Обем на аквариума: 60
-
Височина: 35
-
Грунд
Дебелина на дъното: 3-4см
Размер на камъчетата:0.5 до 1см
Осветление: Стандартна лампа пише NARVA
-
Филтрация
Аераторна помпа (с гъба); Aquael
Вътршен филтър л/ч: 350
Външен филтър л/ч:
Система за СО2: няма
Дата на стартиране на аквариума: не помня
-
Използвани препарати през последните 45 дни: няма
-
Храна
Видове храна: люспи чернодробна и замразен тубифекс
Колко често храните рибките си: 1 път през ден
За колко време рибките изяждат порциите си: повече от 5 мин
Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения: 70
Колко % от дъното са бързо растящи: Анубиас и дъбче не ги знам
Колко плуващи няма
Риби: 2 лабеота 1 неонка 1 калихт 3 акантофталмуса
Полово зрели: всички
Млади риби: няма
Нови риби през последните 20 дни:няма
На всичките ми калихти (които съм имал) им загниват перките.Мислех, че е някаква болест.Смених аквариума пак се появи.Другите риби са си наред и никога не са боледували от това
Явно имаш някакъв проблем с водата, нейното качесто по-точно.
Колко пъти в седмицата сменяш водата и какво количество?
От сега ти препоръчвам да спреш да храниш с чернодробната и тубифекса толкова често. Храни всеки ден по малко с някаква качествена маркова храна.
Сега можеш да смениш малка част от водата и да видиш дали има някакво подобрение (няма веднага да стане естествено) , ако се влошат нещата купи една таблетка Sera Bactopur Direct за 50л. вода. И задължително 3 дена след това сменяш 50% от водата.
И аз това си го мислех, обаче ако наистина е във водата не трябва ли и другите да дадат някакви признаци.До сега този проблем съм го имал само с този вид риби.Иначе гледам веднъж на седмица да сменяма около 1/3.А с бактопура ги трових известно време животинките и освен да проточи във времето нищо друго.Пак се гътнаха, само дето аз бях дал един куп пари за лекарства и вода понеже слагам изворна.Иначе храната е винаги сера или тетра, но за съжаление само люспи.Тубифекса е като мезе.
Принципно рибките с по-слаба имунна система са податливи към тези болести. Това може да се дължи на: лоша храна, лошо качество на водата, стрес (а това може да включва рязко спадане на темп. , pH, или други качества на водата) и др.
Сигурен ли си, че всичко е наред с параметрите на водата, нитрати, нитрити, амоняк? Поне някое от тях?
Честно казано не съм предполагал, че сомчето ще има слаба имунна система.А иначе другите риби не показват никакви признаци на амонячно натравяне.Нитратите значително намаляха след като понамалих храненето и за това растенията забавиха растежа си както и водораслите.Акантофталмусите например са много капризни риби от към чистота на водата и темепература и не са показали с нищо, че нещо не е наред.Изглежда трябва да ползвам за ориентир сомчето
По принцип калихтите са абсолютни тупалки. Учудвам се, че имаш проблеми именно с тях. Опитай да го отделиш във 5 литрова вана(буркан, бутилка от минерална вода и т.н.) и да третираш с лек препарат(метиленово синьо) няколко дни. Ако му се оправят перките и спрат да загниват го слагай при другите риби и следи. При мен pH е доста ниско заради софийската вода и ЦО2-то и съм забелязал, че като добавям нови риби в началото често се получава загниване на перките. След като третирам с метиленово синьо и се адаптират, проблемите изчезват.
Възможно ли е проблема да е в твърдостта на водата
Цитат на: "cihlidi_fan"Принципно рибките с по-слаба имунна система са податливи към тези болести. Това може да се дължи на: лоша храна, лошо качество на водата, стрес (а това може да включва рязко спадане на темп. , pH, или други качества на водата) и др.
Сигурен ли си, че всичко е наред с параметрите на водата, нитрати, нитрити, амоняк? Поне някое от тях?
Значи аз наскоро имах същия проблем с един от калихтите ми - оказа се че съм се оспал и температурата в аквариума в който бяха е 20 гр. :shock: - нормализирах - замразена артемия през ден и випагран и сега са на 6. Вероятно все пак някой параметър не ти е наред и той ги отслабва до степен да са податливи на болести.