• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
02.05.2024 20:41

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

помогнете болни са ми скалариите :(

Започната от HegeJl4o, 24.01.2007 18:42

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

HegeJl4o

значи преди 2 дена едната започна да се даржи странно после се едно перките и се сковаха и едвам плува се едно е пулна с въздух и изплува на горе и едвам едвам се предвижва хранисе  :-!
вчера забелязах по нея че има някакви бели петанца по кожата мънички и започна да се крие из растенията на тъмно днес пак е тъка обаче почнаха и другите да показват съштите симптоми от 5 скаларии 3 в момента са болни другите 2 още неса обаче ако продалжава тъка и те ще са утре  :-(
помагаите някой ако има същия проблем другите риби са отлично състояние и си плуват спокоино аквариума е 100 литра на секи 7-ми ден сменям водата чистя филтара и тъка на татък  *HELP* *HELP* *HELP*

Desmoria

Даам това ми прилича на тия кожните болести. Или е ichthyophthirius multifilis или oodinium. И двете се характеризират с появата на бели точки.
Първото е с кълбовидна форма, с размери от 0,5 - 0,8мм. Цялотот тяло на паразита е покрито равномерно с реснички с които бързо се движи. Този паразит напада обикновенно кожата и хрилете на рибите, като заболялата рибка е осеяна с малки пъпки по кожата си.Болните рибки се лекуват с разтвор от трипафлавин(1грам на 100л вода), хинин(1грам на 50-100л вода) или готварска сол (1 супена лъжица на 10л вода). Успешно действа и морската вода в съотношение 1:2. Температурата на водата трябва да се повиши на 26-28 градуса и да се поддържа през цялото време на лечението(5 до 14 дни). При употреба на трипафлавин трябва всеки ден да се подсилва разтвора с 0,1грама. Най често причинителя на болеста се внася с храната.
Второто е паразит от растителен произход. При него рибките също са осеяни с бели точки, но лечението е по-лесно, тъй като паразитът не прониква в кожата, а се намира само на повърхността и. В случая лековитите бани засягат паразита директно и въздействието им е по-ефикасно. Прилага се малахитово зелено в концентрация 10грама на 100л вода. Температурата на водата трябвада се повиши с 3-4 градуса (до достигане на 29-30градуса)

П.П. Надявам се да съм била от полза. :) Успех с лечението.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

sho

а сигурна ли си че не е сапроленгия ? ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

Desmoria

За сапролегнията е характерно че започва от перките, постепенно се пренася към очите, устата и накрая обхваща цялото тяло, кото отначало изглежда мътно бяло. Ако е това може да я лекаува и така ама аз не съм видяла снимки и немога да кажа със сигурност. Иначе е възможно и да е Saprolegnia. Ама при нея лечението е малко по-сложно.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

rookie_gyn

Sera Profesional Protazol комбинирано с темепература от 30-31 градуса ми звучи добре и би трябвало да ти реши проблема

HegeJl4o

ок мерси ще пробвам да я ди снимам и да ви покажа
за сега ще ги отделя и ще пробвам с номера с готварската сол ако няма ефект ще пребегна към препарати  ;-)

rookie_gyn

Ако ще пробваш със сол, по-добре да е едра, а не готварска. Готварската е преработват много и не се знае "що са сложили вътре". Но ме съмнява солта да помогне нещо.

botan

малахитово зелено ще помогне мисля.
някъде го бях чел това ама къде... мн е лошо човек да има къса памет!
и все пак пробвай с малАхитово зелено!

Similar topics (5)

34096

Публикации: 4
Прегледи: 3866

22731

Публикации: 12
Прегледи: 6010

11589

Публикации: 7
Прегледи: 5864

57488

Започната от taisan 5000


Публикации: 6
Прегледи: 2714

7906

Публикации: 1
Прегледи: 2395