• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 03:59

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Въпрос за осветление!

Започната от Hai4o, 13.01.2015 09:24

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Hai4o

Здравейте колеги!
Притежавам аквариум 240л. с фирмен капак и осветление 2х39W T5 Phillips aquarelle и aquasky
Бих желал да засиля осветлението, защото аквариума ми е растителен. За още Т5 лампи няма място, но мисля да добавя LED осветление! Спрял съм се на http://denilighting.com/led-lenti някои от тези влагозащитени ленти.Бихте ли ми дали съвет дали стават какъв цвят и колко да добавя!
Благодаря предварително!  :-)

benzol

Ако имаш стъклен капак не ти трябват влагозащитени,защото имат силиконово покритие отгоре и то намаля светлиния поток.Търси ленти с диоди тип 5050,по възможност си вземи RGB по слабо светят но светят във всички цветове едновременно,което мисля че е добре за растенията.По възможност си вземи една ролка от 5м и добавяй лента ако ти се струва че светлината не стига.5м лента на 11в ти е 45w.

Caxapa

В едно предаване за различни растения в това число и подводни споменаваха за три основни цвята спомагащи за расежа на растенията- бял, син и червен.  Споменаваха още и за черна всетлина но това бе за сухоземни.

benzol

За това му писах да си вземе RGB макар че там има и зелено,но не вярвам да пречи на растежа.И като се светне лентата да свети в бяло,светват всички кристали в диода(4 на брой).

niky

Според мен сте се объркали нещо с тия RGB. Я погледнете лампата на Амано и вижте какви диоди има?! Има само и единствено бели 6500 - 8000 К диоди. Никакви други.

Ако ще взимаш лента, взимай бяла лента с 5050 или 5630 диоди - 6500К. Един метър е около 1400 лм (уж). Mоже да пускаш лентите за по-кратко време, а през другото само вградените.
Разбира се, това е мое мнение, ти си решаваш.

Caxapa

Ники, това с трите цвята го гледах  в плантации за отглеждане на различни растения в това число и зеленчуци. Една от тези плантации бе разположена  на покрива на някаква сграда в Ню Йорк Навсякъде   ползваха такива трицветни ледове...за жалост не записах параметрите и ъгъла на лупите като в една от тях правеха и изследване с въздействието на тази черна светлина. Също така някои бяха на принципа на хидропониката като по този начин  избягват  да речем във фогел салат наличието на песъчинки в коренчетата на стоката.

seahawk

Предварително се извинявам на колега че ще ми използвам темата и аз да попитам за LED осветление и по-точно за LED лента. Сега ще си правя нов аквариум 80/45/50 и си мисля да сложа точно LED лента. в аквариума ще има и растения и риби, и ако може да ме посъветвате дали да са RGB защото в един магазин видях че може да им се сложи някаква приставка след захранването но преди самата лента и с дистанционно може да си избираш точно как да ти свети, повече червено, повече бяло, повече синьо и т.н.
Извинявам се на колега отново и поздрави!
Още се уча!

em3ata

Да ти кажа, аз ползва РГБ и ще ги сменям :) Малко влага направо им *********** майката ако не са влагозащитени. Другото което е, спойките са адски гадни за правени ако си ги правиш ти ( ако не си специалист) или нямаш подходящ поялник, направо е отврат . Бих те посъветвал, ако купуваш ленти си купи едноцветни смд 5050, нещата са лесни за правене там :)

defilers

RGB - предава светлината посредством съчетаване на основни цветове, които са далеч от оптималните за добрата фотосинтеза. С 2 думи - не стават за растителен аквариум.

Оптималните нано метри на светлинната вълната за най-добра фотосинтеза са описани в други теми в същата секция на този фокум в детайли, който могат да отекчат и най-зарибения акварист.

Определението 6500К или 8000К на мен лично ми говори толкова колкото и би ми говорила една торба пълна с продукти ако знам, че тежи 6.5 кг или 8 кг. Но колко точно продукти има в тази торба и какви са те не се знае.
Дали в 6.5кг торба са - 2кг домати от 660нм спектър + 4кг сливи в 430 нм спектър + 0.5кг маруля в зелено или
1кг домати от 660нм спектър + 3кг сливи в 430 нм спектър + 2.5кг маруля просто не се знае?

И винаги 2 торби от 6.5кг (6500К) могат да съдържат различни плодове или зеленчуци (разбирай могат да имат различни излъчвания в различните нано метри на светлиния стек).

И понеже сигурно съм объркал доста хора. Най-простото решение е просто да се вземат лампи за акваристика от най-близкия магазин за акваристика. Всички те дават достатъчно задоволителен резултат при растенията.

Възможно най-доброто осветление за растителен аквариум (нарастване на листна маса с най-малко ватове) за момента известно на мен може да се постигне с LED осветление но за съжаление на акваристите не и с бяла светлина, че и те да видят нещо :)

azanzu

никъде по тези диодни лампи няма подробни характеристики който не са специализирани

аз съм се насочил към нещо такова http://www.aliexpress.com/item/2014New-Design-10pcs-0-5M-LED10w-grow-light-bars-light-strip-Hydroponic-Plant-flowers-vegatables-Greens/1821227630.html
LED: red and blue
LED Wavelength Red:660nm;Blue:445nm
Lifespan : More than 50,000H
Warranty : 3 years
Light Type : Led plant grow light Bars
Lenght : 0.5M
Luminous flux:9blue 27red   225~357LM
                        Red              180~216LM
                        Blue              360~540LM


и това http://www.aliexpress.com/item/High-power-E27-PAR-Led-grow-light-54W-with-18pcs-3W-leds-for-hydroponics-lighting-dropshipping/2055608362.html
Red  1           630nm         6 Leds;
Red  2           660nm         5 Leds;
Blue              465nm         2 Leds;
Royal Blue    450nm         2 Leds;
Deep Blue     430nm         1 Leds;
White           14000K         1 Leds;
Orange          610nm         1 Leds.

от скоро се занимавам с това хоби доста чета помагайте

Similar topics (5)

58999

Публикации: 3
Прегледи: 3671

10003

Публикации: 5
Прегледи: 3714

50118

Публикации: 16
Прегледи: 42659

931

Публикации: 11
Прегледи: 6184

38495

Публикации: 3
Прегледи: 2798