Българска Аквариумна Енциклопедия

РИБИ, РАСТЕНИЯ И БЕЗГРЪБНАЧНИ => Шаранови => Аквариумни рибки => Барбуси => Темата е започната от: chandler - 05.07.2005 22:54

Заглавие: Съвместимост Тетразона+Червен неон
Публикувано от: chandler - 05.07.2005 22:54
Допустима ли е комбинацията между тези два вида изобщо и какви са рисковете за едните и за другите? Днес една "търговка" на рибки в кварталния магазин беше ДОСТА категорична в твърдението си, че двата вида не могат да се гледат заедно. Аз имам тетразони (5 бр.) и за новия аквариум (120 л) се чудя какви рибки да слагам, като тетразоните ще останат. Бих се радвал на съвети относно възможните видове рибки, които мога да сложа.

Поздрави
Заглавие: Съвместимост Тетразона+Червен неон
Публикувано от: Живко - 06.07.2005 01:22
тетразоната е голяма гад.
каквото и да слагам с нея съм като на тръни.
най-кофтито е,че никога не можеш да кажеш кой вид риби ще понася и кой не.
мои наблюдения.
трихогастерите се справят добре с  барбусите,въпреки,че май не са много спокойни.бетите също са оправни,стига да има достатъчно растителност.абе всички лабиринтови са ОК.
харацидите общо взето нямат проблем с този барбус.специално за неоните не знам,не ги тача много.
скалариите трудно-направо ще бъдат жертви.
сомчета палеатуси ще бъдат тормозени.
не се лъжи да пускаш рамирези.все едно си пуснал заек пред хрътка.

извода за мен е:-щом жената казва за тези риби,че са несъвместими по-добре я послушай.
Заглавие: Съвместимост Тетразона+Червен неон
Публикувано от: NO CARRIER - 06.07.2005 01:30
И в офиса и в къщи гледам, че барбусите не ми закачат май само анциструсите и другите сомчета Corydoras aeneus. Допреди време ми тормозеха скалариите в офиса, но отскоро минаха на по-дребните неонки, хелери и пристели. не знам дали не са дефектни барбусите в къщи, но те са кротки и миролюбиви за разлика от тези в офиса. Наскоро единият умря, а другият си седи кротко и мързелува като собственика си.  :P

Добавка: Живко е прав. Ако има растения да се крият, по-малките рибки ще бягат там и проблемите ще са по-малко.
Заглавие: Съвместимост Тетразона+Червен неон
Публикувано от: chandler - 06.07.2005 01:41
аз общо взето зная повече видове рибки, които не стават да се гледат с тетразона, отколкото такива, които си пасват с тях. това сигурно се обяснява с изказването на Живко: "тетразоната е голяма гад"
по принцип тетразоната като е в стадо не се занимава с другите обитатели в аквариума и закачките протичат само в стадото. това твърдение съм го срещал често. но въпреки това ще е голяма мъка явно да нагодя обитателите в аквариума. Успех си желая  :lol:  tooth
Заглавие: Съвместимост Тетразона+Червен неон
Публикувано от: Longanlon - 06.07.2005 12:21
като малък гледах бети, гупи и коридораси с две тетразони в 30л и не съм забелязал да вредят на някоя рибка. даже гупите ми раждаха вътре и някои от малките оцеляваха и порастваха. а не е като да ъм бил заринат с растения...
Заглавие: Съвместимост Тетразона+Червен неон
Публикувано от: Stas - 06.07.2005 12:22
Цитат на: "Longanlon"като малък гледах бети, гупи и коридораси с две тетразони в 30л и не съм забелязал да вредят на някоя рибка. даже гупите ми раждаха вътре и някои от малките оцеляваха и порастваха. а не е като да ъм бил заринат с растения...

Имал си аквариум-рай! Такива вече не могат да се направят:)
Заглавие: Съвместимост Тетразона+Червен неон
Публикувано от: penchod - 06.07.2005 14:28
Като малък и аз гледах Барбуси Тетразона, с една Бета, Гупи и Хелери, в общи линии Барбусите тормозеха всички, а гупите направо съсипаха.
 За да не отварям нова тема, искам да попитам, дали са съвместими Рамирези с харациди(неони, гамбузии и т.н.)
Заглавие: Съвместимост Тетразона+Червен неон
Публикувано от: N.Nobs - 07.07.2005 00:32
Цитат на: "penchod"дали са съвместими Рамирези с харациди(неони, гамбузии и т.н.)

Съвместими са.При рамирезите има слаба агресия,но е подчертано вътрешновидова,и само в случаите когато са хвърлили хаивер гонят натрапниците.
Заглавие: Съвместимост Тетразона+Червен неон
Публикувано от: abaro - 07.07.2005 03:05
Аз гледам двойка рамирези с 8 бр. лимонени тетри (Hyphessobrycon pulchripinnis) в 75л. аквариум. Не съм забелязал да си обръщат взаимно внимание. Преди тетрите имах danio aequipinatus и с тях беше така. Рамирезите ми са хвърлили хайвер за втори път и не забелязвам да проявяват особена агресивност към другите ми риби. Така че пробвай смело пък божа работа е на на риби с какъв характер ще попаднеш. С жените също е така - няма страшно, постепенно свикват.
Заглавие: Съвместимост Тетразона+Червен неон
Публикувано от: Живко - 07.07.2005 03:37
Цитат на: "chandler"
по принцип тетразоната като е в стадо не се занимава с другите обитатели в аквариума и закачките протичат само в стадото. това твърдение съм го срещал често. но въпреки това ще е голяма мъка явно да нагодя обитателите в аквариума. Успех си желая  :lol:  tooth

от това твърдение има твърде много изключения,за да бъде сериозно.
така и не успях да разбера защо понякога тетразоните са послушни и кога са злояди.
ти защо си се залепил така за тигърчетата.има доста други видове барбуси,които са енергични като тях,но не създават такива проблеми.
Заглавие: Съвместимост Тетразона+Червен неон
Публикувано от: chandler - 07.07.2005 20:46
Цитат на: "Живко"
от това твърдение има твърде много изключения,за да бъде сериозно.
така и не успях да разбера защо понякога тетразоните са послушни и кога са злояди.
ти защо си се залепил така за тигърчетата.има доста други видове барбуси,които са енергични като тях,но не създават такива проблеми.

добър въпрос!
харесват ми, че са доста енергични и като гледаш аквариума винаги става шоу, защото тетразоната по цял ден не се спира (е, при мен им е тясно и доста време си седят на едно място). От друга страна ме кефят по форма, такива едни тумбести. Но не знаех, че ще е трудно да ги комбинирам с други рибки. от другите барбуси кои имаш предвид? аз май мога да си харесам само Barbus nigrofasciatus. как мислиш, ще стане ли едно стадо от 8-10 рибки в аквариум с дължина 70 см  (120 литра)? :)
Заглавие: Съвместимост Тетразона+Червен неон
Публикувано от: miTko - 07.07.2005 21:19
Цитат на: "abaro"С жените също е така - няма страшно, постепенно свикват.
Човек не живее толкова дълго, бих казал... tooth
Заглавие: Съвместимост Тетразона+Червен неон
Публикувано от: chandler - 13.07.2005 00:22
Цитат на: "Живко"така и не успях да разбера защо понякога тетразоните са послушни и кога са злояди.
ти защо си се залепил така за тигърчетата.има доста други видове барбуси,които са енергични като тях,но не създават такива проблеми.

Чел съм, че закачат другите рибки, ако обитателите в аквариума са нагъсто и когато храната е недостатъчна. Тези фактори проучил ли си ги?
Заглавие: Съвместимост Тетразона+Червен неон
Публикувано от: Живко - 14.07.2005 00:47
наистина като са гладни са по агресивни.
лошото е,че сит барбус не съм виждал.
Barbus nigrofasciatus е по- миролюбив.само е малко по-бавничък.
барбус тикто е по-милостив към съквартирантите,също е голям бързак и може би и по- красив.само не ме разбирай погрешно.той си е барбус,а барбусите са говеда,ама интригуващи говеда. :lol:

(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fbgphoto.net%2Fphotos%2F2429%2Fo632568883117343750.jpg&hash=07c9f6c884baf49760c3fd9bf1d7a7a4af049a9e)
(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fbgphoto.net%2Fphotos%2F2429%2Fo632568882470781250.jpg&hash=9ea3ca0f70ae738037447c4c9c436770271ed9a1)

жълтата риба е барбус шуберти.
на другата снимка се вижда как тикто си похапва от скалария. :lol:

не се смейте на снимките още се уча.
Заглавие: Съвместимост Тетразона+Червен неон
Публикувано от: chandler - 14.07.2005 01:32
Хубави рибки. Особено ми хареса тикто. А шуберти изглежда
така сякаш е "мухлясъл". Затова не ми хваща окото, пък и е
хибрид, нали така :wink:  
Има две неща, които ме карат сериозно да се замисля за Nigrofasciatus.
Първото е, че както тетразоната ще похапва растенията. А както
знаем те ядат точно младите листенца на някои растения. Което
си е кофти, ако искаш да развъдиш точно това растение, което
те обичат да похапват.
И второ: ще мърсят много. Ако сложа по-голяма филтрация ще
успея ли да им смогна на аките?
Заглавие: Съвместимост Тетразона+Червен неон
Публикувано от: penchod - 14.07.2005 02:21
Живко, а къде може да се намерят такива тикто?
Заглавие: Съвместимост Тетразона+Червен неон
Публикувано от: dido - 14.07.2005 03:19
Тикто = одески барбус тук. Само мъжките имат такава червена лента. Женските си приличат на каракуди :-)

Оцветяването на мъжкия избива доста късно. Зависи и от храненето.

Моите наблюдения по въпроса съвпадат с тези на chandler. Стадото е от голямо значение за барбусите. Ако са малко стават зли и агресивни към себеподобните и към другите видове. Аз държа в аквариума си 4 сравнително големи стада от 4 вида барбуси - 5-8 рибки. Агресията в тези стада е стриктно вътревидова - закачат се само една-друга и не обръщат внимание на другите риби. Дори и закачките не са много страшни - обикалят се една-друга със залепени носове, гонят се по малко и това е.

Единственото ми изключение по отношение на агресията са нигрофасциатусите. Имам само две броя, мъжки. Тия са ебати злите копелета, гонят всичко дето им се изпречи пред носа. Отдавам го обаче точно на липсата на стадо.
Заглавие: Съвместимост Тетразона+Червен неон
Публикувано от: mardraum - 14.07.2005 15:31
При тия барбуси никога не се знае. Един приятел имаше голямо стадо барбуси тетразона който дори му наядоха перите на коридорусите а те са си доста твърди. Пък друг държеше 5-6 барбуса (доста едри 4,5-5 см) в общ аквариум и те не закачаха никоя риба дори бяха подложени на системен тормоз от една двойка скаларии който често хвърляха хайвер върху едно растение.
Заглавие: Съвместимост Тетразона+Червен неон
Публикувано от: vrp - 14.07.2005 17:47
Цитат на: "penchod"Живко, а къде може да се намерят такива тикто?
www.koral-kik.com