• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
02.05.2024 14:12

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Болни ли са бетите?

Започната от AngelEyes, 11.09.2008 13:52

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

AngelEyes

Здравейте!
Ще започна с малко повече странични обяснения.
Нов е ентусиазмът ми към рибите. Започнах преди 3 дена, заради дъщеря ми, която изпада във възторг от тях.
Аквариумът е малък - 10 л., не е добре оформен, но се запалих и сега подготвям 60 л. с хубав грунд и подходящи растения, ще купя тестери и всичко необходимо. В сегашния има недобре подбрани риби (препоръчани от продавачите) - 2 бети (май са мъжки), 2 скалария, 3 неонки, 3 сома и 2 тернеция, едно изкуствено водорасло и комбинирана машинка - кислород + филтър.

Двете бети нещо не ми изглеждат добре. Днес забелязах, че им е побеляла долната част на муцунките, под устата. Мисля, че продължава до хрилете, а може и малко след тях. Едната е по-зле от другата и е доста по-неподвижна. За съжаление, не мога да направя хубави снимки.
Снощи ми направи впечатление, че едният скаларий ги похапваше, където свари.
Мога ли да помогна с нещо на рибките или вече е безвъзвратно? Жал ме е да ги гледам така.  :-(

Деян

11.09.2008 13:56 #1 Last Edit: 11.09.2008 14:03 by deian555
Леле,та само бетите не могат да седят в толкова малък  аквариум,още повече че имат толкова съквартиранти,минималното количество вода на риба е около 3-5 литра,а ти в 10 гледаш 12   =-O ,ако не разредиш скоро,няма да остане нищо живо.Напълно нормално е в тези условия да се разболеят,а за бетите ще е по добре да ги отделиш в буркани,ще са сто пъти по-добре и шанса и другите да заболеят е маааааааалко по-малък,това ми прилича на някаква гъбична инфекция,мисля че е сапролегния Saprolegnia, Achlya ,сера има продукти за тази болест,може да използваш също малахитово зелено или метиленово синьо,но първо кажи,горе долу така ли изглеждат рибите,https://aquariumbg.com/images/sickness/fungus.jpg Тук има повече информация за болестта (ако е тя) http://aquariumbg.com/index.php?inspage=show_item.txt&id=152&vid=3

AngelEyes

Това ми е ясно, още от вчера, тъй като прочетох повечето теми из форума за начинаещи. Довечера още ще бъдат преместени в 60 литровия.

7-7-7

Преди да побързаш да ги смениш в големия аквариум прочети това :
http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,155.0.html

zambo

Като за начало този магазин го забрави завинаги . Продавачите са негодници . Бетите ги раздели в два отделни буркана .Нищо няма да им стане .  Скалариите ги подари на някой приятел . 60 л. също ще им е малък . За останалите рибки се моли да остискат. След като пуснеш новият аквариув в действие изчакай поне 10-15 дни преди да пуснеш рибите вътре.  Не наливай в новия аквариум никаква химия .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

ico

11.09.2008 15:36 #5 Last Edit: 13.09.2008 07:55 by ico
Няма за чакане, то в 10 литровия не може да има някакви условия така или иначе. Прехвърляй ги в голевмия, гледай преди това водата да е темперирана и по възможност престояла. Вземи си приличен вътрешен филтър 300-400л/ч. Трябва да махнеш скалариите и едната бета. След месец-два като се стабилизират нещата, може да добавиш още някое неонче, че 3 са малко за ято. Сомчетата ако са от едри видове и тях трябва да разкараш.
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

миа

Ах,тези дребни човешки грешчици които бързо се превръщат в масови!
Цитат на: AngelEyes - 11.09.2008 13:52
изкуствено водорасло
Това сигурно е водно растение или са почнали да продават изкуствена черна брада.

Цитат на: AngelEyes - 11.09.2008 13:52
комбинирана машинка - кислород + филтър.
Това трябва да е е някакво ново изобретение!Нарича се само филтър,кислорода е бонус и май няма филтър без кислород.
: 12.09.2008г 20:08ч
Добре е да пуснеш снимки че екстрасенси няма.

Лора

Цитат на: миа - 12.09.2008 20:22

Това трябва да е е някакво ново изобретение!Нарича се само филтър,кислорода е бонус и май няма филтър без кислород

Това изобретение се казва аератор с дунапрен


Цитат на: AngelEyes - 11.09.2008 13:52
Здравейте!

Аквариумът е малък - 10 л.,


В това аквариумче може да си гледаш бетите.Но имай предвид,че трябва да има укития за женската.Малко плаващи растения,като роголистник,ще свърши работа.

Успех в лечението и следващия път внимавай,какво си купуваш.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Деян

Той каза че са две мъжки,тъй че аквариума става само за една от тях.

AngelEyes

Той всъщност е тя, но това не е от значение!
Миа, човешко е да се греши. Аз започвам сега да се занимавам с подобна дейност. Ще се науча и да се изразявам по-професионално с времето.

Като написах "изкуствено водорасло" имах предвид - изкуствено растение.

Днес минах покрай един магазин, за да огледам здравите бети по-специално. Не намерих разлика, мисля, че моите са здрави.

На този етап преместих всичко в 30 л. аквариум, като отделих едната скалария, защото здраво кълвеше останалите.
60 литровия е почти направен и скоро ще започне да функционира и се надявам след 2 седмици условията да са благоприятни, за да преместя рибките на по-сигурно и приятно за обитание местенце.

Благодаря на всички за отговорите!

Similar topics (5)

26139

Започната от Asmodeus


Публикации: 20
Прегледи: 12942

12147

Публикации: 20
Прегледи: 9461

54351

Публикации: 5
Прегледи: 3213

7817

Започната от Sofie


Публикации: 11
Прегледи: 7358

47937

Публикации: 6
Прегледи: 2950