• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
04.06.2024 20:19

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Болни рибки

Започната от masklin, 24.06.2013 20:31

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

masklin

Преди около месец молинезията ми роди и понеже не можах да извадя малките рибоци, преместих големите (2 плати и 2 молинезии) в по-малък аквариум, след около 2 часа и четирите рибки полегнаха на грунда и започнаха да дишат ускорено, смених им половина вода с друга от стария аквариум и нищо...затова ги върнах обратно с риск да изядат малките и те се оправиха (поне привидно), започнаха да плуват, да дишат нормално...и оттогава се почна - търкаха се за малко в растенията и камъните, на едната плата, на гърба й се появи бяло петно, което е под нивото на кожата (като издълбано), на другата - също бяло петно, между очите, на нивото на кожата, а сега и едната молинезия е с нацепени перки! Иначе плуват и хапват, от малките рибки остаха само 2 от горе-долу 12...мислех, че е бактериална инфекция, вследствие на стрес, пък и ми се стори,че изпражненията им са прозрачни...сложих Сера Бактопур...не помогна...Какво да правя? Каква е болеста? Моля ви помагайте!!!

Дата на стартиране на аквариума: февруари 2013
Обем на аквариума:54л
Височина:

Вода:
pH:
Температура: 27
Сменям по 15 литра на всеки 5 дни, сифонирам
При смяната: Водата е престояла. Водата е с температура 26 градуса.

Филтрация:
Аераторна помпа (без гъба):
Аераторна помпа (с гъба): да
Вътрешен филтър л/ч:
Външен филтър л/ч: аквариумът е от готово комплектованите (pearl 60) с филтър вграден в капака, 2 касетки с гъбеста материя и една с камъчета, не знам какъв е дебита
Система за СО2: не

Филтрите работят непрекъснато.

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни: не
(напр. смяна на голямо количество вода, спиране на тока, пускане на система за CO2 или нов филтър)

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: Сера Бактопур

Риби: 5
Полово зрели(видове, брой): 2 молинезии (мъжка, женска), плата (вече само една-женска)
Млади риби(видове, брой): 2 молинезии-бебета
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой):не

Храна:тетрарубин и сера випан бейби (по съвсем малко за бебетата)
Видове храна:
Колко често храните рибките си: 2 пъти на ден
За колко време рибките изяждат порциите си: под минута

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения: 10%
Колко % са бързо растящи:
Колко са плуващи:

Грунд:
Дебелина на дъното: 3см
Размер на камъчетата: 4-5мм

Осветление:да, не знам мощността на пуричката

Caxapa

Основният проблем  е стрес на рибите с рязката промяна на и без това нестабилен аквариум. Просто това преместване е отключило имуната система и болестите са налазили рибките. За съжаление, лекарствата с които лекувам от комплексната палитра не съм срещал в магазината мрежа на България и се въздържам от препоръки за лечение с определено и конкретизирано лекарство.  Въпреки всичко, водата трябва да е престояла в отворен съд+темперирана когато правим ежеседмичните смени. Тестове на водата в аквариума и на тази която добавяме е препоръчително. Възможно е да се получат разлики в параметрите на водата от тръбопровода които също да оказват влияние  на рибите.

masklin

Водата за ежеседмичните смени винаги е престояла...Ясно е, че сега нещо много сериозно ми куца в аквариума, но защо да е бил нестабилен преди това? Какво не е наред, за да се опитам да го оправя?

Caxapa

На първо четене-Азотен цикъл.

masklin

Добре, с риск да съм вече досадна...имам само 3 възрастни риби, филтри, който работят 24h, 54л за тези тримцата, сифонирам всяка седмица, имам растения и грунд, освен че със Сера Бактопура може да съм си уморила нитрифициращите бактерии, кое друго не съм направила, за да се завърти цикъла?

Георги

Виж това http://aquariumbg.com/forum/bolesti/beli-yazvi-po-ribite!/msg99473/#msg99473
Линка се къса заради "!", копирай го ръчно.

Би било добре да дадеш после инфо какво е станало.

masklin

ще пробвам, благодаря!

Similar topics (5)

33340

Публикации: 4
Прегледи: 4274

27546

Публикации: 20
Прегледи: 17547

7817

Започната от Sofie


Публикации: 11
Прегледи: 7406

55706

Публикации: 12
Прегледи: 4464

21849

Публикации: 13
Прегледи: 6882