не direct plus). Тази вечер ще добавя и Sera Ectopur.
На 4-тия ден ще сменя 50% от водата и ще набухам Sera Toxivec. На 5-тия/6-тия ден ще филтрирам със Sera super carbon и ще набухам 2 таблетки Bactozym в единия от филтрите (другият е отделен да върти в един леген, докато приключи лечението).
Какви са шансовете звездните анциструси (<1 см) да оцелеят през това мъчение?

BlackHawk

Лечението приключи успешно - опашките на болните рибки почнаха да се възстановяват, а анциструсите оцеляха.

Similar topics (5)

58244

Публикации: 2
Прегледи: 1745

19757

Публикации: 1
Прегледи: 4463

13501

Публикации: 11
Прегледи: 7368

47837

Публикации: 7
Прегледи: 2694