• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 19:51

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Измират м

Започната от NikolaV, 28.06.2004 09:05

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

NikolaV

Значи първо забелязах преди около 10-тина дни проблеми при неоните си (обикновени и зелени) - изглеждаше сякаш имат залепнали конци по тялото, на опашките, около устата. После местата се подуваха, а един имаше кървава рана. Досега обаче всички са живи.
След това видях, че черните ми неони започват да избледняват. 1-2 умряха. За по-малко от 24 часа ми измряха всичките 10 калифорнийски барбуса. Изглеждаха си савсем наред. От тогава средно ми умират по 2-3 рибки дневно - няколко кралски тетри, 1 женско кили, черни неони. Останалите риби изглеждат добре, само наностомусите са почнали да си губят цветовете.
Аквариума е 110-литров с много растения - като джунгла е. Температура - около 27, Ph - между 7 и 7.2. Храня ги с разнообразна храна - суха маркова, много рядко маркова замразене. Филтъра е вътрешен на Aquael с пълнеж от зеолит и активен въглен. Не го бях сменял от около месец. Само го бях мил. За друго не се сещам.

sho

по описанието ти болестта прилича на Сапролегниоза - понеже бързам - накратко:
Лечение - Добри резултати се получават при изкъпвания с
- готварска сол - 2.5 - 5% разтвор за 5 - 15 мин.
- малахитово зелено 5 мг на 1 л. вода за 15-20 мин
- брилянтено зелено 0.15- 00.30 г. на 1 л. за 24 часа
- метиленово синьо 1г на 100л  за 30 мин.
- формалин (40% ов разтвор) 1мг на 5 л. за 20-40 мин
- калиев пермнганат 1г. на 100л. вода 30-60 мин.
ако не оздравеят изкъпванията се повтарят неколкократно през няколко дни .
При този вид болест - боледуват предимно риби с понижени защитни сили в следствие на лоши условия на жовоот или хранене - провери си нещата отново:)
УСпех
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

niky

Мдааа. Sho e напълно прав. Това си е сапролегния.
За съжаление, и аз съм имал веднъж, но не чак толкова масово.

И...малко като нашите лекари, ама....аз ги лекувах с антибиотик...бензицилин. По половин шишенце, вечер, 5 дена.

И после усилена смяна на водата. Успех

NikolaV

Проблема при мен е, че както казах аквариума е като джунгла. Посмъртно не мога да извадя всичката риба. Имам кулита, на които им виждам очите много рядко.
Може ли да лекувам директно в аквариума?
И забравих да кажа. Може и голяма глупост да съм направил, но снощи пристъпих към самолечение. Със Сера Бактопур и Сера Ектопур.
Преди съм лекувал от гниене на перките в друг аквариум рибките и не видях странични негативни ефекти.

niky

Рибите няма да ги вадиш от аквариума. Нали ще ги лекуваме :lol:

Колкото до Сера...не съм ползвал, не знам. Но щом си почнал, продължи с тях пък да видим.

sho

Само гледай на опаковката да става дума че са ефикасни срещу гъбични инфекции щото причинителя на Сапролегниоза-та е гъбичка
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

Boby_

Ако си решил да ползваш продукти на сера, по-удачната комбинация в случая би била Mycopur+Bactopur Direct.  :wink:

VassetZ

И за капак- храниш ги със Sera granumix Vital :wink:

NikolaV

Снощи като се прибрах - изненада. Нито една риба не беше умряла  :D. Или поне ен намерих труп :wink:
Иначе сложих Сера микопур и бактопур директ. Сега остава да чакам. А по-късно видях, че имам и бензицилин, но вече бях набутал сера-та.

Boby_

Не прекалявай с лечението, за да не се окаже накрая, че лекарството е причинило повече бели от болестта. Имам предвид да не слагаш сега антибиотик. Довърши целия курс на лечение с това, с което си започнал, после изчакай няколко дни и ако пак има проблем, чак тогава пробвай с бензицили.

NikolaV

Цитат на: "Boby_"Не прекалявай с лечението, за да не се окаже накрая, че лекарството е причинило повече бели от болестта. Имам предвид да не слагаш сега антибиотик. Довърши целия курс на лечение с това, с което си започнал, после изчакай няколко дни и ако пак има проблем, чак тогава пробвай с бензицили.

Разбира се! Ще изчакам първо да видя какво ще стане с това лечение.

Similar topics (5)

32020

Публикации: 10
Прегледи: 4953

14423

Публикации: 8
Прегледи: 4522

12200

Публикации: 11
Прегледи: 6265

13285

Публикации: 4
Прегледи: 3509

37924

Публикации: 5
Прегледи: 2989