Българска Аквариумна Енциклопедия

ОБЩИ ТЕМИ => Проблеми => Болести => Темата е започната от: RazorJack - 24.10.2007 19:49

Заглавие: Какво му е на това рамирези?
Публикувано от: RazorJack - 24.10.2007 19:49
Ами откакто го взех това преди седмица някъде го забелязах че диша тежко и учестено и като че ли имаше малка рана на главата а сега го гледам че раната доста се е уголемила ... или няма люспи там ли не знам какво е това ... и продължава да диша с прекалено отворени уста и хриле и седи все или на тъмно или на повърхността на водата като изгаснат лампите. Диагноза? :)

(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg526.imageshack.us%2Fimg526%2F6379%2Frmqw9.jpg&hash=03238ba5e4eec556cc2a82f33a9d51c9e582b65f)
Заглавие: Re: Какво му е на това рамирези?
Публикувано от: RazorJack - 25.10.2007 15:38
добре де никой ли не знае?

може би по някое време като се гътне някой ще напише какво е трябвало да направя ... :)

ми накиснах го това в метиленово синьо пък да видим ще стане ли нещо ...
Заглавие: Re: Какво му е на това рамирези?
Публикувано от: Stas - 25.10.2007 15:42
Прилича на нараняване, но не съм имал подобни казуси. Съжалявам.
По принцип е нормално хората тук да не са специалисти по болестите, нали?
Не може да очакваш на всеки въпрос да има отговор, още повече, че този не е тривиален.
Заглавие: Re: Какво му е на това рамирези?
Публикувано от: Gareth - 25.10.2007 15:45
На мен ми прилича на някакъв паразит, може и да греша  :-[
Kупи си Flagile (Флажил), има го във всяка аптека. Вземаш си едно блистерче, разтваряш таблетки (колкото съответно ти трябват...дозировката е по 1 табл на 100 литра) във вода и го наливаш в съда, където е рибето. На другия ден пак така и...чакаме подобрение.

P.S. Аз така си лекувах Трофеусите, когато имаха подобни симптоми. Не съм сигурен дали Флажила ще помогне на Рамирезката, но на Трофеусите помага :)
Заглавие: Re: Какво му е на това рамирези?
Публикувано от: }|{opukc - 25.10.2007 15:47
Ако не се е била рибата с друга е мн. напреднал стадии на Хексамитоза/Hole in the head/. Трябва да лекуваш рибата иначе.....  *dead. Причините може да са много/липса наминерали например/. Сега раните се прояждат от пазразити. Трябва да лекуваш рибата с Метронидазол. Сложи във водата и Минералсалт на Сера.
Заглавие: Re: Какво му е на това рамирези?
Публикувано от: RazorJack - 25.10.2007 16:16
Мерси :) не се е била рибата, отначалото си е някаква свита ...

А това Метронидазол в аптеките ли се намира и антибиотик ли е какво е? И какви дози да слагам? И в целия аквариум ли или само където съм отделил рибата?

а метиленовото синьо или нистатин ще помогнат ли в случая ако е такова?
Заглавие: Re: Какво му е на това рамирези?
Публикувано от: }|{opukc - 25.10.2007 16:19
Метронидазола е активната съставка на мн. лекарства/Флажил, Трихомонацид, Ефлоран и др./Всички са антибактериални. Човека в предния пост ти е казал как се дозира Флажила, при Трихомонацида дозата е 1хапче 250мг. на 40л вода.
Виж това.
http://www.aquariumbg.com/forum/index.php/topic,8288.msg110051.html#msg110051
Заглавие: Re: Какво му е на това рамирези?
Публикувано от: ata_nas - 25.10.2007 16:19
Аз мисля, че това си е чиста проба паразит.Но за какъв паразит иде реч?Най-напред какво се забеляза: като рана или като бяло връхче (точка)? Ако  си видял веднага рана мога да се съглася с }|{opukc, но това се получава постепенно-не наведнъж!С какви риби съжителства в аквариума за да разгледаме и евентуално бой?
Заглавие: Re: Какво му е на това рамирези?
Публикувано от: RazorJack - 25.10.2007 16:29
Ами съжителства с 5 други рамирези, и анциструси и коридорас. Не мисля че се е било с нещо.

Ами в началото имаше същата рана над окото ама много по малка, сега е станала примерно 4 пъти по голяма за около седмица. Имаше наистина и нещо като сива пъпка отстрани на хрилете ама сега гледам се е махнала май ... не си е губила окраската ама почти не яде и постоянно седи почти вертикално горе с уста към повърхността на водата. А да и в началото се отъркваше често по растенията ама после престана.
Заглавие: Re: Какво му е на това рамирези?
Публикувано от: Gareth - 25.10.2007 16:41
Това е 100% паразит. Направи това, което ти казах и нещата ще се оправят.
: 25.10.2007г 12:12ч
След като сложиш Флажила ще стане една бяла мътилка вътре в аквариума, но не се притесняавай от това.
И едно много важно нещо...провери качеството на водата. Станало е нещо, някаква рязка промяна в аквариума, за да се получи така с рибето. Измери стойностите на рН, кН. Другите рибета как са??
Заглавие: Re: Какво му е на това рамирези?
Публикувано от: RazorJack - 25.10.2007 16:52
ми аз рамирези гледам от 2 седмици :) промяна не е имало, вероятно промяната за тях е била като съм ги пренесъл при мен.

при другите риби не се забелязва разлика ... само още едно рамирези има такова сиво като пъпка от двете страни симетрично на гръбната перка ама и нея така съм я купил, нито расте, нито се разпространява а и рибата не показва признаци да и е кофти.

мм в момента аквариума не е пълен и има към 70 литра вода, взех фладжил, цяла таблетка много ли ще е?
Заглавие: Re: Какво му е на това рамирези?
Публикувано от: Gareth - 25.10.2007 16:57
Слагай цяла. Разтвори я в едно шишенце от мин. вода и го наливай вътре. Пускай яко филтъра да върти водата. И ти казах...не се притеснявай от мътилката, която ще стане. Гледай хапчето да е добре разтворено. За по-бързо и по-хубаво реазтваряне, преди да го сложиш, го нарежи на парченца, направо го стрий с един нож и тогава го тикай в бутилката, а после и в аквариума. Надявам се да се оправят нещата.
Успех!!
Заглавие: Re: Какво му е на това рамирези?
Публикувано от: ata_nas - 25.10.2007 17:01
Надявам се да публикуваш в скоро време снимки на излекуваната рамирезка.
Успех!
Заглавие: Re: Какво му е на това рамирези?
Публикувано от: RazorJack - 25.10.2007 17:02
ок мерси на всички  *DRINK*

дано се оправят нещата.

хм нещо няма бяла мътилка?

ок и всеки ден по една таблетка ама не разбрах да сменям ли водата преди да е свършило лечението или?
Заглавие: Re: Какво му е на това рамирези?
Публикувано от: ata_nas - 25.10.2007 17:25
Разгледай линка.На Руски е, но ще се оправиш:
http://ukrop.info/index.htm (http://ukrop.info/index.htm)
Заглавие: Re: Какво му е на това рамирези?
Публикувано от: RazorJack - 26.10.2007 17:35
 *dead

явно късно съм започнал лечението и рибето не изтрая.

а тва заразно ли е впрочем? а прави ли се профилактично примерно като взимам нови риби да ги накисна така против паразити да не домъкнат нещо и ако да за колко време?
Заглавие: Re: Какво му е на това рамирези?
Публикувано от: RazorJack - 29.10.2007 17:19
HELP!
*HELP*

вече пети ден слагам фладжил а другата риба, която показваше симптоми става все по зле - онова на гърба и не се маха а вече има и рана на устата някаква:

(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg229.imageshack.us%2Fimg229%2F9018%2Fpict0002mk0.jpg&hash=7b45e3940f46930a9c0d03efb304ba480e10ba59)
Заглавие: Re: Какво му е на това рамирези?
Публикувано от: RazorJack - 04.11.2007 15:39
хм на 10-тия ден от лечението с фладжил се видя подобрение. онова бялото на гръбната перка се махна, ама под него остана дупка  =-O явно ако оживее ще си седи с продупчена перка  :-D баси паразита ...

другите риби не показват признаци да са се заразили.

май ще продължа още 1-2 дена фладжила и после квото станало станало.