• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 18:40

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Проблем с гупи

Започната от zorko, 03.12.2013 14:30

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

spark

Цитат на: discusfen - 18.01.2016 21:41
Аз мисля ,че е това .Виж картинката, която се сменя.        http://aquariumok.ru/content/tetrahimeny
Сайта, който си посочил е много интересен, но използват руски антибиотици и трудно се намират в България.

discusfen

Iuli бактериалното загниване няма как да го оправиш с калиев перманганат антибиотик си трябва.Хлорнитромицин,доксациклин,окса терациклин.

iuli

Симптомите на колумнариса са дадени много добре в тоя сайт. По това дето е показано, може да диагностицира болестта много точно. Само не съм баш съгласен че малко подценява лечението с калиев перманганат - казва че при леки форми и в начални фази е подходящ. Аз тва чудо дето го излекувах въобще не беше лека и начална фаза. Освен това пише че трябва да се третира пет шест дена. Мисля че е по-добре, първо около седмица, после почивка три четири дена. После още два три дена. И така няколко пъти, като постепенно намаляваш дните. Накрая слагаш по веднъж калиев през няколко дена. Та да е сигурно.

discusfen

А да ти е известно че бактериите предобиват резистентност като им слагаш постоянно лекарство в малки дози и после не им действа лекарството или трябва да сложиш доза която рибите няма да могат да понесат.

iuli

Цитат на: discusfen - 18.01.2016 23:08
А да ти е известно че бактериите предобиват резистентност като им слагаш постоянно лекарство в малки дози и после не им действа лекарството или трябва да сложиш доза която рибите няма да могат да понесат.

Не, не ми е известно. Щото няма такова нещо. Това важи за антибиотиците. Също и за доста други лекарства. Ама има такива, дето са железни - во веки веков во имя отца и светаго духа. Амин!

Калиевият перманганат действа с мангановите съединения, в комбинация с атомния кислород, който има свойството да разрушава обвивката на болестотоворните организми, дори да е в много малки дози. И е винаги вреден за тях. Той изгаря. Така както няма резистентност за микроорганизмите към озона или УВ лъчите. Ако има слуз или органично покритие, то изгаря. Резистентност срещу огин нема.

Колкото е по-малък един организъм, толкова относителната повърхност на тялото му е по-голяма а оттам е и по-уязвим на калипремангали. Това е още по-валидно за анаеробните организми. И като му действаш с малки дози неколкократно, го убиваш, с минимални поражения за големите организми. Това лекарство ФМС, дето и аз го ползвам и дето е дадено в комбинация с фуразолидон и още нещо при болестта дето си дали линк, изрично е казано, че фуразолидона прецаква растенията. А калиевия по тоя начин, в тия дози не им вреди или им вреди минимално. И за това предпочитам да ползвам калиев профилактично от време на време в малки дози. И няма никаква резистентност.

Amev

 *offtopic просто от любопитство има ли фирмени лекарства които съдържат калиев пермаганат ? Аз имам разни на eSha , JBL , Sera и т.н. Ама в нито едно от тях няма май. Имам разтвор вкъщи ама до сега не съм слагал в аквариумите. Просто ми е интересно

VDO

Е,ако нещо объркаш концентрациите,най-много да ощавиш растенията,голяма работа  :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

iuli

Цитат на: Amev - 18.01.2016 23:57
*offtopic просто от любопитство има ли фирмени лекарства които съдържат калиев пермаганат ? Аз имам разни на eSha , JBL , Sera и т.н. Ама в нито едно от тях няма май. Имам разтвор вкъщи ама до сега не съм слагал в аквариумите. Просто ми е интересно

Вероятно питаш за калиев перманганат на Сера, йотбеел и пр. Така както има сода бикарбонат на доктор Йоткер. За калиев перманганат не знам. Ама содата предпочитам да е българска, а не на д-р Йоткер. По принцип всички днешни български стоки в сравнение с едновремешните български са много прецакани. За кратко като че ли, това важеше и за содата - сбиваше се на буци и плуваше отгоре и човек се чудеше дали това е сода или нещо друго. Но проблемът май беше еднократен - вече пак си е добра. Мисля и калиевият перманганат си е същия като от едно време. Само дето май навремето беше 2 стотиники - така ли беше, нещо не съм много сигурен?

Публикациите са слети: 19.01.2016г 12:12ч

Цитат на: VDO - 19.01.2016 00:17
Е,ако нещо объркаш концентрациите,най-много да ощавиш растенията,голяма работа  :-D


Аз един път си взех най-скъпият алгицит на тетра, за който в упътването пишеше, че трепе брадата, и не трепе растенията. Дозировката според упътването беше ясна, точна и лесна. Резултатът след после бяха утрепани растения и неутрепана брада. Ама ти знам, няма да ми повярваш на мене. Продължавай да си вярваш в партията - майка закрилница. Ако изобщо знаеш, какво е това.
Вярата, както е казал поетът, е бронирана здраво в гърдите и бронебойни патрони за нея, няма открити, няма открити.

Публикациите са слети: 19.01.2016 12:32

Спомням си веднъж, няколко специалисти по автомобилизъм, вкл. и някакъв рали състезател коментираха шофирането на пътя. И един от тях даде за пример една реклама на гуми, където спирачките на колата заковават по леда точно преди пропастта.
И оня коментаторът - специалист по автомобилизъм рече: Е няма такива гуми. Живеем във времето на синдрома "Титаник". Титаник са го смятали за непотопяем, пък той е потънал без време.

Навремето учехме че знанието е сила и че никой не може да направи упражненията вместо тебе. Сега учат, че който има пари, си плаща и му наливат акъл в главата, сила в мускулите и става клонинг. А така също, че двадесет хиляди години развитие на човешка цивилизация, не струват колкото последните няма и сто години.

Викам си, дали па не трябва да почна да взимам пари за консултация? Ама при такива божества дето триумфират по телевизията, никой няма шанс да пробие. Аз да не съм Господ?

И дечицата гледкат, и си мислят че всичко което хвърчи веднага им влиза в устата. Ама не е така. Конкретно говорим за болести, нали така? И вече лекарствата бяха сравнени с лекарствата при хората. Много лекарства за хора, скъпи, медицината е развита - а да имате чувството че хората са станали здрави? А лекарите - като ги погледнете, изглеждат ли ви здрави? Един лекар казваше "Аз ако можех да лекувам, щях първо мене си да излекувам"

VDO

Цитат на: iuli - 19.01.2016 12:06


Аз един път си взех най-скъпият алгицит на тетра, за който в упътването пишеше, че трепе брадата, и не трепе растенията. Дозировката според упътването беше ясна, точна и лесна. Резултатът след после бяха утрепани растения и неутрепана брада. Ама ти знам, няма да ми повярваш на мене. Продължавай да си вярваш в партията - майка закрилница. Ако изобщо знаеш, какво е това.
Вярата, както е казал поетът, е бронирана здраво в гърдите и бронебойни патрони за нея, няма открити, няма открити.

Патил съм с перманганат и затова пиша,за дезинфекция на растения го ползвах,не за лекарство за рибите,става въпрос за минути потапяне в блед разтвор ,не за постоянно ползване както съветваш-е,изгори ги до корен да ти кажа,може и пропорции да съм объркал,не знам,а ти си вярвай в партиите закрилници и техните създатели,лошо нема.Има ли стабилна среда в аквариума,не ти трябва да помниш тонове физикохимичен матрЯл.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

Caxapa

Започвам да се съмнявам къде бълбука повече вода. Словоблудстването ми идва в повече. Микрофона е ваш но не го приватизирайте все пак.

iuli

Цитат на: VDO - 19.01.2016 12:45
Патил съм с перманганат и затова пиша,за дезинфекция на растения го ползвах,не за лекарство за рибите,става въпрос за минути потапяне в блед разтвор ,не за постоянно ползване както съветваш-е,изгори ги до корен да ти кажа,може и пропорции да съм объркал,не знам,а ти си вярвай в партиите закрилници и техните създатели,лошо нема.Има ли стабилна среда в аквариума,не ти трябва да помниш тонове физикохимичен матрЯл.

Ти си патил с калиев перманганат и аз съм патил с калиев перманганат. Сега остава да видим, кой от двамата лъже, щото май говорим различни неща. Провижда ми се, че ти говориш нещо за партия майка закрилница в момент когато говориш за личен опит. А иначе стабилната среда в аквариума се налага да се наруши, когато е влязла опасна зараза. По-малко се нарушава, ако се третира профилактично, когато няма болест, даже и да не си вкарвал скоро нови риби. Въпросът опира до дозата на калиевия перманганат. Както и продължителността на третирането. Очевидно си сложил голяма доза. В аквариума имаш дебел слой вода, който почва да розовее слабо при много по-малка концентрация от колкото в еднолитров съд например. И ако за капак си направил повече от слаборозов разтвор, това ще дойде на доста червена вода в аквариума. А ние сега говорим за акварум. Или пак съм се объркал нещо. Извинявам се за словоблудството - налага ми се да обяснявам неща, които би трябвало да се разбират от самосебе си.

VDO

И аз се извинявам за спама,спирам след това,ти си говори за болести и зарази,но е хубаво да се знае превантивно,че има риск за растенията ако се предозира.Аз като начинаещ може и да съм предозирал,щото няма описание за готов разтвор.Не бих излъгал,бъди сигурен,и е сто пъти по добре да се дозира някакъв ефективен спец.препарат,който си има точното упътване,отколкото да се прават свободни съчинения с относителното"бледорозов" разтвор.Майките закрилници,за които ти почна да споменаваш пръв са леко останали в миналото.Поздрави и успех.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

punk_girl123

Много разспамихте темата и в крайна сметка нищо конкретно, което да ни помогне не видях в последната страница! *STOP*
За калиевия перманганат мога да кажа, че не вреди на нашите растения. От лечението, няма нито едно погинало. Освен това един микрозорум, мисля, че се казваше, го потопихме в разтвор на перманганат, не розов ми водата беше цветна и нищо не се виждаше. Нищо му няма и си вирее, може да го видите на последната снимка на гупата. Също така не трепе и охлюви, понеже без да искаме оставихме две мелании в същия аквариум и те оцеляха. Виж хелените не го харесват особено.
Вчера отделихме още един мъжки, който почна да плува странно. Плува, ама се клати като лодка пред обърщане. За сега и трите гупи са живи. Тази тигровата се оказа голямо куче и ми е много мъчно, че не мога да й помогна. Гледам я, че се опитва да плува, но просто потъва. Снощи искаше да си хапне, но не можа да се качи на повърхността, та й пуснахме храна за сомчета.
Накрая ще вземем да махнем всички гупи и да си гледаме молинезии.

Публикациите са слети: 19.01.2016г 14:02ч

А на колегата, който говори за колуминарис, искам да кажа, че тая риба живее вече 5 дена с дупка в нея. Няма как да е колуминарис. Освен това, аквариума е третиран и с фуранол, за който много хора говорят, че е най-доброто за тази бактерия и че трепе всичко в аквариума. Е явно не всичко, но поне за тази болест го водят най-ефективното.

Публикациите са слети: 19.01.2016г 14:02ч

Цитат на: punk_girl123 - 19.01.2016 14:28

Може би зависи от растенията.

iuli

Цитат на: punk_girl123 - 19.01.2016 14:28
Много разспамихте темата и в крайна сметка нищо конкретно, което да ни помогне не видях в последната страница!

Конкретно казах. Сега повтарям:

1. Първо изхвърляш болната риба, щото това е зараза. А това че не си разбрала, каква точно е заразата е още по-лошо. Аз лично не бих се колебал, да я изхвърля. Или я отдели някъде и си прави експерименти, но без да застрашаваш останалите риби. А от здравите, които останат в аквариума, щом само видиш начални симптоми на криминално поведение, без още да са се явили останалите гадости, ловиш рибата и я слагаш при останалите прокажени.

2. Ако все още не знаеш, каква е болестта, калиевият перманганат е добър. Той е в състояние да елиминира заразата от водата в аквариума, дори и при вътрешни болести. Болната риба няма да излекува при вътрешна болест, но микробите дето плуват във водата ги трепе. И във водата на аквариума повече няма да има зараза. Периодично през две, три седмици, месец а по-късно дори през два, въпреки че няма болест си третираш за няколко дена с калиев, та да утрепеш евентуално нещо останало и вегетиращо някак си.

3.Ако все пак искаш да разбереш, каква ти е точно заразата и си сигурна, че не е колумнарис, разгледай внимателно всички болести от раздела за болести на последния сайт, дето го подаде discusfen и би трябвало да успееш да диагностицираш.

Това е от мене. Чао! Успех! Извинявай за спама!

iuli

Тоя линк видял ли си го?
http://aquariumok.ru/content/lechenie_mikobakterioza_tuberkuleza_akvariumnyh_ryb_i_dezinfektsiya_akvariuma_i_oborudovaniy
Май съм имал такива истории, ама съм изхвърлял болните риби веднага и съм третирал водата с калиев перманганат профилактично за да елиминирам заразата.

Similar topics (5)

47813

Публикации: 2
Прегледи: 2097

36748

Публикации: 7
Прегледи: 4040

8184

Публикации: 18
Прегледи: 13406

34949

Публикации: 3
Прегледи: 3062

58259

Публикации: 10
Прегледи: 2866