Може да прозвучи малко глупаво но ме интересува дали силната музика пречи на рибките и по специално на дискусите.Когато казвам силната музика нямам в предвид че в нас е дискотека но искам да знам до колко влияе.
Цитат на: "topspeed"Може да прозвучи малко глупаво но ме интересува дали силната музика пречи на рибките и по специално на дискусите.Когато казвам силната музика нямам в предвид че в нас е дискотека но искам да знам до колко влияе.
Влияе им, да. Стресира ги, а ако са постоянно под стрес, имунната им система ще отслабне и ще започнат да боледуват.
Мерси така си и мислех но вие имате повече опит и затова реших да се допитам. БЛАГОДАРЯ
П.С. Освен рибките и комшиите ще се радват на тишината вече :wink:
Боби донякъде е прав но не съвсем.Зависи от системата която ползваш във вас и акустичните параметри на помещението.На рибите не им понасят ниските чистоти или технически казано под 80 Hz и високоте над 15KHz.Тогава усещат вибрациите и се стресират.Въпреки че съм наблюдавал аквариуми в заведения за жива музика където има почти пълна честотна характеристика от 30 до 15KHz и силата достига до 110-120dB всяка вечер и не съм забелязал някакъв кои знае какъв стрес.За пример ще посоча заведението под музикалния театър Back stage в София където има един 360 литров цихлидарник които помня от години и рибите са си едни и същи.Така че ако използваш някакъв обикновен касетофон за час,два мисля че няма да имаш проблеми.За всеки случаи намали ниските.
Цитат на: "Boby_"Цитат на: "topspeed"Може да прозвучи малко глупаво но ме интересува дали силната музика пречи на рибките и по специално на дискусите.Когато казвам силната музика нямам в предвид че в нас е дискотека но искам да знам до колко влияе.
Влияе им, да. Стресира ги, а ако са постоянно под стрес, имунната им система ще отслабне и ще започнат да боледуват.
Ако е така мойте треа вече да фрачът,според мен си зависи от индивида, и от стила на музиката :D
Най-вече зависи от силата и баса :bash на музиката :D
Зависи как си ги възпитал, може да мразят чалга!
Цитат на: "Христиан Пламенов"Най-вече зависи от силата и баса :bash на музиката :D
Градски преди да даваш мнения прочети какво са написали хората преди теб.Наи-общо казано това се мъчих да обясня и аз.
"Градски преди да даваш мнения прочети какво са написали хората преди теб.Наи-общо казано това се мъчих да обясня и аз."[/quote]
Да го беше написал кратко и ясно, защото не ми се четеше :idea: :P
На който не му се чете, не е за тоя форум.
мисля че вече намерих баланса м/у музиката и рибките, дори май повече нещата клонят в тяхна полза, но най-важното е да има мир и любов
Честно казано не съм забелязал някаква промяна в поведението на мойте дискуси. Аквариума ми е в хола. Там се намира и системата ми за домашно кино. Обичам да гледам филмите доста увеличени. Субуфера ми е с 15 инчов бас, така че ниските са убииствени, но рибите не реагират по никакъв начин. Дискусите продължават да си плуват пред предното стъкло, без никаква промяна, големи са позьори :lol:
Абе увеличавайте до дупка и да не ви пука, ако знаете как ще се разтанцуват на мах :lol:
моите плати са гадни червени комунистчета- въобще не реагират на Рамщайн :evil:
две от колоните са от двете страни на аквариума,издувал съм уредбата силно специално за да им видя реакцията- изобщо не им пука.
а по принцип водата е отличен проводник на звукът и рибите имат отличен слух ,това го знам от опит.
веднъж под водата един пелингас чу цъкането на предпазителя на харпуна ми от около 10 метра и веднага обърна.
а аз самият не го чух защото е карбонов а не метален- специално за тази цел.
а китовите песни- чуват се от единят край на океана да другият.
Не знам какво точно чуват рибите, но моите се стряскат баща ми като кихне tooth Иначе на музика не реагират.
при мене суб-буфера е на 20 сантиметра от аквариума обаче не виждам никакво влияние даже си се хранят нормално по време на лудница :)
Цялата музика ми е в друга стая затова не усилвам много защото ве4е идва полицията
и у нас идваха преди - сега вече се понаучиха кой живее в тоз апартамент и си траят
Цитат на: Pac - 20.03.2006 03:25
Не знам какво точно чуват рибите, но моите се стряскат баща ми като кихне tooth Иначе на музика не реагират.
Рибоците ти не са се стреснали от звука,а от рязкото движение на тялото на бащати при кихането!
Мисля да сложа подводни говорители на мойте. Яко ше танцуват.
Peter_a,
хитрец си, а?