• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 22:54

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

[Проблем] Одраскване или начало на болест при гупа

Започната от desirunner, 01.10.2013 12:31

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

desirunner

Аквариумът е стартиран на: 01.09.2013

Обем на аквариума, литри: 35

Височина на аквариума: 380 мм

pH на водата: 7.0

Температура на водата: 24

Колко често сменяте водата: 1/3 седмично

Какво количество вода доливате при смяна: 10-12 литра

С каква температура е водата при смяна: 24

Кога последно сменихте водата: 29.09.2013

Аераторна помпа (без гъба):

Аераторна помпа (с гъба):

Вътрешен филтър л/ч:

Външен филтър л/ч: Qmax 450 л./час

CO2 система: Не

Филтрите работят непрекъснато: Да

Изключвам ги за ххх часа: Не

Промени в аквариума и оборудването презпоследните 20 дни: Не

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: {medicine}

Полово зрели риби (видове, брой): 5 Гупи

Млади риби (видове, брой): Анциструс - 4 бр.

Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): Не

Видове храна, с която храните рибите си: Tetra Guppy

Колко често храните рибите си: Веднъж на ден и неделя- глад

За колко време рибите изяждат храната: 2-3 мин.

Колко % от дъното е засадено с растения: 60%

Колко % са бързорастящи: 100

Колко % са плуващи:

Дебелина на дъното: 4-6 см.

Размер на камъчетата: 3-5мм.

С колко и какви лампи осветявате аквариума: 9W B/W

Колко часа светят лампите: 8 часа

Подробно описание на проблема: Здравейте, за първи път пиша във форума и имам следния въпрос: На една от гупите и се появи нещо, наподобяващо на белег в близост до едното хрило. Прилича ми на одраскано, но бих желала да получа и вашите мнения. Рибката се чувстава добре, жизнена е и се храни нормално. Благодаря предварително!







Снимки:

http://postimg.cc/gallery/a6gy7p90/





Георги

Здравей,
ако нямаш остри неща в аквариума или не си я наранила при гонка с кепче, може да е Argulus. Ако имаш лупа погледни и сравни с картинки в гугъл.

desirunner

Благодаря за отговора,
леле, това Argulus голям звяр =-O. Днес ще пробвам с лупа да я погледна, но не се сещам как  ще стане, че е много жизнена  рибката, не се спира за секунда.

desirunner

Гледах с лупа, не се вижда нищо притеснително. Лошото е, че Гупичката се държи странно, ту е на дъното, ту е при аератора, ту си плува нормално. Мерих амоняк, нитрити, нитрати, няма промяна на PH-7 ,нормално е всичко. Бихте ли ми казали лак бихте постъпили в подобна ситуация? Другите Гупи са ОК.

Caxapa

А някакво лечение според предположението на колегата не предприе ли?

desirunner

Прегледах внимателно рибата за Argulus, не се забелязва, а и раничката се затваря бавно. Предполагам, че се е наранила на корена, обърнах острите неща в грунда. Не виждам да са писани други препоръки.

Caxapa

Зачетох описанието на аквариума. 35 литра и старт на 01/09/13
Бих препоръчал  през два-три дена смяна на 5 литра вода. Ако има начин да се мерят солите в аквариума и добавяне  на готварска сол но не от тази украинската по половин чаена равна лъжичка на всяка трета смяна на водата. Солта, колкото и да е отричам лично за добавяне в аквариума  бих препоръчал в случая като дезефиктант и спомагаща за по-бързо заздравяване на евентуалната рана. Естествено, всяка болест или ситуация си е строго индувидуална  и в момента това ми идва на ум като средство да се третира.

desirunner

Благодаря ти, аз бях решила да правя смените, но по повечко литри. А по въпроса за солите: От чешмата идва вода с обща твърдост 4 GH. Аз добавям магнезиев сулфат и съвсем малко калциев двухлорид за да я докарам до 22-23 GH. Това го правя винаги и в престояла и при затоплена вода до 24 C,  преди да я сипя в аквариума. Та за тези калциеви и магнезиеви соли знам колко са в PPM и винаги са еднакви за да няма резки промени.
Мога да извадя рибока в карантинен аквариум и да сложа сол, но дали не е по-добре да бъде нейодирана?

Similar topics (5)

55096

Публикации: 15
Прегледи: 6776

10851

Публикации: 3
Прегледи: 2544

26318

Публикации: 0
Прегледи: 2553

49024

Започната от halifa


Публикации: 7
Прегледи: 2652