• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 00:46

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

проблем с аквариума

Започната от misho1969, 14.11.2009 15:12

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

misho1969

Здравейте. Преди 3 седмици си инсталирах система за СО2 на СЕРА - имам доста растения, които не растяха загиваха много от новите. Видимо растежа на растенията се подобри. Реактора за СО2 е работи като чрез водна струя и за целта взех един китайски филтър, който обаче се оказа доста слабичък и накрая дори се бовреди - но не растваряше СО2 и се образуваше мехур с газа в реактора. През цялото време около 2 седмици перманентния индикатор на СЕРА за СО2 беше син - т.е. недосгиг на СО2. По това време параметрите на водата вяна РН-6.8 КН - 6. След като се повреди китайската джаджа си взех по-мощно филтърче aqwael, което върши чудесна работа разтваря цилия СО2 - пускам по 1.5-2 балончета на сек. След два дни от пуска с новото филтърче видях най-малко 10тина червени даниота мъртви, както и сиаменсиса и 2 трихогастера. Веднага изключих системата за СО2 реших че е от нея - перманентния индикатор беше жълт. Измерих показателите РН-6.2/6.4 КН - 3/4 След 1 ден смених 10л вода. В момента водата е РН-6.8 КН - 6л Въпреки това продължават всеки ден да умират 2-3 рибки. Не знам какво им става - поне за мен видима причина няма. Цвета на перманентния индикатор е към зелен към момента. По формулата за СО2 излиза че е около 28, което е към горната граница от 30. Не знам вече дали СО2 е виновен за това което се случва или има и друга причина.
инфо за аквариума
240л
стартиран преди година и половина
осветление 7х18 grolux/aquastar mixed
вътрешен филтър от най-мощните за такъв обем
ежеседмично сменям ~30л
рибки около 50-60 предимно дребни предимно тетри,малко даниота, сомчета (вкл. стъклени те се оказаха най издържливи, 30-скаридки)
досега не съм имал подобни проблеми

iek

Цитат на: misho1969 - 14.11.2009 15:12
перманентния индикатор на СЕРА за СО2 беше син - т.е. недосгиг на СО2. По това време параметрите на водата вяна РН-6.8 КН - 6.

Проблема ти е, че си следвал инструкциите на сера за перманентния тест, като си сложил в тестера аквариумна вода. Концентрацията на СО2 в твоя случай, ако приемем тестовете за верни, което много ме съмнява, е била 28,5мг/л, което е в горната допустима граница. Трябва да използваш референтен разтвор с кН=4, за да бъде меродавно отчитането. Ето малко по-подробно: http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,16874.0.html. Причината за умирането на рибите е възможно да не е от предозиране на СО2 обаче, признаци за такова са събиране на рибите на повърхността и в по-краен стадий леко почерняват. Друга възможна причина -през деня,когато подаваш СО2, рН-то е ниско, през нощта рН-то се покачва над 7( ако спираш СО2-то), тогава амония се превръща в амоняк, а последния е токсичен за рибите.

zambo

Проблема не ти го  създава СО2.
За мен рибите ти са натровени . Може да е от скапал се азотен цикъл , стара храна , натрупване на гниеща органика ...... никой неможе да каже.
Филтъра ти е неподходящ за аквариума . Съветвам те да си вземеш канистър.
Правиш малки смени на вода . Поне 60-80 л. седмично .
Сега смени половината вода с престояла . Спри да храниш . Ако имаш друг филтър , пусни го и него . Следващата седмица сменяй вода през ден - поне по 60л.
С какво храниш рибите ?
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

misho1969

През нощта спирам подаването на СО2 за да не се пресити водата с СО2 - все пак растенията тогава изпускат СО2 а не О2 - а и такава е препоръката на няколкото мастити акваристи, с които се консултирах. Не мисля че филтъра не е подходящ за квариума Ferplast Bluwave 09 все пак за година и половина не е създавал проблеми нямало е и смъртност досега. Храната, която използвам е на СЕРА sun, flora, spirulina tabs, artemia shrim. Храня ги разнообразно. Не виждам начин да се е нарушил азотния цикъл стойностите на NO2 e 0 , NO3 - 5 абсолютно нормално само амоняк не съм мерил ама не съм си взел реактив за него.
Току що измерих РН и виждам че е паднало на 6.4 а днес смених 45л вода и не съм пускал СО2 системата от 4 дни. Имам чувството водата от чешмата е станала твърде кисела вече. Дали да не взема минерални соли да увелича РН? От всичко ппрочетено имам чувството че са получили осмотичен шок. На някои от умрелите рибки перките и опашката им пяна като проядени, но пък имаше умрели и с цели перки и опашки. Днес още 6 се гътнаха. мамка му!!!

misho1969

Мисля в крайна сметка да увелича РН и КН нивата са много ниски да видим какво ще стане

Similar topics (5)

6931

Публикации: 4
Прегледи: 3259

33904

Започната от deni7


Публикации: 30
Прегледи: 16638

58083

Публикации: 0
Прегледи: 1316

19010

Публикации: 3
Прегледи: 5836

53363

Публикации: 3
Прегледи: 2860