Здравейте. Аз съм новобранец и това ми е първата тема. Все се чудя защо лампите трябва да са UV. Не може ли да са LED например. Ясно ми е, че лампите с UV лъчи излъчват вредни за човешкото око лъчи и се чудя дали има някакъв проблем ако сложа лампи които не са UV? :-)
Ув лампите които се ползват за аквариум са различни от лампите за осветление самата гермицидна крушка стои в непрозрачен корпус и целта и е да убива болестотворните бактерии във водата.Тя не се ползва за осветление!
Както е е обяснил колегата Ивис..UV лампите не служат за осветление а за убиване на бактериите във водата. Един вид стерилизатор. Осветлението може за бъде LED или лумисцено според предпочитанията, възможностите и изискванията. Има открити UV лампи но те се използват в тераристиката. Такава ползвам и аз в един от терариумите си но не съм се замислял дали може нещо да се пригоди за аквариум. Добра тема се подхвана и нека и други да кажат своето мнение, особено тези с терариуми!