(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.simoworks.com%2Fother%2Fdiscus.jpg&hash=d3b5e3c7d87baa136480b5ed5fa8f9b263384169)
1во. Аматьор съм.
2. проблема:
имам 2 такива дискуса, преди 3-4 дена единия го заварих "полегнал" на грунда, перките му умърлушени и на очите му забелязах тва подуване, като ципа, леко помътняло. Дискусите са взимани заедно в перфектно здраве бяха. Хигиената на аквариума е много добра. Температурата е добра за тях, храната също. Сифонирам. Сменям вода. Не прехранвам.
Помогнете, има ли лекарство за тази болест? Видях в секция болести болестта pop-eye "изпъкнали очи" но не съм сигурен че е това.
Не съм дал малко пари за този дискус, а и малко да бяха отношението ми към рибите не е такова че просто да си взема друга. Искам да си го излекувам този.
Не е екзофталмус.Лепнал си им некви плесени.Въпреки всичко е имало некви гнилостни процеси.Третирай с лекарства против плесени и гъби мисля трябва да помогнат,но има вероятност да останат трайни поражения в/у очите.
Някакво по-конкретно име на лекарство? Благодарско.
лекарството не помня как се казваше,веднага започвай сяната на 30%вода през ден иначе ще ги умориш,високо ниво на некви нитрити май беше.трудни риби са, но оцеляват ако е на време
Цитат на: "Bio"Някакво по-конкретно име на лекарство? Благодарско.
Пробвай Sera Mycopur, или за по-сигурно Sera Omnipur (защото е за гъбички и за паразити, ако не може да се оточни какво е точно) . Скъпички са, но няма начин просто. :roll:
Още вчера тествах и установих високи нива на NO3 - това бяха нитрити нали? Веднага след това смених 30% вода (без хлор) с подходяща температура. Току що проверих нивата и пак са високи за NO3 мамка му. намалил съм храненето. на NO2 нивата са по-ниски от вчера.
Трябва ли да изолирам рибата за някакъв период докато я лекувам или да третирам целия аквариум?
Прудължавай да сменяш по 15% от водата всеки ден до намаляване на нивата на нитратите (NO3).
Не знам как си допуснал високи нива - не знаеш ли, че дискусите изискват редовна смяна на водата повече от която и да е друга риба?
Напиши какъв филтър използваш - съмнява ме, че и филтрацията ти е малка. И в колко литра аквариум гледаш тия дискуси?
Btw - готна снимка е първата :)
не ги стресирай,сменяй водата през ден ще се оправят 100%,дискусите искат много грижи
93 литра, Филтъра е вътрешен EHEIM за 65-90 литра.
Баси новака съм. От това което чета в този форум може би е пренаселено при мен. Мислех че имам голям аквариум и съм насложил много риби. Подбирани са да си живеят заедно и да ми харесват. Обичам разнообразни като видове и форма риби. А ма май съм се олял.
Ето списъка:
1 черен нож - любимата ми риба, заради него се "зарибих"
1 лабео
4 скаларии
3 дискуса
6 сомчета от различни видове
2 рачета
3 подобни на риба игла (не им знам името)
1 сингапурска "дървена" скарида
и не стига тва ами 1 баси големия СОМ неканен гост, ще го подарявам.
Сега пак като го гледам не ми изглеждат много, но повечето са "криещи" се, което не ги прави да се изхождат по малко.
след малко и снимка на аквариума
ето линка към фото секцията:
http://aquariumbg.com/forum/viewtopic.php?t=5372&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=
Това нещо се развивало доста време преди 3-4 дена, незнам на кое викаш всичко си е наред, нито 93 литра са подходящ обем, нито вътрешен филтър е подходящ за аквариум с дискуси, да не говорим пък за супата дето си забъркал. С това количество риби и този филтър, не се надявай да подържаш нормални нитрити(т.е. липса на такива) Лекарства най вероятно няма смисъл да слагаш, за ситуацията в която си изпаданал единстеното спасение е масирани смени на водата, под масирани разбирай до 100% дневно, така или иначе нямаш работещ азотен цикъл.
И вземи прочети нещо , за да няма после "Не съм дал малко пари за този дискус".
Не се обиждай но заради такива изпълнения всички казват "дискусите са трудни за гледане". Не не са дускусите са като всички останали риби просто не понасят мръсна вода.
Абсолютно съгласен съм с Дискус!
Още като ти видях аквариума в секция Фотография се потресох от камъните и раковините и от многото риби, които си набутал в малък за тях аквариум. :shock: :shock: :shock: Особено пък дискуси, които се гледат по няколко, щото са стадни и в голям аквариум. Изобщо кашата си я забъркал...
Ако махнеш дискусите и филтърът ти е добър (напиши какъв е де!) може да гледаш скалариите там и другите ако си внимателен с грижите и не пропускаш смени на водата.
Много риби в един аквариум остави поне ножа другите ги дай на приятел да ги гледа :?
скариди раци скаларии + 3 дискуса човече много ги мориш :?
хубав аквариум но малък.
Лекарство за плесени си е необходимо,щото ще се поддуе и забели още повече,ослепява...пуква се очната ципа,поява на як сноп плесени и т.н. докато остане с едно око или пукне.
купи си смола за нитратите действа перфектно и лекувай с сера бактопур
Действам по въпроса. За многото риби не съм и мислил честно казано че са много. Със знанията които сега имате е лесно да съдите, но препочитам да ги ползвате за някви практични съвети. какво да правя с рибите които са ми в повече? .. такива работи.
Kh - най ниската възможна степен от скалата
Ph - 7-7.2
No2 - 0
No3 - по скалата от 0-250 съм 50
Сори за спама, филтъра ми е Eheim 65-90 l. не съм много сигурен, но ще проверя за литража точно.
При толкова риби филтърът ти никак не е достатъчен - заради ниската филтрация сенатрупват отрови във водата.
За това колко риби може да гледаш в аквариума си, какъв филтър (колко мощен) ти трябва и други полезни работи може да рочетеш тук:
(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Flongy.hit.bg%2FFAQ%2FFAQ.jpg&hash=376e11383461cffc3b399b3cf1b9aa2145768ae7) (http://aquariumbg.com/forum/viewtopic.php?t=319)
Цитат на: "Bio"какво да правя с рибите които са ми в повече? .. такива работи.
ми пусни обява че ги продаваш или подаряваш и така...
бтв не разбирам от нитрити и нитрати ама стойност 50 не е ли много
а и филтъра трябва да ти е около 500-550л/ч. за тоя обем
Разпределям временно рибите на 2 аквариума, смених филтъра и лекувам с бактопур. да видим.
Цитат на: "Bio"Разпределям временно рибите на 2 аквариума, смених филтъра и лекувам с бактопур. да видим.
Сменяй вода не трови дискусите с лекарства, ако рибата се храни и занулиш нитритите рибата най-вероятно ще се оправи.
Дискуса - перфектно излекуван и щастлив, никакви поражения :shock: не очаквах чак такъв успех :lol: . Много съм доволен. Мерси за всяко полезно мнение дадено в помощ на дисковидния. 10х отново.