• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 11:27

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Болест по рибките

Започната от Петър Матов, 27.02.2011 14:39

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Петър Матов

27.02.2011 14:39 Last Edit: 27.02.2011 17:14 by matow
Добър ден, въпросът ми е дали имате представа от какво може по перките и опашката на някои от рибите ми да има бяло и да стой като разядено? Дали е някаква болест или се ядът? Забелязах, че на гупата там където е разядено се подава нещо като конче много тънко и бяло. По късно ще направя и снимки и ще кача :) Мерси предварително  *privet*









MeTogu

Може да е ихтио или гниене на плавниците.Като пуснеш снимка ще дискутираме.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Петър Матов

Качих обещаните снимки. Имам чувството, че бетата ще си смени люспите, не е активна седи си само горе и не плува много много, а при другите не се забелязва отпадналост, но на хелера опашката нещо не е наред ( извинявам се за снимките ) :)

Бетата вече е почти жива, почти умряла. Преместих я в друг съд и й сложих сол и по топличка вода,,, сега чакам да видя какво ще стане. ( Има нещо като слой мъх на опашката )

MeTogu

Виждам виновника на 3-тата снимка най-горе.
Махни бетата и опашките на живородките опашките ще са наред.
Само дето не мога да разбера тези снимки кога са правени - на тях пише 2000 г.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Morphined

Методи не го подвеждай :) Опашката на този женски хелер далеч не е наръфана от бетата. Има гъбички.
Отделен е въпроса,че наистина трябва да я махне,защото комбинацията й с гупи е доста  рискована.

Самата бета изглежда в много окаяно състояние. Едва ли може и храната да ухапе,камо ли друга риба в момента.

Петър Матов

Не съм настройвал датата на апарата затова пише тази година, бетата съм я отделил с нещо друго мога ли да й помогна? както и на хелера с какво мога да му излекувам гъбичките ? ( Бетата е дезориентирана, се на една страна се клатушка все едно ще легне и като легне на водата започва да плува, има и някакъв мъх на опашката )

MeTogu

Цитат на: Morphined - 27.02.2011 18:31
Методи не го подвеждай :) Опашката на този женски хелер далеч не е наръфана от бетата. Има гъбички.
Отделен е въпроса,че наистина трябва да я махне,защото комбинацията й с гупи е доста  рискована.

Самата бета изглежда в много окаяно състояние. Едва ли може и храната да ухапе,камо ли друга риба в момента.
*thanks добре няма да давам повече съвети на начинаещите.ще оставя това на теб,ти който виждаш и знаеш всичко.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Morphined

Помогни им с Нистатин на таблетки.
Продава се в аптеките. Струва около 5 лв.
1 ден - Пусни по 1 хапче на 20 литра вода
2 ден - Пусни пак по още 1 хап на 20 литра вода,но преди това смени 20% от водата (обирайки мръсотията от дъното предимно)
3 ден - не пипай нищо по аквариума
4 ден - започваш наново АКО още имаш гъбички (но едва ли,при мен до ден 4 вече няма нищо останало)
В опаковката са 20 хапчета,ще ти останат и занапред. Нистатина лекува няколко вида болести. Бетата е много оръфана.  Така като я гледам е в напреднал стадий,почти не са й останали плавници.
Нистатина ще унищожи гъбичките и плавниците ще израснат наново за нула време.
Иначе болестта не е опасна,но се разпространява бързо по целия аквариум.

Методи не се заяждай а виж бетата на последната снимка !!! Скоро от нея няма да остане нищо !
Може и навремето когато е била здрава да е ухапала някоя риба и от там да са тръгнали гъбички,но в момента едва ли е в състояние да плува като хората и ме съмнява да й е до хапане.
Дори да си прав,когато на някоя риба й бъде изядена такава голяма част от опашката не смяташ ли че ще тръгнат гъбички ? :) Когато не знаех какво е това,ти самият виждайки снимките ми,ми каза че са гъбички,а ти бях показал точно подобни снимки :))) Сега реши,че бетата тормози хелерите...

MeTogu

Така съм решил да кажа на момчето.Не съм д-р Хаус.
И защо си мислиш че се заяждам с теб.Просто внимавай с изказванията,че "подвеждам" колегите.Не съм господ да знам всичко.Опитвам се да помагам ако не си забелязал.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Асен Евгениев

Тая бета не е така от днес, поне от няколко дни проявява тревожни симптоми. Като гледам е пътник, друг път
взимай мерки по от рано.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Петър Матов

Сега се връщам от аптеката взех и сложих нистатин. Сега ще видим какво ще стане. Мерси

Вътрешната ми помпа е с активен въглен да го махна ли ?

Morphined

Опааа,моя грешка :(
Забравих да ти кажа,ако имаш филтър да го махнеш. Или гъба там каквото полазваш. Всичко дето може да "попие" или изсмуче нистатина. Ако вече си сложил а не си махнал филтъра,сложи наново щото всичко е отишло в него. Спокойно тоя паразит се лекува лесно,но колегата акапулко е прав за бетата,че май май си я изпуснал.
Все пак надеждата умира последна.
Сори моя грешка забравил съм да ти напиша за филтъра.
Да знаеш че водата ти ще стане млечно-бяла на цвят. Това е от лекарството,не се тревожи. Действай по рецептата която съм ти написал и за нула време гъбите ще изчезнат. При мен стана и двата пъти за 2-3 дни.
Но на бетата не знам дали й е останало какво да й се лекува.

ЗАБРАВИХ ОЩЕ НЕЩО (пиша го с големи букви за да го видиш)
Повиши си температурата на 31 градуса и гледай да не спада. Дръж я така докато трае лечението. Това е много важно ! Освен че е срещу паразитите помага и на Нистатина да се разгради по-добре. Ако искаш стривай хапчетата да се разградят по-хубаво като ги потопиш във водата. Аз така правя,не знам за другите.

Петър Матов

Помпата я изключих, махнах още веднага активният въглен ( чел съм, че прочиства от химически вещества и реших, че няма да е добре с него ). Водата стана млечно бяла, сега седя и стискам палци за бетата. Дано има още живот в това животинче..

Morphined

Пиши как вървят нещата,когато има промени.
Възможно е за бетата да е прекалено късно,ако е в много напреднал стадий. Но по принцип мисля,че ще оцелее,защото гъбичките убиват много бавно рибите. От колко време е така ?
Аз имах едни плати,които караха гъбичките 3 седмици (докато открия успешно лечение) и едната беше останала без нито един плавник. Като ги излекувах дори тя оцеля и всичко й порасна наново :)

Tiro

Цитат на: matow - 27.02.2011 17:18
Бетата вече е почти жива, почти умряла. Преместих я в друг съд и й сложих сол и по топличка вода,,, сега чакам да видя какво ще стане. ( Има нещо като слой мъх на опашката )

Само на мен ли ми прави впечатление, че при бетата има сол? Според мен солта може да доубие рибката  *dontknow*

Иначе според мен от лоши условия е тръгнала гъбична инфекция и/или от неработещ азотен цикъл.
120л. Гупи, Сае, Звезден Анциструс

Ако искате да получите от мен отговор на въпрос, задайте го на БЪЛГАРСКИ!!!
След като не полагате елементарни усилия, не виждам причина, аз да се напрягам два пъти: първо - да разчета написаното и второ - да потърся отговора.

Similar topics (5)

28634

Публикации: 3
Прегледи: 4628

16355

Публикации: 1
Прегледи: 2584

46496

Публикации: 2
Прегледи: 2334

14862

Започната от boxy


Публикации: 1
Прегледи: 2692