• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 18:56

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Въпрос за осветление.

Започната от ivan_251, 15.11.2009 19:51

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ivan_251

Ще стартирам аквариум 74 x50 x 34,осветление в момента имам само една пура GRO-LUX 18 w,въпросът ми е колко още пури да купя и какви?Колко литла ми е аквата.За да не правя нова тема и понеже аквариума е функционирал и преди,ама е бил "леко" занемарен са се образували мърсотии по предното стъкло,като налеп май са от водорасли.Та въпросът ми е с какво да ги изчистия.

пп.Смятам,че трябват четири пури,защото аквариума е дълбок,а колко време да светят?

Raven

Аквариумът ти е чисто 119 л. , но събира около 80-90 л. чисто.

Махаш дебелината на стъклата, пясъкът, камъни, растоянието от горното ниво на водата до ръбътна аквариума и получаваш реалните литри.

Две или три пури с дължина 60 см. ще са ти достатъчни.Три ще се съберат малко трудно защото е тесничък аквариума, но пък ще е добре осветен и ще можеш да имаш хубави растения.

Ако налепите по стъклото са бели- това са калциеви отлагания от водата /котлен камък/ - чисти се с оцет.
Другото се търка с домакинска гъбичка с чиста вода- без никакви препарати!

Свети се по 8-10 часа на ден, не повече от десет защото тогава тръгват водораслите.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

ivan_251

Цитат на: Raven - 15.11.2009 19:58
Аквариумът ти е чисто 119 л. , но събира около 80-90 л. чисто.

Махаш дебелината на стъклата, пясъкът, камъни, растоянието от горното ниво на водата до ръбътна аквариума и получаваш реалните литри.

Две или три пури с дължина 60 см. ще са ти достатъчни.Три ще се съберат малко трудно защото е тесничък аквариума, но пък ще е добре осветен и ще можеш да имаш хубави растения.

Ако налепите по стъклото са бели- това са калциеви отлагания от водата /котлен камък/ - чисти се с оцет.
Другото се търка с домакинска гъбичка с чиста вода- без никакви препарати!

Свети се по 8-10 часа на ден, не повече от десет защото тогава тръгват водораслите.

Благодаря за изчерпателния отговор.Отивам с шишето оцет и действа.Благодаря много.Ще започна с 9 часа на ден и валиснерия ,която вече е три седмици са в буркан и расте успешно като бурен дори до прозореца,а какво остава в аквариум.Това което ми направи впечатление е,че водата си остава бистра като за пиене и няма водорасли.Защо?По научен път...

Raven

Това е най доброто обяснение как да се борим с водораслите :-)

Щом валиснерията расте- тя отделя фитонциди които подтискат водораслите и в малкият обем те нямат шанс.
За това когато в аквариума всичко е наред и растенията вървят добре- водораслите обикновенно не са проблем.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

ivan_251

А ако съм с три пури какви да бъдат останалите две овен едната GRO-LUX,която имам.  *HELP*
баласти,тела лесно,капак и рефлектори също имам,но незнам кви марки и ватове и модел и тн

santah

Пробвай с Philips или Osram 865,965.Тези се срещат по-често и са по-евтини от т.нар специализирани лампи.

ivan_251

по конкретно,за да не стане аквариума с нестествено осветление.Да не вземе да заприлича на аквариум с цветен грутд,замъци и риби папагали с изкуствени разстения.

Начи една пура GRO LUX
Eдна aquastar
една osram

Харесва ли ви?

ata_nas

Не лоша комбинация при условие, че вече разполагаш с една лампа Гролукс и се налага да я "допълниш".
Внимавай колко часа ще светиш щом си имаш водорасли.

ivan_251

Здравейте

Купих лампите,а са откъде да намерия плексиглас за да си направя капак,че имам нещо като фазер ама то ще шупне от влагата.Днес купих лампите,баластите,фасунгите и други,но из целия град не мога да намеря плоскости.Хора на 16 години съм и нямам кола,кажете ми какво да направя  *HELP*  *HELP*  *HELP*.Откъде да се стобия с блоскости.Живея на поне 20 км от това практикер и нямям време да отида няма ли нещо по близо до центъра или в софия,  много ми е трудно.    :duvar:  
Утре ще купя нагревател и термометър ,кажете ми на aquaEl добри ли са нагревателите.

ПП.Утре се хвърлям от хотел Родина,ако не намеря плоскости за капака.  :'(    

Ако някой знае някъв транспорт от центъра до Практикер,Mrbricolage маи и в baumax има,но не съм сигурен!

Поздрави!

vasso

Нагревателите са перфектни за цената си. До Mrbricolage може да се стигне с тролей 5, 8 или автобус 76, 204, 305 , 306.... итн просто са много пък и не знам от къде точно в центъра питаш. Говоря за Mrbricolage на Цариградско шосе. Съветвам те да не взимаш външен термометър, твърде неточни са. Би трябвало в Mrbricolage да намериш каквото ти трябва. :-)

ivan_251

Утре преди даскало ще мина.Значи от петте кюшета минава тази осмица нали.

vasso

Да, и 5 и 8 тролеи минават оттам. :-)

ivan_251

Спират ли точно на магазина,или е нужен пеш в коя посока да го взема?

vasso

Ами спират да. Но магазина е от другата страна на улицата и трябва да се пресича през подлеза. Най-добре питай някои човек утре направо, че много оспамихме темата. :-)

ivan_251

16.11.2009 22:16 #14 Last Edit: 19.11.2009 01:50 by ivan_251
Ще питам.А с топъл силикон може ли да залепя плексигласите,а с какво да го разрежа плексигласа след като го купя.

Similar topics (5)

54306

Публикации: 7
Прегледи: 3466

3733

Публикации: 41
Прегледи: 21315

43997

Публикации: 18
Прегледи: 9027

33216

Публикации: 3
Прегледи: 5275

15128

Публикации: 4
Прегледи: 4915