• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 12:14

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Морски ри

Започната от aqua, 17.08.2004 13:40

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

aqua

Здравейте всички!
От доста време се питам дали в това избрано общество има някой с поне малко опит в отглеждане (за начало) и развъждане на рифови рибки.
Години съм се занимавал със сладководни рибоци и напоследък силно ме влече към солените.
Понеже има вероятност да ми се паднат едни рифови рибета Gobiosoma oceanops или т.н. морски син неон. Те са цял пасаж от около 10 бр.
Чудя се дали има подходящи храни и т.н., защото нищо конкретно не съм видял по магазините из страната.
Безпокоя се дали удоволствието да ги имам няма да се превърне в цифромания, сещате се какво имам предвид. Особено ако трябва да се запасявам с храни, соли и пр. само от странство.

Предварително благодаря за вниманието.
Всички мнения са welcome.

Нека рибите ви да са здрави и живи!

веско

Не съм много сигурен но погледни това.[url="http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Cat=162&Board=fish&Number=1941937246&page=0&view=collapsed&sb=5&part="]http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Cat=162&Board=fish&Number=1941937246&page=0&view=collapsed&sb=5&part=[/url]

aqua

Благодаря веско,
Но този адрес вече съм го разглеждал и чел подробно. Още повече, че съм посещавал единия магазин на въпросната варненска фирма още докато подготвяха отдел морски. За справка тема Други проблеми, препоръки >> Къкво, къде, кога .Предстои идната седмица отново да ги сполетя.
Интересувам се дали в тукашния форум има хора с опит за да ме посъветват, а и да ги питам. Както вече писах вълненията са ми ценови. :roll:

веско

Знаеш ли че когато го видях много ми се прииска да си взема и аз,но осъзнах че още не съм дорасъл за това.надявам се че и това ще стане някои ден.

Anonymous

Бъди спокоен - всичко необходимо си го има във Варна, а в София можеш да го поръчаш от Краси

aqua

Здравейте колеги!
Както бях обещал сполетях варненската фирма, внасяща морски риби за мераклии. Даже два от магазините й.
Както се казва след оглед на място събрах следното инфо за маринето:
1. Аквариумът минимум да е 200 л, с уговорката колкото повече, толкова повече. В момента експериментират с един 60л но още не са готови със заключенията по въпроса.
2. Дъно - пясък съответно.
3. Декорация и естествена среда - скали от Индонезия, понеже били заразени с туземна микрофлора. Малко били скъпи.
4. Оборудване - скимер, аератор, помпа+филтър, отопление с термостатичен регулатор. На питането каква е ролята на скимера отговорът бе  :roll:  :?:  :!:  :?: . За аератор, помпа+филтър оборудвани били с  RESUN. Много добри били за морските. За цената смутолевиха 1000-1500, но без да споменават единицата мярка.
5. Вода - от чешмата, по ХХ ст. на куб. м.
6. Соли - добавят се еднократно. Струват около 80 USD.
7. РИБИ - тук започва търговската лакърдия. За морска пеперуда с диаметър 7-8 см се иска 40 лв., но ако рибата е по-така, съответно цифрите се ориентират около 100 лв. Сами си правете изводи, като се знае, че пеперудите не са от скъпите риби, но пък са красиви.
8. АНЕМОНИИ, КОРАЛИ и пр. - Те не са задължителни ми обясниха, ако гледаш пеперуди, понеже те ги похапвали охотно.

Рекапитулацията показа, че за 600 л аквариум, пред който бях разпънал на кръста служителя на фирмата, цялото оборудване (техническо, химическо, декорационно, плуващо и пр.) е около 4000-5000 USD.

За мое съжаление при посещението ми нямаше повече от 5-6 вида риби. Преди имали повече, но двама вманиачени варненци се надпреварвали един месец, кой ще се нареди пръв пред магазина всяка сутрин, за да пазарува първи.
Един от тях е този, който публикува маса снимки на по-горе споменатия сайт, но с уговорката, че 70% от тях не са на неговия 750 л съд, а на маринетата в магазините. Нищо, престарал се е човека, но е мераклия.

Достигнах до следните изводи:
1. Маринето май най-сетне се настани у нас. Дано да е трайно.
2. Цените са - да избием усилията по внедряването от джоба на клиента. Всяко модно нещо е скъпичко.
3. Оборудването се намира лесно.
4. Риби има и ще има тепърва.
5. Отглеждането им не трудно, ама никак. За сравнение - не по-трудно от едни сравнително простички дискуси например.
6. Спешно се търси конкурентен доставчик на фауната, за нормализиране на цифрите.
:lol: 7. Разрешава се жертването на тъщата в полза на морския аквариум.  :oops:

P.S.: След 15-20 септември се очаква нова партида риби, така че стягайте куфарите!

Raven

http://www.aquatis.ru/resun.htm
понеже стана въпрос за ресун , ако не си бил тук хвърли едно око.наистина са много добри в тази област.за съжаление цените на маринето у нас все още са доста високи :?
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

aqua

Здравей raven,
Мерси за препратката. Наистина са доста добри. Даже ще си призная, че в кащи единият аквариум е оборудван с външен филтър на RESUN. Тук вероятно веднага ще видим всички мнения за и против фирмата, но аз избрах китайското.

VassetZ

Цитат на: "aqua"Здравей raven,
Мерси за препратката. Наистина са доста добри. Даже ще си призная, че в кащи единият аквариум е оборудван с външен филтър на RESUN. Тук вероятно веднага ще видим всички мнения за и против фирмата, но аз избрах китайското.
единственото нещо , което имам на Resun ми е кепчето :lol:
върши чудесна работа :D  :D  :D  :D  :D
не бе , сериозно, ако си струва тая марка аз съм навит да я експлоатирам...

Raven

аз имам само една лампа на Ресун но съм много доволен -това което е под нея расте много добре,иначе тази фирма произвежда всичко за аквариумите от-до и то на добро качество което показва че има китайски и китайски марки.иначе като запален по подводния риболов и морето изобщо, харесвам морските аквариуми но за сега ще изчакам - скъпичко ми се струва :D http://www.aqualogo.ru/phpbb2/index.php
тук има някои мнения и снимки на щастливци .
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Boby_

Аз си взех две малки вътрешни филтъра на Resun. Би трябвало всяко от тях да е за 60 л. Двете заедно обаче не се справят със задачката да филтрират 45 л. аквариум, наложи се да си взема и AquaEl в крайна сметка. Ресънчетата като се позадръстят малко, спират. При това - без да е кой знае колко мръсен дунапрена (който по-късно смених с вата). Спират съвсем. Ужасно досадно, особено при положение, че ги ползвам в бебешкия аквариум, а бебетата са по-деликатни. Накрая се принудих да ги употребявам без филтрираща медия само като помпи за инкубация. И пак дебитът им варира по неизвестни за мен причини - яйцата се "джоркат" различно в различните дни, когато са пуснати на Ресън. Честно казано, повече не бих си купил дори кепче на тая фирма.

Anonymous

От китайските марки, които съм ползвал Resun  е сред най-зле представилите се(нагреватели и помпи). Atman е много по- надеждна и качествена марка на подобна цена. Ходил съм и в този магазин с морските риби. Не знам какво си гледал, но там навсякъде се виждат в морските им аквариуми помпи Атман и никъде не видях Resun. Скимерите и другите благини също са китайски май, но също не са Resun :shock: Сега пак там чакат и нова стока и оборудване от този регион, но не запомних на коя фирма. А иначе смятам, че ако марка се е доказала дори в супер агресивната морска вода, то в сладководните ни аквариуми ще се справя още по- добре...

Longanlon

Цитат на: "aqua".4. Оборудване - скимер, аератор, помпа+филтър, отопление с термостатичен регулатор. На питането каква е ролята на скимера отговорът бе  :roll:  :?:  :!:  :?: . За аератор, помпа+филтър оборудвани били с  RESUN. Много добри били за морските. За цената смутолевиха 1000-1500, но без да споменават единицата мярка.

da be - kakwo e skimer ne znam, ama za drugite ne6ta da dade6 1000? pylni gluposti... vsi4ki tuk znaem kolko struva edin filtyr basi - tiq qvno srama nqmat da iskat takiva pari samo 6toto 'oborudvaneto e morsko'

i sorry za lat.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Anonymous

И аз ходих да питам за морските работи, но да питаш колко струва морски аквариум с оборудване все едно да питаш що ми умряха рибите и с това да се приключи. Аз имам 400л съд и питах за него. Скимерът, за който ми обясниха много работи ама аз запомних много малко струва (най- добрия за момента) близо 400лв,иначе има и от около 200лв един, трябват и няколко помпи с дебити от около 2-4000л на час, мощен външен биологичен филтър, особено ако искам корали и специализирано осветление. Другите работи вече са пълнежите за филтрите,  нагревател за зимата, бактерицидна лампа и май това беше за основното оборудване. Иначе рибите съм ги виждал и в Истамбул. Там има много фирми и магазини, а цените са от два  до десет пъти по- високи (на рибите де)от тези в България (Варна). Като гледам и тези в Москва са много високи. Не е за всеки това хоби, ама ако беше много ефтино и феновете бяха много нямаше да остане жив корал по океаните :lol:

utaka r

относно поста на аква - радвам се че си така добре си запознат с обема                                                  
на съда ми, но пък не си спомням някога да си ми идвал на гости.
За сведение на посрещачите данните за аквариума ми бях поснал
в http://club-aquarium.hit.bg/  профила е 'ноно' но явно ти не си на ти
с аритметиката за това продават калкулатори - пробвай може и да ти
се получи  нали знаеш AxBxC Също така недей да използваш проценти не ти се получава.Първо аз и още някой сме изкупили всичко и в магазина имало само 5-6 рибета после пък 70% от снимките били
на магазина.Виж варианнтите са два или си сляп или си достатачно тъп
че да не можеш да видиш и разбереш че аквариума който снимам
е един и същ''кофти работа е зависта''
:D

Similar topics (5)

2693

Започната от DeViL


Публикации: 3
Прегледи: 5482

3940

Публикации: 23
Прегледи: 15133

8707

Публикации: 2
Прегледи: 4143

3165

Публикации: 31
Прегледи: 19706

3977

Публикации: 69
Прегледи: 39828